Cyklamen perski – pielęgnacja, uprawa, choroby. Czy można rozmnażać roślinę w domowych warunkach?

cyklamen perski
Predrag Popovski/Getty Images
Źródło: Moment RF
Cyklamen perski to jedna z najchętniej wybieranych roślin do uprawy domowej. Niezwykle piękne kwiaty i delikatny zapach sprawiają, że roślina spełnia funkcje dekoracyjne. Chcesz mieć ją w domu, ale nie wiesz jak o nią dbać? Poznaj podstawowe zasady pielęgnacji, wymagania cyklamenu oraz choroby, na jakie najczęściej zapada.

Cyklamen to ogólna nazwa dla roślin, do których zalicza się około 16 różnych gatunków pochodzących głównie z obszaru Morza Śródziemnego. Inne określenie, które cieszy się dużą popularnością wśród osób uprawiających rośliny z tego gatunku, to fiołek alpejski. Jest to jednak nazwa nieprawidłowa, ponieważ cyklameny i fiołki to dwa zupełnie odmienne gatunki należące do innych rodzin. Nie można ich ze sobą mylić. Może to doprowadzić do nieprawidłowej pielęgnacji, a w rezultacie rozwoju różnych schorzeń. Fiołek alpejski ma również inne pochodzenie – rośnie przede wszystkim w Alpach i Karpatach.

Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w polskich domach jest cyklamen perski kwitnący w okresie zimowym. Roślina nie jest łatwa w pielęgnacji i trzeba spełnić szereg wymagań, aby cieszyć się zdrowym i pięknym kwiatem.

Jak wygląda cyklamen perski? Opis gatunku

Cyklamen perski to bylina bulwiasta, której dziko rosnące egzemplarze można spotkać w Grecji, głównie na terenach górzystych , a także w Afryce Północnej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzują się one skręconymi szypułkami kwiatowymi, którym również zawdzięczają swoją łacińską nazwę Cyclamen persicum (w języku greckim słowo kyklos oznacza kolisty). Czysty gatunek jest rośliną o niewielkich rozmiarach, z delikatnymi drobnymi kwiatami oraz pięknymi, okrągłymi, zielonymi liśćmi, obecnie jednak uprawia się również inne odmiany rośliny. W Polsce dużą popularnością cieszą się połączenia kilku różnych cyklamenów różniących się między sobą kolorami kwiatów oraz liści. Dzięki krzyżówkom wewnątrzgatunkowym udało się uzyskać rośliny, które są łatwiejsze w uprawie domowej. Można zdecydować się na takie kolory cyklamenu, jak biały, różowy, fioletowy, ciemnoczerwony, pomarańczowy. Wśród odmian gatunkowych pojawiają się także ciekawe barwy liści – srebrzyste, połyskujące, z marmurkowymi wzorami.

Kwiat cyklamen – uprawa rośliny w doniczce

Kwiat cyklamen charakteryzuje się bardzo niską mrozoodpornością w polskim klimacie , dlatego też jego uprawa ogrodowa nie jest możliwa. Gatunek uprawiany jest wyłącznie w doniczkach. Jego nietypowy czas kwitnienia, przypadający na miesiące między październikiem a kwietniem, sprawia, że to roślina idealna do dekoracji domu w okresie zimowym.

Zapewnienie odpowiednich warunków jest równie istotne co prawidłowa pielęgnacja cyklamenu. Gatunek preferuje podłoże stale wilgotne, ale nie podmokłe. Najlepiej rośnie na parapetach słonecznych, jednak bez nadmiernej ilości promieni słonecznych. Ostre słońce jest dla gatunku bezpośrednim zagrożeniem, dlatego warto umieszczać doniczki przy oknach wychodzących na wschód.

Pielęgnacja cyklamenu – najważniejsze zasady

Podlewanie cyklamenu to podstawowy element pielęgnacji, który pomoże zachować zdrowie rośliny i wspomoże jej prawidłowy rozwój. Roślinę należy podlewać regularnie, dbając o to, aby jej ziemia była przez cały czas lekko wilgotna. Nie zaleca się lania wody bezpośrednio na bulwę i liście, lepiej systematycznie wlewać ją na podstawkę doniczki.

W ostatnim miesiącu kwitnienia należy uważnie obserwować cyklamen. Oznaką końca wegetacji mogą być na przykład żółte liście. Po przekwitnięciu cyklamenu jego część nadziemna obumiera, co nie oznacza, że nie będzie on kwitnąć w przyszłym sezonie. W tym czasie należy regularnie usuwać wszystkie zaschnięte części i pozwolić roślinie przejść w stan spoczynku. Warto umieścić cyklamen w chłodnym pomieszczeniu, od czasu do czasu podlewać, a jesienią wymienić ziemię na świeżą i wspomóc odpowiednim nawozem.

Choroby cyklamenu perskiego

Większość chorób cyklamenu perskiego związana jest z nieprawidłową pielęgnacją, a dokładniej – ze zbyt dużą wilgotnością podłoża. Dlatego też tak istotne jest posiadanie wiedzy, jak podlewać cyklamen w sposób prawidłowy, aby nie zaszkodzić roślinie. Woda zalegająca w doniczce może przyczynić się do gnicia bulwy rośliny, a w rezultacie jej obumarcia.

Na pędach i liściach z tego gatunku może pojawić się też szara pleśń oraz mączniak rzekomy.

Cyklamen perski – jak rozmnażać kwiat?

Rozmnażanie cyklamenu perskiego przeprowadza się na dwa sposoby: poprzez podział bulwy oraz wysiew. Uprawa z nasion jest jednak wyjątkowo uciążliwa i raczej nie przeprowadza się jej w warunkach domowych, korzystają z niej wyłącznie doświadczeni ogrodnicy. Podział bulwy należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnej części rośliny. Rany po podziale należy zabezpieczyć węglem drzewnym.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Supermarketowe rośliny – jak je wybrać?

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!