Mieczyki, inaczej zwane gladiolami, to popularne byliny ogrodowe, cenione ze względu na okazałe, dekoracyjne kwiaty o dużej trwałości. Jak uprawiać mieczyki? Sadzenie cebulek najlepiej przeprowadzić od połowy kwietnia do połowy maja, gdy mamy pewność, że nie nadejdą już przymrozki. Bardzo ważne jest regularne podlewanie bulw, szczególnie w okresach bezdeszczowych, mieczyki bowiem bardzo źle znoszą suszę. Kwitnienie przypada zwykle na przełom lipca i sierpnia, w zależności od terminu wysadzenia cebulek do gruntu. Okazałe kwiatostany mieczyków będą doskonałą ozdobą dla naszej rabaty, ze względu na dużą wytrzymałość dobrze sprawdzą się również jako kwiaty cięte.
Jak sadzić mieczyki w ogrodzie?
Mieczyki do dobrego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebują ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Ochrona przed wiatrem jest szczególnie ważna, ze względu na wysokie i podatne na uszkodzenia kwiatostany. Mieczyki preferują żyzną, próchniczą glebę, warto posadzić je na podłożu w drugim roku po oborniku.
Kiedy sadzimy mieczyki? Cebulki, zaprawione preparatem grzybobójczym, wysadzamy do gruntu od połowy kwietnia do połowy maja. Nie warto jednak zwlekać zbyt długo z sadzeniem, ponieważ im później je posadzimy, tym później zakwitną. Jak głęboko sadzić mieczyki? Cebule sadzimy na głębokości około 10 cm, w odstępach 25 cm – zbyt płytkie sadzenie może powodować późniejsze przewracanie się roślin. Jakie sąsiedztwo preferują mieczyki? Uprawa tych kwiatów najlepiej udaje się w towarzystwie roślin, które nie są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych, unikajmy więc sąsiedztwa pelargonii, petunii, astrów, ostróżek i floksów. Warto również pamiętać, aby w każdym roku sadzić mieczyki na innym stanowisku.
Kiedy kwitną mieczyki? Kwitnienie trwa zwykle od początku lipca do sierpnia, im wcześniej posadzimy cebulki do gruntu, tym wcześniej będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami. Kwiaty mieczyków są bardzo trwałe, jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia często się przewracają, dlatego warto umieścić rozkwitnięte mieczyki w wazonie. Czasami, pomimo troskliwej pielęgnacji, rośliny nie kwitną lub kwitną mało obficie. Dlaczego mieczyki nie kwitną? Powodów może być kilka. Jednym z nich jest niewłaściwy sposób, w jaki zimujemy nasze mieczyki. Zimowanie powinno odbywać się w suchym miejscu, zabezpieczonym przed mrozem, nie należy jednak przechowywać cebulek w zbyt ciepłym pomieszczeniu. Pamiętajmy również, że jeśli rozmnażamy mieczyki, cebule wysadzone do gruntu wiosną zakwitną dopiero na drugi rok. Dotyczy to jednak tylko młodych cebulek, uzyskanych z podziału starszej bulwy, cebule dostępne w sprzedaży powinny wytworzyć kwiaty w pierwszym roku od posadzenia.
Jak dbać o mieczyki w donicach?
Jeśli szukamy ozdobnych kwiatów na balkon lub taras, dobrym wyborem będą mieczyki. Kiedy sadzić mieczyki w donicach ? Jeśli planujemy uprawę na wolnym powietrzu, cebulki należy wysadzić do donic w kwietniu lub w maju, możemy jednak przyspieszyć kwitnienie i zacząć uprawę w szklarni lub w domu. Wtedy sadzenie możemy zacząć już w marcu.
Jak sadzić mieczyki? Uprawa w doniczkach wymaga od nas więcej uwagi niż uprawa gruntowa, musimy bowiem ściśle przestrzegać odstępów między cebulkami i przygotować odpowiednie donice. Jakie pojemniki preferują mieczyki? Sadzenie w donicy najlepiej przeprowadzić w pojemnych i stabilnych pojemnikach – unikajmy więc donic plastikowych, które mogą przewrócić się na wietrze. Pamiętajmy również o regularnym nawożeniu – rośliny doniczkowe nie mogą bowiem pobierać składników mineralnych z gruntu i bez naszej pomocy mniej obficie zakwitną.
Kiedy wykopać mieczyki?
Mieczyki ogrodowe pochodzą z Afryki, dlatego nie nadają się do zimowania w naszym klimacie. Mieczyki po przekwitnięciu należy przyciąć – w tym celu ucinamy same kwiatostany – i poczekać aż liście zżółkną. Zwykle dzieje się to na przełomie września i października, musimy jednak zdążyć przed pierwszym przymrozkiem. Cebulki mieczyków wyjmujemy delikatnie, za pomocą wideł amerykańskich i umieszczamy je w suchym, zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.
Zobacz wideo: Uprawa warzyw i ziół w naszych mieszkaniach
Zobacz też:
Co zrobić, gdy spotkamy jeża? "Nie dotykajmy go, tylko poinformujmy odpowiednie służby"
Rośliny, które odstraszają kleszcze – jakie gatunki warto sadzić w ogrodzie?
Mity na temat paznokci. Co oznaczają białe plamki na płytce?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto