Styl życia

Święta w górach. Jakie tradycje kultywuje rodzina Karpiel-Bułecka?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Robert Stockinger
Wigilijny poranek na Podhalu

Wielu z nas marzy o świętach w Zakopanem, w góralskiej chatce i przy kominku. Jak obchodzi się Boże Narodzenie na Podhalu? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN.

Jak wyglądają święta na Podhalu?

Nasz reporter Robert Stockinger odwiedził Podhale, a jego rozmówcami byli Jan Karpiel-Bułecka oraz Stanisław Karpiel-Bułecka. Ujawnili, że w górach Święta Bożego Narodzenia są wyjątkowo rodzinne, a w wigilijny poranek przygotowania idą pełną parą.

- My trochę inaczej wyglądamy, co widać. A jeśli chodzi o to, co w domu, to - co możemy - staramy się pomóc. (...) Choinka była ubrana dużo wcześniej, chociaż czasami bywa, że na ostatnią chwilę - powiedział Stanisław Karpiel-Bułecka w Dzień Dobry TVN.

Górale mają wiele zwyczajów i tradycji, jakich ściśle przestrzegają. Myją się w misce z zimną wodą, do której wcześniej wrzucają pieniądze. Twierdzą też, że do izby powinien wejść pierwszy mężczyzna, bo to zwiastuje szczęście.

- Powinno się dotrzymywać takich zwyczajów, np. rano chłopcy powinni dostać symbolicznie gałęzią. Taki jest zwyczaj, żeby byli dobrzy cały rok - wyjaśniał Jan Karpiel-Bułecka.

Święta

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Muzyczne góralskie święta

U rodziny Karpiel-Bułecka święta są niezwykle rodzinne, ale też wypełnione wspólnym biesiadowaniem. Jak zaznaczył Stanisław, to również dzień wielkiego skupienia. Jego zdaniem warto nie jeść cały dzień, żeby kolacja wigilijna naprawdę była wyjątkowa. Zdradził, że wieczorem zasiadają do niej w tradycyjnych strojach ludowych. Śpiewają także różne kolędy.

- Tata zawsze gra, zawsze śpiewa i robimy to rodzinnie. Staramy się to kultywować, bo tak powinno być - opowiadał Stanisław Karpiel-Bułecka w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości