Dom

Ekologiczne święta - pomysły na świąteczne dekoracje zero i less waste

Dom

Autor:
Teofila
Siewko
Bombki z szyszek

Kiedy idą święta, większość z nas marzy o pięknych ozdobach w całym mieszkaniu. Jednak, co zrobić, jeśli nie chcemy tym sposobem przyczyniać się do degradacji środowiska? Jak ozdobić dom na Boże Narodzenie w duchu zero i less waste? Sprawdź nasze sposoby!

Świeżo ścięta choinka, ozdoby z suszonych pomarańczy i papierowe bombki - czy to faktycznie są ozdoby zero, albo chociaż less waste? Przedstawiamy sposoby na dekoracje domu przyjazne środowisku.

Choinka w duchu zero i less waste - sztuczna, prawdziwa czy stroik?

Choinka to nieodzowny element świąt. Jednak co zrobić, aby była w duchu zero lub chociaż less waste? Taka prosto z lasu stoi stosunkowo krótko, ciężko ją zasadzić z powrotem, nawet jeśli została wykopana z bryłą korzeniową, a nie ścięta, ponieważ jej korzenie najczęściej zostały na tyle uszkodzone, że nie podejmą pracy po wkopaniu z powrotem w ziemię. Kupowanie sztucznej to z kolei zupełne przeciwieństwo idei zero i less waste. Co zatem zrobić?

Zobacz wideo: Piosenki, bez których nie ma Świąt

Piosenki, bez których nie ma Świąt
Piosenki, bez których nie ma Świąt Źródło: Dzień Dobry TVN

Jeśli czujemy potrzebę posiadania żywego drzewka, to można je... wypożyczyć! Po świętach drzewko wraca do specjalnej hodowli. Drugim sposobem jest kupno choinki w dużej donicy - musi być ona duża, aby zmieściła się tam nieuszkodzona bryła korzeniowa. Po okresie bożonarodzeniowym można je wkopać do ogródka lub może czekać na kolejne święta.

Najbardziej ekologiczną możliwością jest zebranie opadłych gałęzi sosnowych. W lasach, gdzie odbywała się ścinka drzew, można znaleźć na poboczu ułamane gałęzie, które można zebrać i postawić w domu w wazonie, a następnie przybrać niczym prawdziwą choinkę!

Ekologiczna sztuczna choinka w duchu less i zero waste

Jeśli chcemy być bardziej less i zero waste, można zaadoptować niechcianą sztuczną choinkę. Co prawda, takich skarbów trzeba szukać najczęściej po świętach, ale również zimą zdarza się, że niektórzy, robiąc porządki, wystawiają na śmietnik całkiem dobre, plastikowe drzewka. Jeśli już ma się taką sztuczną choinkę w domu, to warto ją dobrze przechowywać, dzięki czemu będzie służyła latami.

Ozdoby na choinkę - bombki i zawieszki less i zero waste

Bombki używane i odnawiane

Jak przygotować ozdoby na choinkę w duchu zero i less waste? Bardzo dobrą opcją będzie przemalowanie starych bombek. Będą do tego potrzebne farby akrylowe oraz lakier (np. do włosów) do ich zabezpieczenia, warto je oczyścić przed malowaniem, następnie wykonać bazę z białej farby, a dalej można już na nich umieszczać wszystko zgodnie z własną wyobraźnią. Takie ozdoby można potem sprezentować swoim bliskim. Równie dobrą metodą jest wymienianie się bombkami w gronie znajomych, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że się znudzą.

Bombki z szyszek

Bardzo ekologiczną formą bombek i zawieszek będzie przygotowanie ich z zebranych z lasu szyszek. Można do nich dokleić suszone owoce jarzębiny, mech i wysuszone opadłe liście. Można do tego użyć naturalnych klejów, które będą się dobrze rozkładały, ponieważ takie zawieszki można wyrzucić do śmieci bio. Szyszki można również pomalować lub oprószyć brokatem, ale wtedy trzeba pamiętać, żeby wyrzucać je do śmieci zmieszanych, nigdy do lasu lub bio!

