Efektem ubocznym przymusowej kwarantanny i pracy w domu jest rozwój nowych umiejętności. Jedną z nich, może być nauka szycia. Co powiecie na hamak do ogródka, na taras lub do pokoju? Jak wykonać go krok po kroku wytłumaczył nam Jan Leśniak.
Podstawy szycia – jak nauczyć się szyć?
Szycie wcale nie należy do trudnych umiejętności. Wystarczy trochę cierpliwości i czasu, a każdy z nas dojdzie do wprawy. Warto zaczynać od prostych projektów, które bez względu na doświadczanie, będziemy w stanie sami stworzyć. Niedawno pisaliśmy o prostym sposobie na uszycie balkonowej poduszki, dziś skupimy się na hamaku. Jak go wykonać? Przede wszystkim zacznijmy od poszukania w domu starych i odpowiednich materiałów. Hamak do ogrodu, który przez cały czas wisieć będzie na dworze, wykonać możemy z drelichu, turystyczny, który będziemy ze sobą zabierać na wakacje, możemy zrobić z wodoodpornego poliestru. Jeżeli hamak będziemy wieszać w pokoju, najlepszy będzie welur tapicerski.
Przy welurze są dwie fajne rzeczy. Po pierwsze dużo fajnych wzorów, które można znaleźć w Internecie, a dwa on jest tak miły w dotyku, że siedzenie w tym hamaku będzie czystą przyjemnością
– powiedział.
Kiedy zdecydujemy już jaki hamak chcemy wykonać i jaki materiał będzie do tego najlepszy, musimy zaopatrzyć się w pozostałe elementy.
Szyjemy hamak – trzy produkty, trzy kroki
Hamak ogrodowy to prosty projekt, który wykonamy, mając w domu zaledwie trzy produkty. Potrzebne będą nam:
- 3 metry materiału
- od 8 do 10 metrów liny
- grube nici do jeansu lub nici rdzeniowe
Krok pierwszy: Podwinięcie i przeszycie krawędzi. Duży materiał rozkładamy w dogodnym miejscu, a następnie 3-metrowe krawędzie dwukrotnie podwijamy, a następnie przeszywamy. Czynność tę wykonujemy po jednej i po drugiej stronie materiału.
Krok drugi: Wykonanie tunelu na linę. Na krótszych krawędziach z jednej i z drugiej strony zaprasowujemy krawędź na trzy centymetry, a następnie na 12 centymetrów. Po każdej ze stron robimy dwa równoległe przeszycia.
Krok trzeci: Wciągnięcie liny i wykonanie węzła. Kiedy nasze tunele są już gotowe, chwytamy za linę i przeciągamy ją przez przeszyty fragment materiału. Następnie z jednej i drugiej strony ściągamy materiał, robiąc fałdy i wiążemy supeł. Gotowy hamak przywiązujemy w dogodnym dla nas miejscu.
Zobacz też:
Autor: Nastazja Bloch