Floksy – uprawa, odmiany, choroby i pielęgnacja. Kiedy sadzić floksy w ogrodzie?

Różowe floksy
Fot. mikroman6 / Getty Images
Ze względu na różnorodność odmian, floksy to jedne z tych roślin, które najchętniej wybierane są jako ozdoba polskich ogrodów. Jak wygląda uprawa i rozmnażanie kwiatów, znanych także pod nazwą płomyki? Sprawdź, na jakie choroby najbardziej narażone są floksy, jak je pielęgnować i kiedy je sadzić.

Floksy naturalnie występują głównie w Ameryce Północnej, gdzie rosną na terenach skalistych, na wilgotnych łąkach oraz w lasach. Jeden z ponad 80 gatunków tej rośliny można spotkać również na Syberii. Kwiaty floksy polecane są szczególnie początkującym ogrodnikom, którzy chcą stworzyć piękny ogród bez konieczności posiadania dużego doświadczenia i wiedzy w dziedzinie uprawiania roślin. Jak dbać o floksy sadzonki ? Jak wygląda podstawowa pielęgnacja roślin?

Floksy – jak wygląda ich uprawa?

Niektóre gatunki floksów mają więcej wymagań niż inne, z reguły nie są to jednak rośliny stwarzające problemy w uprawie. Wysokie odmiany wykorzystuje się tylko w ogrodzie, z kolei niskie można zasadzić również w doniczkach. Floksy najlepiej rosną na glebie próchniczej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu , jednak mają duże zdolności do przystosowania się. W przypadku gorszej jakości gleby pomocne może okazać się nawożenie ziemi naturalnym kompostem, który sprawi, że uprawa floksów będzie możliwa praktycznie na każdym podłożu.

Floksy – odmiany i rozmnażanie roślin

Najczęściej wykorzystywane odmiany floksów , sadzone w przydomowych ogródkach lub na działkach to:

· floks wiechowaty,

· floks skrzydlaty,

· floks kanadyjski (niebieski),

· floks Drummonda.

Floks wiechowaty należy do najpopularniejszych odmian, wykorzystywanych jako roślina ozdobna. Ze względu na to, że występuje w kilku odcieniach (biały, różowy, niebieski, czerwony), bardzo często sadzi się go na rabatach, które swoim wyglądem i kolorystyką przyciągają spojrzenia i tworzą niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Floksy wiechowate osiągają wysokość do jednego metra, dzięki czemu sprawdzają się również jako kwiaty cięte. Nie są zbyt wymagające w uprawie, kwitną od końca czerwca aż do października . Najlepszym okresem na rozmnażanie floksów wiechowatych jest wczesna wiosna lub jesień, kiedy to podzielenie kępy na mniejsze części, a następnie zasadzenie ich w nowych miejscach jest najłatwiejsze.

Floksy skrzydlate oraz floksy kanadyjskie mogą rosnąć zarówno na świeżym powietrzu, jak i być doniczkową dekoracją parapetu. Rozmnażanie tych odmian rośliny jest nieco trudniejsze ze względu na szeroko rozrastające się korzenie, które utrudniają wykopanie odpowiedniej kępki z własnymi korzeniami. Zarówno niskie odmiany floksów, jak i te wysokie można rozmnażać również poprzez sadzonki w okresie od maja do sierpnia.

Skrzydlate i kanadyjskie floksy w ogrodzie kwitną od kwietnia do czerwca. Osiągają od 10 do maksymalnie 40 cm wysokości i są wyjątkowo odporne na choroby oraz szkodniki. Z kolei floks Drummonda w przeciwieństwie do pozostałych odmian jest rośliną jednoroczną. Ma bardzo oryginalne barwy i drobne, liczne kwiatki. Kwitnie od maja do września, bardzo obficie, wymaga jednak wyjątkowo wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska.

Floksy – choroby roślin

Choroby floksów , najczęściej atakujące rośliny, to przędziorki oraz choroby grzybicze. Pasożyty niszczą roślinę i trzeba pozbyć się ich jak najszybciej, tak, aby nie doprowadzić do śmierci rośliny. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby, takich jak przebarwienia na liściach czy wolniejszy wzrost rośliny, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki szkodnikobójcze.

Floksy – podstawowa pielęgnacja

Pielęgnacja floksów nie jest wymagająca i czasochłonna. Jedną z podstawowych zasad dbania o rośliny jest oczywiście ich regularne podlewanie, które zapewni odpowiednią wilgotność gleby. Jest konieczne, jeśli na danym terenie przez długi czas nie występowały opady deszczu. Nawożenie floksów najlepiej przeprowadzać przy użyciu naturalnego, organicznego kompostu dwa razy do roku lub częściej , jeśli gleba, na której rosną, nie jest wystarczająco żyzna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Standardowo, w przypadku pojawienia się niechcianych roślin w pobliżu floksów, potrzebne będzie odchwaszczanie. Po przekwitnięciu floksów, warto sporo skrócić ich długość. Dzięki temu w niedługim czasie roślina wypuści nowe pędy i pojawią się nowe kwiaty.

Sadzenie floksów – jak i kiedy sadzić floksy?

W przypadku floksów doniczkowych, termin sadzenia nie ma żadnego znaczenia. W przydomowych ogrodach i działkach dowolne odmiany floksów należy sadzić w okresie słonecznym, na wilgotnej glebie . Wybór odpowiednio nasłonecznionego miejsca sprawi, że rośliny nie będą wymagały żadnego specjalnego traktowania.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości