Rośliny dwuletnie ogrodowe – jakie są i jak je uprawiać?

Hinterhaus Productions/Getty Images
Hinterhaus Productions/Getty Images
Źródło: Digital Vision
Rośliny jednoroczne i dwuletnie nie różnią się zbytnio pod względem uprawy, dlatego warto rozważyć posadzenie w ogrodzie różnych gatunków kwiatów, aby zwiększyć jego atrakcyjność. Zobacz, jak dbać o rośliny dwuletnie i jakie warto mieć na swojej działce

Jeśli chcesz zamienić swój ogród w prawdziwie egzotyczne i kolorowe miejsce, musisz zdecydować się na różnorodność gatunkową, a także na odmiany o innym okresie kwitnienia i różnej długości życia. Najlepszym sposobem na uzyskanie oryginalnego wyglądu działki jest uprawianie roślin sezonowych, przy czym warto sadzić nie tylko rośliny jednoroczne, które zaczynają kwitnąć już kilka tygodni po wysianiu do gruntu, lecz także rośliny dwuletnie, kwitnące dopiero w kolejnym roku uprawy.

Kwiaty dwuletnie – co je wyróżnia? Ogólna charakterystyka

Jeśli dotychczas nie zdarzało ci się uprawiać w ogrodzie roślin dwuletnich z obawy o trudną uprawę i brak czasu na dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, prawdopodobnie zmienisz zdanie, kiedy dowiesz się, na czym polega podstawowa różnica między takimi kwiatami. Oczywiście ze względu na różnorodność gatunkową poszczególne dwuletnie rośliny mogą mieć odmienne wymagania i potrzeby, jednak w ogólnym podsumowaniu nie są one bardziej wymagające niż sadzonki jednoroczne.

Główna różnica między takimi roślinami polega na różnej długości osiągania dojrzałości przez nie. Roślina dwuletnia zazwyczaj rozmnażana jest w sposób generatywny (poprzez wysiew nasion), a do pełnego rozwoju potrzebuje dwóch sezonów wegetacyjnych. Oznacza to, że w pierwszym roku, w którym została zasadzona w gruncie, wytwarza jedynie podstawowe organy wegetatywne (czyli pędy i liście), a dopiero w kolejnym zaczyna kwitnąć i wydawać nasiona. Zazwyczaj po dwóch latach takie gatunki obumierają, zdarza się jednak, że określenie „rośliny dwuletnie” stosuje się także do takich roślin, które w kolejnych latach nadal są obecne w ogrodzie, przy czym już nie kwitną lub wydają znacznie mniej kwiatów.

Rośliny dwuletnie – jakie są najpopularniejsze gatunki sadzone w ogrodach?

Popularne kwiaty dwuletnie ogrodowe to oczywiście bratki oraz stokrotki, przy czym chętnie sadzi się je nie tylko w gruncie, lecz także w drewnianych skrzyniach oraz doniczkach. Bratki charakteryzują się dużą różnorodnością pod względem kolorystycznym, mają niewielkie rozmiary i pięknie prezentują się w większych grupach. Stokrotki trwałe z kolei nadają się do uzupełniania rabat kwiatowych. Choć nie występują w aż tak szerokiej palecie barw (zazwyczaj są dostępne jedynie w kolorze białym, czerwonym i jasnoróżowym), to można wykorzystać je do stworzenia skromnych, ale wyjątkowych bukietów.

Inne dwuletnie rośliny ozdobne, które chętnie sadzi się w ogrodach, to malwa ogrodowa, lak pachnący i goździk brodaty. Malwa zyskuje coraz większą popularność, w związku z czym na rynku pojawia się coraz więcej odmian tego gatunku. Wśród nich można znaleźć rośliny o kwiatach pojedynczych i pełnych, w wielu wariantach kolorystycznych. Chętnie sadzone są w ogrodach w stylu wiejskim. Lak pachnący oraz goździk brodaty polecane są jako typowe rośliny rabatowe lub jako kwiaty cięte. Pierwszy z nich, w zależności od gatunku, może mieć kwiaty pomarańczowe, czerwone lub żółte, goździk z kolei bardzo często występuje w odmianach wielokolorowych, istnieją jednak także egzemplarze jednobarwne (białe, różowe, bordowe, czerwone, fioletowe).

Dwuletnie rośliny – jak je uprawiać? Podstawowe informacje

Wiele osób obawia się uprawy roślin dwuletnich właśnie ze względu na skomplikowaną uprawę oraz pielęgnację. Wydaje im się, że gatunki jednoroczne są mniej wymagające. W rzeczywistości często jest zupełnie odwrotnie. Pierwszą podstawową różnicą jest termin wysiewania nasion. Kwiaty dwuletnie na rabaty wysiewa się w okresie od maja do lipca, kiedy grunt jest już odpowiednio nagrzany i nie istnieje ryzyko przemarznięcia nasion. W przypadku sadzonek jednorocznych często trzeba martwić się o niewystarczającą do rozwoju ilość słońca oraz zbyt niską temperaturę. Zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie wymagają regularnego podlewania, choć jego częstotliwość zależy już od konkretnego gatunku.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że ogrodowe kwiaty dwuletnie kwitną dopiero w drugim roku po zasadzeniu, dlatego nie należy sadzić ich na rabatach o charakterze typowo jednorocznym. Można łączyć je z innymi gatunkami roślin, jeśli chcemy uzyskać zielony akcent w ogrodzie. Świetnie wyglądają również jako element dekoracyjny między kwitnącymi jednorocznymi egzemplarzami – warto pamiętać o tym przy planowaniu rabaty.

Zobacz też:

Ogrodnik podpowiada, jak założyć domowy warzywnik. To nic trudnego

Przesadzanie krzewów w ogrodzie. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Właściwości lecznicze bluszczyku kurdybanka - na co działa i jak go stosować?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!