Iglaki to przeważnie rośliny zimozielone, na których często opiera się cały projekt ogrodu. Zazwyczaj są w kolorze chłodnej zieleni, ale zdarzają się również wybarwione na żółto. Ich liczne gatunki i odmiany pozwalają na tworzenie oryginalnych zestawień. Jednym z chętniej uprawianych gatunków drzew iglastych jest sosna czarna, którą warto poznać nieco bliżej.
Wśród berberysów można wyróżnić wiele gatunków i odmian, w ogrodach jednak rzadko spotyka się inne krzewy niż ozdobne mieszańce. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce roślin z tej kategorii jest Berberys ‘Maria’ wywodzący się z japońskiego berberysu Thunberga. Sprawdź, czym się wyróżnia, jak i kiedy go przycinać oraz jakie choroby najczęściej atakują tę roślinę.
Jedną z cenniejszych grup roślin do ogrodów są rośliny iglaste. Ceni się zwłaszcza te, które są zimozielone. Ciekawym przykładem jest w tym przypadku sosna limba, która może znaleźć zastosowanie w wielu ogrodowych kompozycjach.
Miłośnicy klimatu, który panuje na południu Europy często marzą o ogrodzie w stylu śródziemnomorskim. Nic dziwnego. Zachwycające rośliny w nietuzinkowych aranżacjach stworzonych przy wykorzystaniu naturalnych materiałów takich jak drewno, terakota, czy piaskowiec dają spektakularne efekty.
Cyklamen perski to jedna z najchętniej wybieranych roślin do uprawy domowej. Niezwykle piękne kwiaty i delikatny zapach sprawiają, że roślina spełnia funkcje dekoracyjne. Chcesz mieć ją w domu, ale nie wiesz jak o nią dbać? Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji, wymagania cyklamenu oraz choroby, na jakie najczęściej zapada.
Agawa to wspaniała roślina, która ma wiele zastosowań. Warto zrobić dla niej miejsce w domu. Na rynku można znaleźć wiele gatunków i odmian, które różnią się wyglądem i właściwościami. Którą z nich wybrać?
Trwa sezon na wrzosy. Te małe, kolorowe rośliny zaczynają masowo pojawiać się w ofercie sklepów ogrodniczych. Niska cena zachęca do kupna, jednak należy wiedzieć, jak je odpowiednio pielęgnować, by długo cieszyły nasze oko i nie uschły.
Każdy kto ma działkę lub zajmuje się uprawą roślin wie, że szkodniki potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na szczęście są proste sposoby, aby się ich pozbyć i zabezpieczyć przed nimi rośliny. Jakie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Wiele Polek i Polaków marzy o pięknych balkonach i tarasach. Sadzi hortensje, trawy ozdobne czy lawendę. Sęk w tym, że gdy przychodzi fala upałów lub opadów rośliny albo usychają, albo gniją. Natomiast "Ulubiony Ogrodnik", czyli Wojciech Wardecki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską podpowiada, jak zadbać o kwiaty.
Drewniane donice są bardzo efektowne i chętnie dekorujemy nimi balkony, tarasy czy ogródki. Jeśli się zniszczy, można ją odnowić. W programie "Projekt balkon" Katarzyna Kuźma daje kilka istotnych wskazówek, jak to zrobić.
Żeby podarować piękny bukiet komuś bliskiemu, latem można wykorzystać kwiaty dostępne na polach i poboczach dróg. Na jakie rośliny powinniśmy zwrócić uwagę i które wytrzymają w wazonie długi czas? Radzi ekspert Zygmunt Sieradzan, florysta.
Niektóre rośliny, które rosną na działkach lub przydomowych ogródkach wymagają ciągłej pielęgnacji. Na szczęście, są jednak i takie o które nie trzeba dodatkowo dbać, pod warunkiem, że w odpowiednim czasie poświęcimy im chwilę uwagi. Oto sprawdzone porady, które pozwolą zadbać o nasze rośliny, które przetestował Łukasz Skop.
"Akademia Ogrodnika" odwiedziła kaszubski ogród projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. To duży teren o zróżnicowanych klimatach. Łąka Robinsona to jego najbardziej naturalna część. Jakie rośliny można na niej spotkać i jak o nią dbać?
Tuberoza wonna jest mało znana w Polsce i nie jest uprawiana tak często, jak inne rośliny typowo ogrodowe. Jest jednak niezwykle ozdobna i może znajdować szerokie zastosowanie na działkach. Gdy chce się urozmaicić ogród i wprowadzić do niego oryginalne, rzadko spotykane rośliny, warto sięgnąć po tuberozę wonną. Jak wygląda uprawa tuberozy wonnej oraz czym charakteryzuje się ten gatunek?
Andrzej Furman stworzył wyjątkowe miejsce w rodzinnych Pabianicach. Z pomocą wykwalifikowanych pracowników zaprojektował piękny ogród, w którym rosną setki tysięcy kwiatów. Jak do tego doszło?
