podwórko

  "Zatrzymują samochody i robią zdjęcia".

  Żywopłot to piękna zielona ściana, która odgradza nasze podwórko od ulicy. Dzięki niemu podczas prac w ogrodzie czy wypoczynku czujemy się po prostu bardziej komfortowo. Jednak, aby żywopłot spełniał swoje funkcje, trzeba o niego zadbać i odpowiednio go przycinać. Jak to zrobić?

  Taras to świetne miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Przyjemnie odpoczywa się na nim po całym dniu pracy, służy jako przestrzeń do suszenia prania, uprawiania roślin czy nawet organizowania przyjęć dla przyjaciół. Warto osłonić taras przed czynnikami zewnętrznymi.

  Sylwester, który zbliża się wielkimi krokami, w tym roku nie będzie typowy. Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia nie będziemy się bawić na hucznych balach i w klubach. Ostatni wieczór starego roku spędzimy w kameralnym gronie w domach, a rząd zaleca, by się nie przemieszczać. Czy można powitać Nowy Rok odpalając fajerwerki z balkonu, okna czy na podwórku?

  Obecnie coraz rzadziej na podwórkach czy w oknach spotyka się bożonarodzeniowe ozdoby, a szkoda - nawet gdy na zewnątrz nie ma śniegu, to właśnie one tworzą świąteczną atmosferę. O odpowiedni zimowy klimat dba jednak Bogdan Mamcarczyk z Chełmka koło Oświęcimia. Jego dom jest podobno najbardziej rozświetlonym budynkiem w Polsce.

  Bartosz Węglarczyk: "U nas na podwórku dzieci zawodowych kryminalistów mieszały się z dziećmi profesorów, którzy zajmowali się fizyką jądrową (...) Podwórka były egalitarne nadzwyczaj". Elżbieta Romanowska: "Teraz (dzieci) siedzą w domu i albo trenują kciuki, albo oddają się całkowicie światu wirtualnemu". Wujek Samo Zło: "To było takie fajne miejsce gdzie można było się nauczyć wielu rzeczy np. działania w grupie". W Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o tym, czym różnią się dzisiejsze podwórka od tych, które pamiętają z dzieciństwa.

  To już 17. edycja największego, europejskiego turnieju piłkarskiego dla dziewczynek i chłopców o puchar Tymbarku - "Z boiska na stadion". Bartek Jędrzejak wybrał się tam z kamerą Dzień Dobry TVN, by śledzić zmagania młodych sportowców. Udało mu się też porozmawiać z Sebastianem Milą. Jak jego zdaniem takie turnieje wpływają na poziom piłki nożnej w Polsce?

  W Dzień Dobry TVN Rzecznik Straży Miejskiej Monika Niżniak i aktor oraz właściciel psa Vaderka - Leszek Stanek o palącym problemie: kupach zaścielających nasze trawniki. Dlaczego ludzie nie sprzątają po swoich psach? Jakie są konsekwencje prawne niesprzątania po pupilu? Gdzie można wyrzucić psią "niespodziankę"? I jak używać gadżetów mających pomóc nam w utrzymywaniu porządku na trawnikach i chodnikach?

  Twoje podwórko jest wolne od psich kup, które po roztopach zalegają na trawnikach? Pokaż to nam! Wydrukuj poniższy obrazek i zrób zdjęcie tak, by było widać go na tle wolnego od kupy otoczenia. Zdjęcie wyślij nam za pomocą aplikacji DDTVN lub przez Facebooka. Dzielcie się z nami takimi zdjęciami! Akcja trwa od poniedziałku do czwartku (06-09.03.2017).

  Kto jest inicjatorem akcji, która spowodowała, że w Szczecinie jest coraz ładniej, a szczecińskie podwórka się zazieleniły?

  Coraz mniej dzieci spędza wolny czas na podwórku. Dla wielu z nas podwórko było drugim domem, teraz czasy się zmieniły. Rodzice z obawy o bezpieczeństwo swoich dzieci, wolą je mieć na oku, w domu. Jak spędzają wolny czas? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: psycholog Aleksandra Piotrowska i Anna Kaplińska, mama 7-letniej Zosi i 5-letniego Stefana.