Biały nalot na powierzchni ziemi w doniczce często świadczy o tym, że roślina ma problem z pleśnią. Jak trzeba wtedy zareagować? W najnowszym odcinku "Co z tego wyrośnie?" wyjaśniał to Łukasz Skop. Ogrodnik podał także przepis na domowy preparat pleśniobójczy.
Biały kożuch na roślinach - co oznacza?
Zimą rośliny doniczkowe nie mają lekko. Zaczynają dolegać im różne choroby, które sprawiają, że ich wygląd z dnia na dzień zaczyna się zmieniać.
- Pierwszym objawem zbliżających się kłopotów jest pojawienie się białego kożuszka. Jeśli w dotyku jest włóknisty, czasami grudkowaty, to prawdopodobnie kamień, który wytrąca się z twardej wody - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.
- Jeśli chcemy się go pozbyć, to podlewajmy rośliny wodą miękką - przegotowaną albo destylowaną - radził autor cyklu Co z tego wyrośnie?".
Pleśń na roślinach - jak ją rozpoznać?
Ogrodnik zdradził naszym widzom, jak rozpoznać, że nasze roślinki zaatakowała pleśń. Zignorowanie białego nalotu może skutkować chorobami roślin, a w końcu zwiędnięciem.
- Biały kożuch może powodować pleśń. Można odróżnić ją od osadu tym, że wygląda jak pajęczynki. Od niej mogą zacząć się problemy i rozwój chorób grzybowych. Jeśli na powierzchni jest już pleśń, to grzyb jest już w całej donicy - przestrzegał Łukasz Skop.
Jak pozbyć się pleśni z roślin?
Nasz ekspert w kilku prostych krokach pokazał, jak zwalczyć pleśń, która zaatakowała nasze rośliny doniczkowe.
- Usuwamy sadzonkę ze starej ziemi, następnie środkiem grzybobójczym dezynfekujemy korzenie. Dobrym sposobem jest także cynamon - posypanie nim korzeni sprawi zahamowanie rozwoju grzyba. Tak przygotowane sadzonki wkładamy z powrotem do doniczki - ważne, żeby była to nowa doniczka i świeża ziemia. To pierwsze kroki do wyeliminowania chorób grzybowych - podkreślił.
Jak chronić rośliny przed pleśnią?
Pleśń nie rozwinie się, jeśli roślinki będą miały dostęp do przepływu świeżego powietrza.
- Do pozbycia się pleśni musimy zredukować wilgotność powietrza. Jeśli stroją blisko okna, to musimy je odstawić dalej, gdzie będzie trochę sucho - powiedział Łukasz Skop.
- Poza tym pleśń nie lubi przepływu świeżego powietrza. Należy więc rozstawić doniczki z dala od siebie. Warto też nakłuć powierzchnię ziemi w donicy, tym samym wpuszczając tam ziemię - pleśń będzie miała utrudnione warunki rozwoju - wyjaśniał.
Oprysk z ząbków czosnku
Pleśń atakującą nasze rośliny jesteśmy w stanie zwalczyć domowymi sposobami. Potrzebujemy do tego tylko czosnku.
- Wyciskamy na początek 25 g obranych ząbków czosnku. Oprysk uzyskujemy na zimno, zalewając czosnek zimną wodą i odstawiając na 15 minut. Następnie przecedzamy wszystko przez sitko. Przed wykonaniem oprysku, roztwór musimy rozcieńczyć, dolewamy tyle wody, ile mamy roztworu - instruował nas ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Anna Korcz została babcią w pandemii. "3 miesiące zakazali mi się widywać z wnukiem"
- Kinga Rusin spędza aktywnie czas w egzotycznym kraju: "Pracujemy z nieco innym widokiem za oknem"
- Marcin Prokop z czułością o swojej babci: "Była silną kobietą, zanim stało się to modne"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Łukasz Kowalski