Jak przycinać żywopłot?
Wczesna wiosna to doskonały moment na przycinanie wszystkich zimozielonych i liściastych żywopłotów. - Najlepiej zrobić to wtedy, gdy wiosenne przymrozki już odpuszczą, a rośliny nie zdążą się jeszcze zbytnio zazielenić - mówił Łukasz Skop.
Jednym z najczęściej spotykanych żywopłotów jest żywopłot bukszpanowy. Jak go przycinać?
- W pierwszej kolejności musimy usunąć wszystkie kremowe końcówki pędów. Pojawiają się one dlatego, że roślina została przycięta zbyt późno - wyjaśniał ogrodnik. Dzięki takiemu cięciu bukszpan będzie rósł szybciej i szybciej się zazieleni. Żywopłot będzie wyglądał jeszcze lepiej, jeśli wszystkie krzaczki będą miały jednaką wysokość. Jak to zrobić? Podpowiedź znajdziecie w naszym materiale.
Drugą rośliną, która doskonale nadaje się na żywopłot jest tuja. - Jest zielona przez cały rok i bardzo szybko rośni. Dwie najpopularniejsze odmiany, które doskonale nadają się żywopłot, to tuja brabant i tuja szmaragd - wyliczał Łukasz Skop. Pierwsza z nich ma dość luźno rozłożone gałęzie i liście, dlatego drzewka warto sadzić w jednym rzędzie i blisko siebie. Druga jest dużo gęstsza i należy sadzić ją w dwóch rzędach.
Jak przycinać tuje
Pielęgnację żywopłotu z tui należy zacząć od oczyszczenia poszczególnych krzewów. - Kiedy rozchylimy jej gałęzie zobaczymy, że w środku ma pełno suchy liści i gałęzi, które trzeba usunąć ręcznie - tłumaczył Łukasz Skop. A jak sobie poradzić z wysokim i bardzo gęstym żywopłotem? W ocenie ogrodnika do takiej pracy najlepsze będą akumulatorowe nożyce do cięcia żywopłotu.
- Model, z którego korzystam, ma ruchomą rączkę, dzięki czemu przycinanie jest dużo wygodniejsze. Dodatkowo na ostrzach znajduje się specjalna nakładka, która zbiera ścięte fragmenty żywopłotu - pokazywał prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
W kraju nad Wisłą zabraknie wody? Polska staje się pustynią
Kierunek: Włochy – Cinque Terre, czyli szlakiem malowniczego parku
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Skop. Łukasz Kowalski