Każda osoba uprawiająca rośliny marzy o tym, by zawsze cieszyły one swoim pięknym widokiem. Niestety czasami w realizacji tych planów przeszkodą okazują się ślimaki i inne szkodniki. Jak zabezpieczyć rośliny przed ich atakami? Z poradą spieszy Łukasz Skop w kolejnym odcinku "Co z tego wyrośnie?".
Choroby ogórków mogą doprowadzić do strat materialnych, zwłaszcza kiedy atakują uprawy przemysłowe. By uniknąć kłopotów, warto stosować się do kilku prostych zasad. A kiedy już ogórki dopadnie jakaś infekcja, należy jak najszybciej przystąpić do jej zwalczania.
Edyta Pazura pochwaliła się w mediach społecznościowych pięknymi hortensjami. Jak przyznała, z roku na rok są one coraz wyższe i dorodniejsze. Jaki jest jej sposób na bujną roślinność w ogrodzie? Jeden z przechodniów wyjaśnił. "Jest Pani dobrym i wrażliwym człowiekiem, a kwiaty to lubią".
Przydomowy ogródek daje możliwość uprawiania własnych warzyw, które później można wykorzystać jako dodatek do zdrowych potraw. Przydaje się także w sezonie letnim, kiedy pragniemy wypocząć w cieniu drzew bądź cieszyć się promieniami słońca na wygodnym leżaku. Czy można to ze sobą połączyć? I jak zaaranżować własny kącik warzywny na niewielkim terenie? Odpowiedzi na te pytania znają Olga Szarmach i Izabela Piórkowska z programu "Wymarzone ogrody".
Kalia cieszy się coraz większą popularnością, również w Polsce. Ten egzotyczny kwiat pojawia się nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonach i parapetach mieszkań. Kalia w doniczce może być naprawdę piękną ozdobą, jeśli się wie, jak należy ją uprawiać i pielęgnować. Zdrowe rośliny zawsze zwracają uwagę otoczenia.
Jagoda kamczacka jest rośliną, którą warto uprawiać choćby z tego względu, że jej owoce są bardzo zdrowe. Jest mrozoodporna, więc dobrze nadaje się także do naszego klimatu. Dowiedz się, jak ją prawidłowo uprawiać, dlaczego warto to robić, a także jakie są zastosowania dla pysznych owoców jagody kamczackiej!
W trakcie lata taras staje się centrum życia w wielu polskich domach. Jak jednak go dobrze zaprojektować, by jednocześnie był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, Ewa Mierzejewska.
Maliny to słodkie i charakterystyczne w smaku owoce, które smakują niemal każdemu. Są miękkie, aromatyczne i mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można ich używać do deserów, ciast, sosów, jak i robić z nich soki, które są świetnym uzupełnieniem herbat.
Czereśnie są niezwykle często spotykane na działkach uprawnych. Niestety, należą do najbardziej wymagających roślin i nawet niewielkie zaniedbanie może doprowadzić do pojawienia się chorób oraz szkodników, żerujących na różnych częściach drzewa. Do najpowszechniejszych problemów czereśni należą m.in. mszyce, rak bakteryjny, żółtaczka liści oraz przędziorek. Jak je rozpoznać i leczyć?
Bobrek trójlistkowy lub trójlistny jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych roślin. W Polsce jest jednak spotykany dość rzadko. Właściwości lecznicze mają jedynie liście bobrka, z których przygotowuje się odwary i napary. Ziele zaleca się wyłącznie do stosowania doraźnego. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami pomaga się uporać bobrek i jak go uprawiać w oczku wodnym na przydomowej działce.
Maja Popielarska ma imponującą wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Od lat dzieli się nią z widzami HGTV. Tym razem dziennikarka oprowadza nas po rozległym ogrodzie, którego ozdobą są nietypowe gatunki roślin.
Lato to czas, w którym często mrówki szukają pożywienia w naszych domach. Jak je powstrzymać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała blogerka "Aga Pomaga", czyli Agnieszka Kałuża.
Ogórecznik lekarski można spotkać w wielu przydomowych ogródkach. Przepięknie pachnie, przyciąga wiele owadów zapładniających, a przy tym jego niebieskie kwiaty są po prostu niezwykle urokliwe. To jednak nie estetyczne wrażenia odpowiadają za ogromną popularność ogórecznika lekarskiego, lecz jego lecznicze zastosowanie.
Rośliny nadają pięknego klimatu i niezwykłego charakteru w każdym ogrodzie i wnętrzu. Do wyjątkowego gatunku kwiatów bez wątpienia należą hibiskusy. O ich uroku opowiedziała Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie".
Tomasz Zubilewicz wybrał się do miejscowości Jazowsko, gdzie powiedział rzeźby kwiatowe. Jak wygląda proces przygotowywanie figur 3D z żywych roślin?