Rutewka – najciekawsze gatunki. Jak uprawiać i pielęgnować tę bylinę?

Rutewka
Rutewka - jak uprawiać tę roślinę?
Źródło: HHelene/Getty Images
Rutewka należy do bylin trujących, jednak przy prawidłowej pielęgnacji i zachowaniu ostrożności, nie wyrządzi ona krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom domowym. Szacuje się, że można wyróżnić nawet 200 różnych gatunków roślin. Wśród najpopularniejszych znajdują się m.in. rutewka orlikolistna, rutewka żółta oraz rutewka dwuskrzydłowa. Jak je uprawiać?

Rutewka to bylina pochodząca z południowych obszarów Afryki oraz Ameryki. W Polsce również można spotkać dziko rosnące gatunki, choć zwykle nie prezentują się tak efektownie, jak egzemplarze uprawiane w ogrodach. Dla urozmaicenia swojej działki, nadania jej wyjątkowego stylu, warto zdecydować się na zasadzenie ciekawej, dekoracyjnej odmiany rutewki. Jaki rodzaj byliny wybrać? Czym wyróżniają się poszczególne gatunki rutewki i jak je uprawiać? Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji tej rośliny.

Rośliny i kwiaty

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Rutewka – dlaczego warto sadzić ją w ogrodzie?

Główną zaletą rośliny jest jej duża dekoracyjność związana z wyglądem drobnych liści oraz kwiatów, wyróżniających się długimi i delikatnymi pręcikami. W zależności od gatunku, w uprawie spotyka się egzemplarze o odmiennej budowie i kolorze kwiatostanów. Taka różnorodność pozwala na stworzenie nietuzinkowych kompozycji kwiatowych. Uniwersalność rutewki umożliwia zasadzenie jej pojedynczo lub w większych grupach, a także w towarzystwie innych gatunków. Rutewka nie jest byliną powszechnie występującą w polskich ogrodach, jednak z jej wykorzystaniem można stworzyć naprawdę niepowtarzalne i oryginalne rabaty.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany rutewki

Do najatrakcyjniejszych gatunków uprawnych należą: rutewka Delavaya, rutewka orlikolistna, rutewka mniejsza, rutewka alpejska, rutewka żółta oraz rutewka wąskolistna. Pierwsza z nich jest znana również pod nazwą rutewki dwuskrzydłowej – ma najwięcej ozdobnych odmian, dzięki którym można zmienić swój ogród.

Rutewka Delavaya – co ją wyróżnia?

Rutewka Delavaya to najczęściej wybierany gatunek uprawny, naturalnie rośnie wyłącznie w Chinach. Ma delikatne kwiaty w jasnoróżowym lub jasnofioletowym kolorze, tworzące luźne kwiatostany oraz dwukolorowe pierzaste liście (od góry mają ciemnozieloną barwę, z dołu zaś lekko niebieską). Gatunek jest całkowicie mrozoodporny, idealnie nadaje się do sadzenia w polskim klimacie. Rutewka Delavaya osiąga do 1 m wysokości. Kwitnie latem, w lipcu oraz w sierpniu.

Odmiany rutewki Delavaya

Rutewka "Splendide" – charakteryzuje się dużymi rozmiarami. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji dorosłe egzemplarze mogą osiągać nawet 3 m wysokości. Jedna z najbardziej atrakcyjnych odmian, polecana raczej osobom z dużym doświadczeniem w ogrodnictwie. ‘Splendide’ wyróżnia się także długim okresem kwitnienia, który rozpoczyna się w maju, a kończy dopiero w późnych miesiącach jesiennych. Na bylinie pojawiają się liczne, dosyć duże kwiaty w kolorze fioletowym.

Rutewka "Album" – odmiana wyróżniająca się dużą ilością białych kwiatów. Osiąga przeciętnie 1 m wysokości, kwitnie w lipcu i sierpniu.

Rutewka "Hewitt’s Double" – charakteryzuje się pełnymi, lawendowymi kwiatami. Tak jak odmiana ‘Album’, osiąga do 1 m wysokości, jednak kwitnie nieco dłużej, bo aż do września.

Rutewka orlikolistna – podstawowe informacje o bylinie

Rutewka orlikolistna rośnie dziko w Polsce, najczęściej w lasach liściastych oraz na wilgotnych łąkach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ma wzniesione pędy o zielononiebieskim zabarwieniu. Rutewka orlikolistna ma pierzaste liście, jasnofioletowe kwiaty i długie pręciki w kolorze biało-liliowym. Kwitnie od maja do czerwca.

Rutewka mniejsza – charakterystyka rośliny

Rutewka mniejsza wyróżnia się silnie rozgałęziającymi się pędami i wzrostem do 1 m. Ma drobne, liliowe kwiaty, zebrane w luźno zwisające kwiatostany.

Rutewka żółta – jak wygląda?

Gatunek charakteryzuje się ozdobnymi pręcikami w kolorze intensywnie żółtym. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się na tle innych roślin. Rutewka żółta osiąga maksymalnie 1 m wysokości.

Rutewka wąskolistna - gatunek naturalnie występujący w Polsce, osiągający do 120 cm wysokości. Ma niezwykle dekoracyjne, pierzaste i wydłużone liście. Kwiatostany rutewki wąskolistnej są nieduże, luźno opadające. Kwiaty i pręciki rośliny pojawiają się już w czerwcu, mają kolor żółty.

Rutewka alpejska - gatunek karłowy, osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Może być sadzona w skrzynkach i pojemnikach jako ozdoba tarasu lub balkonu. Okres kwitnienia rutewki alpejskiej przypada na lipiec i sierpień, w tym czasie na pędach pojawiają się czerwone kwiaty.

Rutewka – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Rutewki najlepiej sadzić w miejscach półcienistych. Stanowisko całkowicie zacienione może negatywnie wpłynąć na wzrost i kwitnienie rośliny, z kolei zbyt duża ilość słońca może poparzyć liście, a w trakcie upałów rutewka może po prostu uschnąć. Dlatego tak ważne w okresie letnim jest jej regularne podlewanie. Bylina preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne i próchnicze, o odczynie kwaśnym.

Obowiązkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi są:

  • przycinanie uschniętych lub uszkodzonych części rośliny;
    • podpieranie gatunków, które szybko się rozrastają, w celu zminimalizowania ryzyka połamania się nowych pędów lub całkowitego złamania się byliny;
      • ściółkowanie podłoża dla zabezpieczenia rośliny przed nadmierną utratą wody, szczególnie w okresie upałów. 

        W przypadku starszych roślin niezbędne będzie również dzielenie kęp, które pozwoli roślinie lepiej kwitnąć i zwiększy ilość nowych przyrostów.

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: HHelene/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana