Pielęgnacja kwiatów egzotycznych w domu i ogrodzie – zasady, gatunki

Pięny, biały kwiat
Fot. Susan Gary / Getty Images
Rośliny egzotyczne ze swoimi bujnie zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami są niebanalną ozdobą każdego wnętrza. Jeśli również jesteś wielbicielem ich urody, dowiedz się, jak pielęgnować egzotyczne kwiaty w domu i ogrodzie oraz jakie gatunki są do takiej uprawy najlepsze.

Wbrew pozorom kwiaty egzotyczne w domu lub w ogrodzie to nie taki zły pomysł. Należy tylko wybrać dla nich odpowiednie miejsce, zapewnić im optymalne warunki, właściwie pielęgnować i chronić przed mrozem, aby cieszyły nasze oko i wprowadziły do wnętrza lub ogrodu element orientu i gorących tropików.

Kwiaty egzotyczne – uprawa w domu i ogrodzie

Mimo że nasz klimat znacznie odbiega od warunków klimatu tropikalnego, w którym rozwijają się kwiaty egzotyczne , to rośliny te można również z powodzeniem uprawiać w Polsce. Rośliny pochodzące z ciepłych terenów są zdecydowanie ciepłolubne, dla których należy wybierać miejsca bardzo dobrze nasłonecznione – czy to w ogrodzie, czy na parapecie okna wychodzącego na południe. W czasie jesieni i zimy warto zapewnić gatunkom egzotycznym odpowiednią temperaturę, a rosnące w ogrodzie okryć przed zimnem. Egzotyczne kwiaty lubią dużą wilgotność i wymagają częstego podlewania lub zraszania. Polecanymi egzotycznymi gatunkami do uprawy w domu są: kaktus, storczyk, aloes, cytrusy, róża pustyni, anturium, guzmania, hibiskus. Z kolei w ogrodzie bez przeszkód możemy uprawiać: eukaliptusy, bambusy, juki, agawy. Zarówno kwiaty egzotyczne doniczkowe w domu, jak i uprawiane w ogrodzie wymagają opieki, ale rekompensują to swoim oryginalnym pięknem. Egzotyczne kwiaty cięte , takie jak anturium, wstawione do wazonu stanowią też wyjątkową ozdobę każdego wnętrza.

Kwiaty doniczkowe egzotyczne – uprawa w domu

Wbrew pozorom wiele gatunków egzotycznych kwiatów doniczkowych możemy uprawiać w domu. Bardzo popularne kaktusy, które lubią miejsca silnie nasłonecznione, można ustawić na parapecie okna wychodzącego na południe. Ciepłe, słoneczne miejsca to także odpowiednie warunki do wzrostu pięknie kwitnących storczyków. Pamiętajmy o tym, że zarówno kaktusy , jak i storczyki nie tolerują przelewania, zdecydowanie lepiej je przesuszyć. Podlewamy je zatem oszczędnie, wtedy, kiedy gleba w doniczce kaktusa jest całkowicie sucha albo korzenie storczyka przestają być wyraźnie zielone.

Tropikalny aloes to kwiat wprost idealny do sypialni! Bardzo efektywnie oczyszcza powietrze i dobrze znosi niższą temperaturę, która zazwyczaj panuje w sypialni. W miejscach bardzo jasnych, ale w świetle rozproszonym dobrze rozwija się róża pustyni . To egzotyczna roślina, która zachwyca pięknymi kwiatami nawet dwa razy w roku. Wymaga dużo słońca i ciepła, ziemi przeznaczonej dla sukulentów oraz umiarkowanego podlewania.

Cytrusy z kolei to nie tylko ciekawa ozdoba wnętrza, ale również źródło smacznych owoców. Dla drzewek cytrusowych wybierajmy miejsca słoneczne, ale osłonięte, i pamiętajmy o regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu – nie lubią przelania. Intensywne podlewanie zdecydowanie preferuje za to anturium – bardzo dekoracyjna roślina o przepięknych kwiatach. Najlepiej ustawić ją w miejscu ciepłym i jasnym, choć lubi też półcień. Bezpośrednie nasłonecznienie nie jest też dobre dla guzmanii , która poza tym nie ma zbyt wielu wymagań, a wypełni kolorami każde wnętrze, w jakim się znajdzie. Guzmania lubi wilgotne podłoże, dlatego można ją podlewać dość często, latem nawet co kilka dni.

Bardzo popularnym egzotycznym kwiatem w naszych domach jest również hibiskus , potocznie nazywany różą chińską, który dobrze wzrasta w jasnych miejscach, dobrze nasłonecznionych, ale osłoniętych. Wymaga też umiarkowanego podlewania i żyznej gleby.

Kwiaty egzotyczne do ogrodu

Kwiaty pochodzące z tropikalnych zakątków będą się czuły dobrze również w naszych ogrodach. Wystarczy tylko wybierać gatunki mrozoodporne i na zimę zabezpieczać je przed dużymi mrozami. Ze względu na swoje wiecznie zielone liście chętnie wybieranym drzewem do ogrodu jest eukaliptus , który zdrowo rośnie w glebie dobrze zdrenowanej i nawożonej co około 2 tygodnie.

Stylizując nasz ogród na japoński, nie możemy pominąć w nim bambusów. Bambusy nie wymagają dużo pracy. Można je sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem i bardzo nasłonecznionych, choć dobrze zniosą też półcień. Aby się pięknie prezentowały, bambusy należy regularnie, ale niezbyt obficie podlewać, nawozić co 10-14 dni i chronić przed dużym mrozem.

Pięknymi kwiatami ozdobi nasz ogród juka – roślina, która kwitnie, jeśli posadzi się ją w miejscu mocno nasłonecznionym, w żyznej glebie. Juka latem wymaga obfitego podlewania, zraszania liści i nawożenia nawet raz na tydzień. Nie toleruje mrozów, należy zatem pamiętać, by jukę zabezpieczyć przed zimą.

Rzadko kwitnąca, ale zdecydowanie wyróżniająca się swoim wyglądem, jest agawa . Agawę także można sadzić w ogrodach w Polsce, należy tylko pamiętać, że nie będzie dobrze wzrastać w glebach wilgotnych i miejscach cienistych. Wybieramy dla niej stanowiska bardzo nasłonecznione, rzadko podlewamy (zimą można tego nie robić wcale) i dbamy o to, by nie stosować zbyt wiele nawozu – jukę wystarczy raz w miesiącu zasilić nawozem dla sukulentów.

Zobacz film: Roślinny lunchbox dla każdego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!