Aby zrobić takie bombki, potrzebne będą szyszki, najlepiej sosnowe. Powinny one poleżeć około tygodnia w suchym i względnie ciepłym miejscu (minimum 15 stopni), aby dobrze wyschły. Wtedy będą się nadawały do dalszej obróbki.

Bombki z suszonych owoców i przypraw

Popularne są zawieszki z suszonych pomarańczy lub innych cytrusów. Warto z nich korzystać, jeśli ma się już je w domu. Jednak jeśli chcemy takie ozdoby przygotować, warto zastanowić się, czy faktycznie są one w duchu less lub zero waste. Kupno cytrusów do ich przygotowania wiąże się z długą drogą tych owoców, a co za tym idzie zostawiają duży ślad węglowy. Zatem jeśli nie ma takiej konieczności, warto zrezygnować z takich ozdób na rzecz np. ręcznie robionych lub pochodzących od rękodzielników. Podobnie rzecz ma się z wieszaniem lasek wanilii lub kory cynamonu.

Bombki papierowe

Coraz popularniejsze stają się również bombki i zawieszki papierowe. Jednak w celu ich wykonania często potrzeba kupić ozdobne kartoniki lub papiery, co nie wpisuje się w duch zero lub less waste. Można jednak wykorzystywać te papiery, które mamy już w domu, np. poprzez farbowanie ich w barwnikach spożywczych, malowanie farbami lub wręcz z gazet - będą wtedy bardzo oryginalnie wyglądać.

Zawieszki z masy solnej i piernika

Zawieszki z piernika są świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli są to pierniki dojrzewające. Pięknie ozdobione masą lukrową będzie można jeść prosto z drzewka lub kiedy święta się skończą. W każdym razie, nie zmarnują się! W przypadku masy solnej jest to połowicznie dobre rozwiązanie, ponieważ masa solna dobrze się rozkłada, jednak jest to nadmierne wykorzystanie tych surowców bez potrzeby, dlatego warto się nad takimi zawieszkami dwa razy zastanowić. Jeśli jednak wiemy, że posłużą nam więcej niż przez jeden sezon - to warto je wykonać.

Ozdoby na choinkę - łańcuchy less i zero waste

Ekologiczne łańcuchy można zrobić podobnie jak bombki, ale wystarczy je połączyć, np. sznurkiem jutowym. Im mniej farb, brokatu i innych substancji sztucznych, tym lepiej - dzięki temu można później takie ozdoby wyrzucić do śmieci bio, kiedy się zniszczą. Tego typu ozdoby można także zrobić ze słomy.

Z długich i sztywnych części można zrobić gwiazdki, a z bardziej giętkich można formować bałwany, aniołki, a nawet zrobić szopkę. W celu ich umocnienia należy je przewiązywać muliną (najlepiej w wyraźnym kolorze, np. czerwonym lub zielonym). Można je później ze sobą połączyć i w ten sposób stworzyć piękne łańcuchy lub girlandy.

Świąteczne dekoracje zero i less waste ze śmieci i pozostałości - czy to dobry pomysł?

Na wielu stronach można natknąć się na pomysły wykonywania ozdób z suchego makaronu, rolek po papierze toaletowym lub z butelek plastikowych. Takie rozwiązania nie tylko nie są dobre, ale mogą być szkodliwe. Wykonywanie ozdób z suchego makaronu lub ryżu jest marnotrawieniem żywności, a dodatkowo jej dalsze utylizowanie będzie niemożliwe. Podobnie rzecz ma się z wykonywaniem dekoracji z plastikowych butelek i rolek po papierze - produkty te, po ich przerobieniu, nie są już możliwe do recyklingu, a jedynie mogą być składowane i utylizowane w całości.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Alexey Kartsev/Getty Images

Pozostałe wiadomości