Dzwonek karpacki to roślina dekoracyjna, naturalnie występująca w Europie Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Najczęściej można spotkać ją w Karpatach. Uprawa i wysiew rośliny są ściśle związane z jej pierwotną lokalizacją. Dlatego też, ze względu na swoje występowanie, najlepszym miejscem na posadzenie dzwonka karpackiego jest skalniak lub murek ogrodowy, które będą przypominały tereny górskie. Kwiat dobrze przyjmie się również przy ścieżkach w ogrodzie, dla których będzie wyjątkową ozdobą. Jak uprawiać dzwonek karpacki? Jakie wymagania ma ta roślina?
Dzwonek karpacki – uprawa rośliny
Uprawa dzwonka karpackiego nie jest szczególnie wymagająca, jeśli chodzi o stanowisko czy podłoże. W odróżnieniu od innych gatunków, ten poradzi sobie świetnie na glebach suchych, średnio wilgotnych i na terenach skalistych. Roślinę można zasadzić na większości tradycyjnych gleb ogrodowych, ale żeby cieszyć się jej maksymalnym wzrostem, warto używać gleby próchniczej, przepuszczalnej i tej o odczynie wapiennym. Najlepszym stanowiskiem dla rośliny są miejsca nasłonecznione lub zacienione tylko w niewielkim stopniu .
Dzwonek karpacki zaczyna kwitnąć na początku czerwca, w fazę przekwitania wchodzi w sierpniu, a przy dobrych warunkach pogodowych czasem dopiero we wrześniu. W okresie między czerwcem a wrześniem roślina może nawet kilka razy wypuszczać nowe liście i kwiaty. W tym celu, od razu po kwitnieniu, warto podciąć pędy na wysokości około 10 centymetrów nad powierzchnią ziemi. W ciągu dwóch tygodni dzwonek karpacki powinien zakwitnąć ponownie i udekorować ogród pięknymi, drobnymi kwiatami.
Dzwonek karpacki – zimowanie
Dzwonek karpacki zimowanie znosi dobrze, bowiem jest rośliną odporną na mrozy. W większości przypadków ten gatunek nie wymaga specjalnej pielęgnacji i przygotowywania do przetrwania jesieni oraz zimy, można jednak wykorzystać naturalne sposoby zabezpieczenia dzwonka przed zamarznięciem, takie jak podsypanie ziemi korą, torfem lub przykrycie powierzchni szyszkami.
Dzwonek karpacki – wysiew
Możliwe jest rozmnażanie przez podział kępek lub uprawa z nasion dzwonka karpackiego . Nowe sadzonki przygotowuje się w marcu lub we wrześniu, z kolei nasiona wysiewa się w maju lub w czerwcu.
Częstym zaleceniem przed przystąpieniem do wysiewu jest stratyfikacja, czyli wcześniejsze przemrożenie nasion , które u dzwonków karpackich odbywa się również w warunkach naturalnych. Jest to proces mający na celu przerwanie spoczynku nasion i uzdatnienie ich do jak najszybszego wysiewu. Najprostszym sposobem na odtworzenie stratyfikacji w domu jest wykorzystanie lodówki. Należy pamiętać jednak o tym, aby postępować ściśle według zaleceń na opakowaniu nasion ze względu na to, że temperatura i czas przemrażania nasion różni się w zależności od rodzaju i gatunku rośliny. Jak dobrze przygotować się do wysiewu? Można zrobić to na dwa sposoby.
Stratyfikacja nasion w woreczku jednorazowym
Nasiona dzwonka karpackiego należy umieścić w woreczku śniadaniowym, a następnie wymieszać z niewielką ilością wilgotnej gleby ogrodniczej. Woreczek wystarczy zawiązać, odłożyć do lodówki, a co jakiś czas rozwiązywać i lekko wstrząsać. Kilkukrotne delikatne potrząśnięcie zawartością woreczka pozwoli na przemieszanie się nasion i ziemi, a tym samym na zapewnienie równomiernej wilgoci w całym woreczku.
Stratyfikacja nasion na ręczniku papierowym
Kilka warstw ręcznika papierowego należy złożyć na pół i dokładnie nasączyć je wodą, następnie położyć na nie nasiona dzwonka karpackiego. Całość należy ponownie złożyć na pół, włożyć do woreczka strunowego i umieścić w lodówce.
Dzwonek karpacki – wymagania
Aby wysiew zakończył się sukcesem i aby móc w pełni cieszyć się ozdobną rośliną, jaką jest dzwonek karpacki, już na etapie przemrażania nasion należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego przeprowadzania. Oto podstawowe wymagania przy uprawie dzwonka karpackiego :
· Proces stratyfikacji trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Najczęściej przyjmuje się, że przemrażanie nasion należy zacząć na przełomie lutego lub marca tak, aby skończyło się ono na początku wiosennego terminu wysiewu dzwonka karpackiego .
· Przez cały okres przemrażania nasion należy pamiętać o kontrolowaniu wilgotności podłoża. Jeśli gleba lub ręcznik są zbyt suche, niektóre nasiona przestaną nadawać się do wysiewu. Utrzymanie stałej wilgotności to gwarancja szybkiego wzrostu rośliny.
· Woreczek jednorazowy lub strunowy warto oznaczyć odpowiednią etykietą, zawierającą nazwę gatunku oraz datę umieszczenia go w lodówce. Dzięki temu przy większej ilości roślin uniknie się zbyt wczesnego lub zbyt późnego wyciągnięcia nasion z lodówki.
· Proces przemrożenia musi zakończyć się w chwili pojawienia się pierwszych kiełkujących nasion dzwonka karpackiego, które oznaczają gotowość do wysiewu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN