Jak przenieść trochę przyrody do domu? Siejemy łąki na balkonie

Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się na naszych balkonach i w ogrodach. Jak zasiać je w doniczce? Krok po kroku pokazali nam to Natalia i Maciej Podyma, czyli „Pani i Pan Łąka”.

Łąka w doniczce i w ogrodzie

Łąki zazwyczaj kojarzą nam się z czymś rosnącym dziko. Ku naszemu zdziwieniu możemy zasiać je także w doniczkach i tym samym przenieść trochę natury na balkony i tarasy.

Od czego zacząć? Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce, gdzie nasiona będą mogły rosnąć.

Łąkę kwietną możemy wysiać wszędzie tam, gdzie możemy wysiać trawnik, a nawet lepiej, bo możemy ją wysiać na dachu albo w doniczce

– powiedział Maciej Podyma.

Wysiewanie rozpoczynamy od wysypania dna doniczki małymi kamyczkami, które spowodują lepszy przepływ wody. Istotnym elementem jest także sama donica, która powinna być dziurawa od spodu. To również ułatwi przepływ nadmiaru wilgoci. Kolejnym krokiem jest przysypanie kamyków średnią ziemią - niezbyt zwartą i piaszczystą - po same krawędzie doniczki. Ostatni etap to wysiewanie nasion.

W saszetce znajdują się nasiona kwiatów polnych- kąkol, mak oraz dodatek kopru, czarnuszki siewnej, żeby mieszanka była bogata

- tłumaczyła Natalia Podyma.

Jak zasiać łąkę w ogrodzie?

Podobnie jak w przypadku doniczki, pierwszym krokiem jest przygotowanie ziemi. Oczyszczamy ją z zielonych części, przekopujemy, grabimy, a następnie wyrównujemy. Na wygładzonej powierzchni rozsypujemy nasiona.

Pielęgnacja łąki

Jeśli udało się wam wysiać w donicach wymarzoną łąkę, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo o nią dbać.

Nasiona, które rozwijają się w małej balkonowej donicy, musimy dość często podlewać, ze względu na małą ilość ziemi. Te w dużych, ogrodowych korytach wystarczy nawadniać raz w tygodniu.

Jeśli jeszcze nie nabyliście nasion, są one dostępne w specjalnym wydaniu "Tygodnika Powszechnego".

Łąka w donicy wymaga podlewania, bo nie ciągnie wody z ziemi. Jeżeli chcemy oszczędzić sobie podlewania warto wysiać mieszankę, która macie w Tygodniku prosto do ziemi. Mieszanka starcza mniej więcej na 2 m kwadratowe

– wyjaśniał Maciej Podyma.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości