Jak uprawiać i pielęgnować kuflik cytrynowy?

Kuflik cytrynowy - uprawa, pielęgnacja.
Kuflik cytrynowy
Źródło: timonko / Getty Images
Coraz częściej decydujemy się na uprawę roślin egzotycznych w naszym ogrodzie. Rzadko spotykane i niezwykle atrakcyjne rośliny pochodzące z odległych zakątków świata to ciekawe urozmaicenie pospolitych aranżacji na działce. Jedną z ciekawszych i coraz popularniejszych roślin, które są dostępne na rynku, jest kuflik cytrynowy.

Niezwykłe kwiaty, ciekawie wyglądające liście – tymi określeniami można opisać kuflika cytrynowego. Tak jak każda roślina, ma on swoje specyficzne wymagania, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na jego hodowlę. Sprawdźmy, czego potrzebuje ten niebanalny gatunek.

Czym jest kuflik cytrynowy?

Kuflik cytrynowy ( Callistemon citrinus ) to roślina, która należy do rodziny mirtowatych ( Myrtaceae ). Gatunek pochodzi ze wschodniej części Australii i zazwyczaj jest to okazały, wiecznie zielony krzew lub nieduże drzewko, osiągające około 12 metrów wysokości.

Kuflik cytrynowy charakteryzuje wzniesiony pokrój oraz podłużne, skórzaste i lancetowate liście w kolorze intensywnej zieleni. Są one sztywne i osiągają długość do 10 centymetrów. Ułożone naprzemianlegle, przy rozcieraniu palcami wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. Jednak tym, co najbardziej zwraca uwagę w wyglądzie rośliny, są jej efektowne 15-centymetrowe kwiatostany o cylindrycznym kształcie, pojawiające się na szczytach pędów. Długie, czerwone pręciki z żółtymi pylnikami sprawiają, że kwiatostany przypominają swoim wyglądem szczotkę do mycia butelek i zapewne dlatego roślinę potocznie nazywa się po prostu „bottle brush”. Czas kwitnienia kuflika cytrynowego przypada na okres od czerwca do września. Po przekwitnieniu szypułka kwiatowa ciągle rośnie, a na niej powstaje kapsuła z nasionami, która z czasem osiada częściowo na drewniejącej gałęzi.

Kuflik cytrynowy – uprawa

Kuflik cytrynowy należy do roślin, które można uprawiać w strefach mrozoodporności od 8 do 11. W naszym klimacie może zatem przemarzać i w związku z tym zaleca się uprawę w pojemniku. Temperatury ujemne powodują usychanie rośliny, co w konsekwencji prowadzi do jej obumarcia. Uprawa w donicy daje nam możliwość schowania kuflika cytrynowego do pomieszczenia w czasie mrozów i tym samym ochronę rośliny. Zimowanie powinno odbywać się w temperaturze ok. 8℃.

Podłoże pod uprawę kuflika cytrynowego powinno być wilgotne, ale woda nie powinna zalegać w części korzeniowej, dlatego donica do uprawy kuflika cytrynowego powinna mieć dziury do odprowadzania jej. Podłoże musi być kwaśne i pulchne, warto dodać do niego trochę zmielonej kory, żwiru granitowego lub perlitu. Raz na miesiąc należy stosować nawóz bez dodatku wapnia. Najlepszym stanowiskiem dla kuflika cytrynowego jest miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Po przekwitnięciu zaleca się przycinanie, które korzystnie wpływa na wygląd rośliny – kuflik cytrynowy można także formować jak drzewka bonsai.

Rozmnażanie kuflików jest możliwe na kilka sposobów. Sadzonki pędowe pozyskiwane na jesieni są jednym z nich. Jednak ukorzeniają się one z trudnością i jeśli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach, to po prostu zgniją. Drugi sposób to rozmnażanie z nasion. W warunkach naturalnych kuflik cytrynowy rośnie w miejscach narażonych na częste pożary, w związku z tym nasiona najlepiej kiełkują, gdy zostaną uprzednio poddane działaniu bardzo wysokich temperatur. Trudno o to w domowych warunkach, więc wschody mogą być bardzo słabe. Jak widać, nie jest łatwo wyhodować samodzielnie kuflik cytrynowy. Najprostszym sposobem jest zakup sadzonek w sklepie ogrodniczym lub w szkółce roślin, należy jednak kupować materiał roślinny u sprawdzonego i zaufanego sprzedawcy. Dzięki temu unikniemy wielu problemów w trakcie uprawy roślin. Ceny sadzonek kuflika cytrynowego w zależności od odmian i wieku wahają się od ok. 30 do 100 zł. Za jeden miligram nasion kuflika cytrynowego zapłacimy ok. 5 zł.

Kuflik cytrynowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Ten gatunek roślin może wydzielać do podłoża naturalną substancję chwastobójczą o nazwie leptospermon, na bazie której stworzono mezotrion o jeszcze silniejszym działaniu chwastobójczym. Mezotrion jest składnikiem preparatów używanych do ochrony roślin (głównie kukurydzy).

W warunkach naturalnych kuflik cytrynowy to profit, czyli roślina przystosowana do działania ognia. Naturalnie występuje w suchych zaroślach, gdzie bywa systematycznie niszczony przez pożary. Zawartość olejków eterycznych sprawia, że w kontakcie z ogniem roślina wybucha, pochłaniając przy tym tlen. Nowe siewki kuflika cytrynowego w otoczeniu opustoszałym po pożarze mają mniejszą konkurencję.

Kuflik cytrynowy możemy uprawiać na balkonie, tarasie. Można go także formować.

Zobacz wideo: Bonsai - miniatury z natury

DD_20211016_Bonsai_REP
Bonsai – miniatury z natury
Piotr Czerniachowski od trzydziestu lat zajmuje się uprawą miniaturowych drzewek bonsai.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości