Jak często podlewać kaktusy? Czy potrzebują światła? Kiedy zimują? Jak je wysiewać i przesadzać? Jak pielęgnować? Jak wyhodować piękne kaktusy na parapecie?

Kaktusy domowe mogą być różne: od dużych doniczkowych po miniaturki, od kolczastych, kolorowych kaktusów po piękne kwitnące sukulenty.

Kaktusy - rodzaje

Kaktusy to rodzaj sukulentów. Są bardzo zróżnicowane. Duże kaktusy osiągają nawet do 18 m wysokości, te najmniejsze mogą mieć zaledwie 1 cm. Istnieją kaktusy kolumnowe i kuliste.Nie wszystkie gatunki kaktusów mają ciernie. Łączy je natomiast charakterystyczny system korzeniowy - rozrastający się płytko, tuż pod powierzchnią ziemi.

Najpopularniejsze doniczkowe kaktusy:

· kaktusy kwitnące w doniczkach: Astrophytum myriostigma, Parodia, Mammillaria, Sulcorebutia, Echinocereus, Lobivia, Notocactus, Gymnocalycium (łatwe w uprawie),

· mini kaktusy : Coryphantha (do 15 cm), echinopsis Eyries,

· duże kaktusy : Echinocactus grusonii, Cleistocactus strausii,

· inne ciekawe kaktusy doniczkowe : Rebutia.

Kaktusy - podlewanie

Wszyscy wiemy, gdzie rosną kaktusy : na pustyni (choć nie wszystkie, są odmiany kaktusów rosnących w lasach tropikalnych). Wiele osób zastanawia się w związku z tym, czy kaktusy się podlewa ?

Zimą nie trzeba tego robić, gdyż kaktusy przechodzą wtedy w stan hibernacji. Zmniejszamy ilość wody i częstotliwość podlewania kaktusów już od września, nie zaprzestajemy tego z dnia na dzień. Znów zaczynamy podlewać kaktusy w lutym.

Jak podlewać kaktusy doniczkowe? Dość obficie, jednak niezbyt często, tak, aby gleba zdążyła wyschnąć. Zwykle jest to ok. tygodnia - jednak zależy to od gatunku kaktusa, gleby, temperatury i wilgotności powietrza i innych czynników.

Latem regularne podlewanie kaktusów jest konieczne. Należy obserwować powierzchnię kaktusa - jeśli zaczyna się marszczyć, to znaczy, że brakuje mu wody. Jeśli z kolei roślina zaczyna gnić, czyli miejscowo brązowieje i czernieje, to znaczy, że wody jest za dużo.

Należy uważać przy podlewaniu w słoneczne dni - jeśli woda pozostanie na powierzchni kaktusa, może wywołać oparzenia.

Niektóre zimujące kaktusy wyglądają, jakby uschły. Przestawiamy je wtedy w chłodne, zacienione miejsce.

Zobacz film: Wymarzony ogród na balkonie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kaktusy - pielęgnacja

Jak dbać o kaktusy ? Należy zapewnić im optymalne warunki do wzrostu:

· temperaturę wiosną i latem między 20 a 40 st. C,

· temperaturę jesienią i zimą między 0 a 20 st. C,

· jak najrzadsze przesadzanie,

· regularne podlewanie wiosną i latem,

· brak podlewania jesienią i zimą.

Jak pielęgnować kaktusy doniczkowe ? Kaktusy w doniczkach wymagają nawożenia przynajmniej raz na miesiąc. W zimie nie musimy tego robić.

Czy kaktusy potrzebują światła ? Większość odmian kaktusów potrzebuje dużo światła, ok. 3000 lux (to mniej więcej tyle, ile otrzymuje kwiat na południowym parapecie, na słońcu w czerwcu), tylko niektóre preferują cień lub półcień. Przy długotrwałym braku światła - uschną.

Typowy kaktus zginie w naszym klimacie bez odpowiedniej pielęgnacji i ochrony, gdyż nie zniesie temperatury poniżej -5 st. C połączonej z wysoką wilgotnością.

Kaktusy - jaka ziemia?

Kaktusy doniczkowe mają różne preferencje glebowe, niemniej w sklepach są dostępne uniwersalne mieszanki ziemi do sukulentów, odpowiadające każdej odmianie. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne, aby nie dopuścić do gnicia korzeni kaktusa.

Kaktusy - przesadzanie i sadzenie

Jak sadzić kaktusy i kiedy ? Wybieramy tylko nasiona nieuszkodzone. Najpierw czyścimy je za pomocą 3-procentowej wody utlenionej. Sadzimy je początkowo w słoiku, aby zapewnić odpowiednie warunki.

Wysiewanie kaktusów jest najkorzystniejsze w styczniu. Musimy pamiętać, by posiane nasionka nawadniać i starać się, by wilgotność powietrza była jak największa. Jeśli wody będzie za mało, wzrost kaktusa się zatrzyma.

Kaktusy z nasion są początkowo bardzo wrażliwe. Należy zapewnić im osłonę od wiatru i stałą temperaturę. Najkorzystniejsza będzie między 15 a 35 st. C. Oprócz tego ważne jest odpowiednie naświetlenie - ale nie bezpośrednie słońce. Niedobór światła będzie widoczny - kiełkujące kaktusy będą miały blady odcień i będą się „wyciągać” w poszukiwaniu światła.

Kiedy kaktusy już będą miały pierwsze ciernie, możemy je przesadzić - to przesadzenie ze słoja do docelowej doniczki nazywa się pikowaniem. Zwykle pikowanie planuje się na 2-5 miesięcy po siewie. Na miesiąc przed przesadzeniem zaczynamy uchylać pokrywę słoja.

Przesadzanie kaktusa nie powinno być zbyt częste.

Co sądzisz o tym artykule?
51
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0