Europejskie Drzewo Roku 2022 - konkurs rozstrzygnięty
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 22 marca 2022 roku. Tegorocznym Europejskim Drzewem Roku został Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej na Podlasiu. Drzewo uzyskało prawie 180 tysięcy głosów internautów. Roślina liczy sobie 400 lat i jest jednym z najbardziej znanych punktów przyrodniczych w swojej okolicy.
- To jest okazałe drzewo. Bardzo piękne, malownicze. W zasadzie takie, które zachwyca swoim widokiem. Zresztą sami państwo widzicie potężne konary, olbrzymia, piękna sylwetka. To jest dąb szypułkowy. Różni się od dębu bezszypułkowego tym, że oczywiście żołędzie są osadzone na takich specjalnych łodyżkach. Trzeba też powiedzieć, że dęby bezszypułkowe w Polsce są bardziej pospolite - tłumaczył Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Jak przekazał rozmówca Roberta Stockingera, wcześniej Dąb Dunin nazywany był Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. - Bo faktycznie jest na obrzeżach Puszczy Białowieskiej. Kilkadziesiąt kilometrów stąd zaczyna się kompleks - wyjaśnił i dodał, że drzewo będzie jeszcze rosło.
W 2021 roku Dąb Dunin zdobył tytuł polskiego drzewa roku, otrzymał wtedy 7,3 tysiąca głosów.
Dąb Dunin Europejskim Drzewem Roku 2022
Pierwsze trzy miejsca w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022 zdobyły:
- Dąb Dunin z Polski.
- Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo w Hiszpanii.
- Wielki dąb korkowy z Portugalii.
W trakcie rywalizacji zdyskwalifikowany został dąb Turgieniewa z Rosji. Jak poinformowali organizatorzy: "jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która dokonała militarnej inwazji na sąsiednią Ukrainę", argumentując swoją decyzję o usunięciu drzewa z konkursu.
Tegoroczna edycja była już dwunastą. Co roku organizowana jest przez Czeską Fundację Partnerstwo Dla Środowiska. Impreza ma na celu wskazanie drzewa o najbardziej niezwykłej historii oraz najsilniejszych związkach z lokalną społecznością.
Zobacz także:
- Lasy Państwowe zachęcają do sadzenia drzew. Co zrobić, aby otrzymać sadzonkę?
- Niezwykłe drzewa tlenowe. „To jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać”
- Brzoza, dąb i świerk, czyli drzewa, do których warto się przytulić. Co daje sylwoterapia?
Autor: Teofila Siewko
Reporter: Robert Stockinger
Źródło: Interia/Polska Times
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN