Finanse i Praca

Zarobki nauczycieli – ile zarabia nauczyciel kontraktowy, a ile mianowany?

Nauczycielka na tle klasy uczniów.

Fot. Sydney Bourne / Getty Images

Finanse i Praca

Zarobki nauczycieli – ile zarabia nauczyciel kontraktowy, a ile mianowany?

Nauczycielka na tle klasy uczniów.

Fot. Sydney Bourne / Getty Images

Zarobki nauczycieli to kwestia, która podlega ciągłym zmianom. Nie można określić jednoznacznej kwoty, którą ma zarabiać osoba ucząca w szkole. Czy to nauczyciel, czy stażysta – zarobki zmieniają się od stopnia, miejsca pracy, a także aktualnych ustaleń na rynku zatrudnienia.

Nauczyciel kontraktowy i mianowany mają zarobki na podobnym poziomie, choć rozpiętość kwot jest dość spora. Wynagrodzenia wahają się między 2000 zł a 4000 zł brutto. To, jakie nauczyciel ma zarobki w dużej mierze zależy od płacy minimalnej określonej przez ramy prawne.

Zarobki nauczycieli

Jak wynika z danych dotyczących wynagrodzeń, zarobki nauczycieli podlegają stałej zmianie i różnią się w zależności od uzyskanego stopnia. W przypadku pracy jako nauczyciel stażysta, zarobki będą oczywiście nieco niższe niż w przypadku nauczyciela z wyższym stopniem. Wyniki badań, które uwzględniają kwotę najniższej krajowej (2900 zł od 1 kwietnia 2018 r.), wskazują na to, że rozpiętość wynagrodzenia w rzeczywistości waha się między 2000 zł a 4000 zł. Średnia pensja, jaką uzyskuje nauczyciel to zarobki na poziomie 3251 zł brutto.

Od czego zależą zarobki nauczycieli?

Nie ma jednej kwoty, która mogłaby odnosić się do wszystkich nauczycieli. Tak jak w każdym zawodzie, wynagrodzenie zależy od wielu czynników. To między innymi:

· Stopień nauczycielski (stażysta, kontraktowy, mianowany, dyplomowany)

· Odbyty staż pracy

· Uzyskane wykształcenie

· Wielkość szkoły

· Region zatrudnienia

· Warunki pracy

· Liczba dodatkowych zajęć

· Wysokość dodatków do pensji (dodatki funkcyjne, motywacyjne, mieszkaniowe, za trudne warunki pracy i za wysługę lat, a także nagrody jubileuszowe lub dydaktyczno-wychowawcze)

Stopnie nauczycielskie - zarobki

Biorąc pod uwagę stopnie nauczycielskie, zarobki są od nich mocno uzależnione. Można uzyskać je za pomocą awansów na ścieżce kariery edukacyjnej. Poniżej tabela zarobków nauczycieli uzależniona od stopnia:

Stopień

Nauczyciel stażysta (zarobki)

Nauczyciel kontraktowy (zarobki)

Nauczyciel mianowany (zarobki)

Nauczyciel dyplomowany (zarobki)

Opis

Początkowe stanowisko, posiada opiekuna, pracuje na podstawie ustalonego planu rozwoju zawodowego.

Stanowisko po ukończeniu stażu, posiada opiekuna i ma te same obowiązki, co opiekun, działa w oparciu o plan rozwoju zawodowego.

Podczas stażu rozwija dorobek zawodowy – doskonali zdolności dydaktyczne i nowe kompetencje.

W czasie stażu doskonali warsztat i metody pracy, podnosi jakość pracy szkoły i bierze udział w różnych formach kształcenia.

Wynagrodzenie

(średnie)

2489 zł brutto

2756 zł brutto

3297 zł brutto

3983 zł brutto

Na największe minimalne wynagrodzenie mogą liczyć nauczyciele z tytułem magistra i z przygotowaniem pedagogicznym (stażysta – 2417 zł, nauczyciel dyplomowy – 3317 zł). Nieco mniej zarabia nauczyciel z tytułem magistra i bez przygotowania pedagogicznego lub licencjaci z przygotowaniem pedagogicznym (stażysta – 2127 zł, nauczyciel dyplomowy – 2889 zł). Najniższe minimalne wynagrodzenie przypada nauczycielom z tytułem licencjata bez przygotowania pedagogicznego (stażysta – 1877 zł, nauczyciel dyplomowy – 2525 zł).

Zobacz film: Strajk nauczycieli. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zarobki na konkretnych stanowiskach

Mając na względzie średnie stawki wynagrodzenia nauczycieli, można dojść do wniosku, że przedział zarobków ustala się w zakresie 2500 – 4000 zł brutto. To jednak tylko wynik uzyskany na podstawie obliczeń, który nieco różni się od prawdziwych stawek. W rzeczywistości duża część nauczycieli zarabia mniej niż 2500 zł brutto lub więcej niż 4000 zł brutto. Zbyt duża ilość czynników ma wpływ na stawki, by ujednolicić wynagrodzenie wszystkich nauczycieli. Biorąc pod uwagę te najpopularniejsze stanowiska nauczycielskie oraz odpowiadające im stawki, można określić współczesne zarobki, które wynoszą:

· Nauczyciel wf – zarobki na początku 2000 zł brutto, dla osoby z kilkuletnim doświadczeniem około 2500 zł brutto.

· Nauczyciel przedszkola – zarobki średnio na poziomie 2500 zł brutto.

· Nauczyciel świetlicy – zarobki to około 2200 zł brutto.

· Nauczyciel w szkole specjalnej – zarobki około 3500 zł brutto z dodatkami (z 20-30-letnim doświadczeniem to wynagrodzenie około 4500 zł brutto).

· Nauczyciel angielskiego – zarobki mieszczą się w przedziale 2000 – 3000 zł brutto.

· Nauczyciel matematyki - zarobki na początku około 2200 zł, z kilkuletnim stażem około 2600 zł brutto.

Co sądzisz o tym artykule?
1
1
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0