Uprawa ziemniaków w przydomowym ogródku warzywnym czy na działce jest zazwyczaj mało opłacalna. Możemy jednak uprawiać własne ziemniaki po to, aby mieć pewność, że nie zawierają np. pestycydów czy innych szkodliwych substancji.
Jakie odmiany ziemniaków wybrać na działkę?
Najczęściej w ogródkach czy na działkach uprawia się ziemniaki na wiosnę, więc wybiera się bardzo wczesne, wczesne, ewentualnie średnio wczesne odmiany. Zaletą wczesnych odmian jest też fakt, że są odporne na zarazę ziemniaka i alternariozę.
Odmiany ziemniaków bardzo wcześnie uprawianych w ogródkach warzywnych to m.in: „Irys”, „Miłek”, „Velox”, „Agata”. Wczesne odmiany dobre na działkę to z kolei: ziemniaki „Irga”, „Owacja” czy „Vineta”, a średnie: „Tajfun”, „Asterix” i „Żagiel”.
Jak wybierać ziemniaki sadzeniaki?
Sadzeniaki, czyli ziemniaki wykorzystywane do sadzenia , powinny mieć wyraźne oczka. Wybieramy okazy średniej wielkości. Takie ziemniaki po zbiorze przechowujemy w piwnicy lub innym ciemnym, chłodnym miejscu. Możemy je przysypać piaskiem. Sadzeniaki kupimy też w sklepach ogrodniczych. Zwykłe ziemniaki ze sklepu nie nadają się zwykle do zasadzenia.
Tydzień przed terminem sadzenia ziemniaków , przekładamy sadzeniaki w widne miejsce, o temperaturze 10-14 stopni Celsjusza, aby zaczęły lekko kiełkować (nie zostawiamy ich w pełnym słońcu). Kiedy kiełki mają 1,5-2 cm, możemy rozpoczynać sadzenie ziemniaków.
Jak przygotować ziemię pod sadzenie ziemniaków?
Ziemię pod ziemniaki najlepiej przygotować już jesienią. Głęboko ją przekopujemy i mieszamy z obornikiem. Obornik jest najczęściej wykorzystywanym nawozem w hodowli ziemniaków. Zamiast obornika możemy zastosować biohumus. Na wiosnę przed posadzeniem stosujemy kompost.
Jak sadzić ziemniaki w ogródku?
Jak sadzić ziemniaki ręcznie ? Po przygotowaniu gleby, wykopujemy 8-centymetrowe dołki. W każdy dołek wsypujemy trochę popiołu. Wkładamy ziemniaki do ziemi kiełkami do góry.
Po 2-3 tygodniach od posadzenia przysypujemy je ziemią, tworząc 20-30-centymetrowe redliny.
Podstawy sadzenia ziemniaków:
· najlepszym terminem do sadzenia ziemniaków jest koniec kwietnia lub początek maja (temperatura powinna wynosić ok. 8-10 stopni Celsjusza);
· gleba do sadzenia ziemniaków powinna być lekko kwaśna, stale lekko wilgotna;
· przy sadzeniu ziemniaków rozstaw między rzędami powinien wynosić 60-90 cm, a między sadzeniakami w zagonie 20-40 cm;
· na hektar potrzeba około 40-45 tys. sztuk ziemniaków;
· ziemniaków nie można sadzić w tym samym miejscu częściej niż raz na 4 lata.
Sadzenie ziemniaków w workach
Alternatywnym sposobem sadzenia ziemniaków jest uprawa ich w workach. Potrzebujemy do tego worków jutowych, polipropylenowych lub zwykłych zakupowych toreb z tkaniny czy reklamówek. Worki przepuszczalne wyścielamy od środka workiem foliowym, ale dziurawimy, aby zapewnić roślinom tlen i umożliwić odprowadzenie nadmiaru wody. Do worków wsypujemy 15-20 cm ziemi kompostowej zmieszanej z piaskiem w proporcjach 1:1. Możemy wymieszać też granulowany obornik. Jeśli brzegi worka wystają na więcej niż 30 cm ponad poziom ziemi, odwijamy je na zewnątrz. Umieszczamy 1-2 sztuki ziemniaków sadzeniaków w worku i przysypujemy ziemią uniwersalną lub kompostem. Podlewamy. Worki ustawiamy na balkonie, tarasie czy przy ścianie domu, pod dachem (w ten sposób nie dopuścimy do nadmiernego zawilgocenia i rozwoju chorób). Najlepiej, by rośliny miały dostęp do słońca rano i wieczorem, a podczas upałów były lekko przysłonięte. Raz w tygodniu sprawdzamy, czy ziemniaków nie należy podlać.
Nawożenie ziemniaków rosnących w workach nie jest zalecane.
Nawożenie i podlewanie ziemniaków
Ziemniaki odżywione obornikiem i hodowane na działce w zasadzie nie potrzebują nawozów mineralnych. Jeśli chcemy, by zbiory były obfite, a wiemy, że gleba jest uboga w azot (niezbędny pierwiastek do rozwoju rośliny), możemy użyć nawozów dolistnych z mocznika.
W okresie suszy nie zapominamy o podlewaniu ziemniaków . Ale nie dopuszczamy, by nadmiar wilgoci wywołał gnicie. Co jakiś czas spulchniamy zewnętrzną warstwę gleby między zagonami.
Dodatkowo regularnie usuwamy chwasty z okolic roślin. Pielęgnacja ziemniaków nie różni się od pielęgnacji innych roślin pod tym względem.
Kiedy zbierać ziemniaki?
Ziemniaki są gotowe do zbioru po ok. 8-10 tygodniach od posadzenia, czyli pod koniec czerwca. Zauważymy, że rośliny przekwitają i przysychają. Wykopujemy delikatnie tylko największe bulwy, pozostałym dajemy jeszcze rosnąć.
Zobacz też:
Ziemniaki mogą szkodzić zdrowiu? Na co lepiej uważać?
Sen o ziemniakach – mnogość interpretacji tego snu
Zobacz film: Trzy typy ziemniaków
Źródło zdjęcia głównego: E+