Kaktusiarnia Pana Zdziśka, a w niej 200 tys. roślin! Najstarsza ma ponad 70 lat i nazywa się... fotel teściowej

Kaktusy w domu to bardzo częsty widok. Są jednymi z najpopularniejszych roślin wybieranych do domowej hodowli. Powszechnie uważa się, że kaktus to bardzo prosta w uprawie roślina. Mimo że dużo w tym racji, warto jest poznać najważniejsze zasady, dzięki którym nasze kaktusy będą rozwijały się szybko i zdrowo. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak był u Zdzisława Konratowicza, który ma niezwykłą kolekcję sukulentów.

Poniżej opisujemy, co kaktusy lubią w kwestii pielęgnacji, który kaktus jest najchętniej wybierany do domowej hodowli oraz jaką ziemię preferują kaktusy doniczkowe.

>>> Zobacz także:

Rodzaje kaktusów – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Sklepy ogrodnicze bardzo często kuszą nas pięknie wyglądającymi kaktusami ozdobnymi. Równie chętnie prezentowane są na witrynach sklepowych urocze mini kaktusy. Poniżej prezentujemy Wam nasze zestawienie – najpopularniejsze rodzaje kaktusów. Wiele spośród nich to kaktusy kwitnące:

  • echinokaktus Grusona – bardzo często spotykana rodzaj kaktusa. Roślina potrafi osiągnąć nawet do około metra średnicy. Echinokaktus bywa nazywany fotelem teściowej. Wygląda dość osobliwie – jest okrągły, otoczony długimi włoskami – cierniami w kolorze beżowym,
  • koryfanta – to równie często spotykany rodzaj kaktusa. Kwitnie na różowo lub żółto. Ma kulisty pokrój z licznymi cierniami zebranymi w kępki,
  • opuncja drobnokolczasta – posiada łodygę złożoną z kilku członów. Pokryta jest jasnymi kępkami cierni. Opuncja jest bardzo mało wymagająca,
  • ferocactus wislizeni – walcowaty kształt, posiadający długie ciernie. Często spotykany gatunek,
  • ferocactus latispinus – charakteryzuje się licznymi cierniami w odcieniu czerwonym,
  • echinopsis Eyriesa, inaczej przegorzaniec Eyriesa – ma walcowaty kształt, składa się z wielu cierni i urokliwych kwiatów,
  • gymnocalycium – często spotyka się kaktusy z tego rodzaju. Mają kulistą budowę, niewielkie rozmiary i niekłujące ciernie,
  • rebucja – kaktusy należące do tego rodzaju są równie często spotykane w domach. Mają niewielki rozmiar, ciekawe ciernie i piękne kwiaty.

Warto tu także rozwiać powszechną niezgodność w nazewnictwie. Każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Zasadnicza różnica tkwi w areoli, czyli miejscu, skąd wyrastają ciernie. Jak wiadomo, tylko kaktusy ją posiadają. Do najczęstszych sukulentów hodowanych w domach należą: agawa, aloes, wilczomlecz, patyczak, eszeweria, grubosz i żywe kamienie.

Jak dbać o kaktusy?

Hodowla kaktusów nie powinna nikomu przysporzyć zbyt wielu trudności, jednak warto pamiętać o kilku najważniejszych elementach w trakcie pielęgnacji tych roślin. Do najważniejszych kwestii, o których powinniśmy pamiętać w przypadku kaktusów jest to, że rośliny te muszą mieć stanowisko bardzo intensywnie nasłonecznione i widne.

Jeśli chodzi o podłoże do kaktusów, większość roślin lubi suche podłoże, nie wolno dopuścić do ich zalania. Ziemia do kaktusów powinna być ponadto przewiewna i przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. W okresie spoczynku (marzec-kwiecień) kaktusy powinny przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach, a ich podlewanie należy ograniczyć. Kaktusy bardzo lubią rosnąć w dość ciasnych donicach. Musimy pamiętać o dokonaniu drenażu dna doniczki.

Rozmnażania najczęściej dokonuje się przez sadzonki kaktusa lub przez wysiew nasion. Trzecim sposobem jest szczepienie. Kaktus szczepiony zostaje często także dlatego, aby uzyskać nowy, niespotykany, oryginalny kształt.

Jak często podlewać kaktusy? Jeśli pomieszczenie jest ciepłe, powinniśmy podlewać naszego kaktusa nieco większą ilością wody. Jak zostało już wspomniane, podczas spoczynku kaktusa lub w wypadku chłodniejszych pomieszczeń, należy ograniczyć podlewanie rośliny lub w ogóle zrezygnować z tej czynności. Kaktusy podlewamy dopiero wówczas, kiedy podłoże jest całkowicie suche. Należy także podlewać rośliny rzadziej, ale większą ilością wody.

Przesadzanie kaktusów jest łatwym zadaniem. Musimy jednak uzbroić się w rękawice lub szczypce do podtrzymania rośliny, żeby nie pokłóć sobie dłoni. Najpierw wyjmujemy roślinę z doniczki, odcinamy suche korzenie. Odkładamy kaktusa, aby ewentualne skaleczenia zdążyły się zagoić. Po kilku dniach umieszczamy roślinę w wilgotnej ziemi. Należy pamiętać o drenażu z grubego żwiru na dnie donicy. Zaraz po zasadzeniu nie wolno podlewać kaktusów – robimy to dopiero po upływie około dwóch tygodni. Świeżo zasadzony kaktus nie może też być położony w zbyt słonecznym miejscu. Warto jest go odstawić na początek na stanowisko zacienione, a dopiero po kilkunastu dniach przenieść roślinę w miejsce nasłonecznione. Kaktusy powinno się przesadzać nie częściej niż co około dwa, trzy lata. Wyznacznikiem, że należy już przesadzić roślinę, są wystające z donicy korzenie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości