Najpopularniejsze rodzaje kwiatów doniczkowych – które wybrać?

Różne rodzaje roślin doniczkowych
Fot. POJCHEEWIN YAPRASERT PHOTOGRAPHY/Getty Images
Kwiaty w domu uprawiane w większości w doniczkach służą do dekorowania wnętrz. Tworzą prostą i naturalną ozdobę, która dopełnia aranżacji w każdym stylu. Poznajmy najpopularniejsze kwiaty domowe – rodzaje kaktusów doniczkowych, palm i bluszczy.

Wiele rodzajów kwiatów doniczkowych jest wybierana ze względu na swoją dekoracyjność, łatwość w uprawie i wieloletniość.

Rodzaje kwiatów doniczkowych

Kwiaty, które uprawiamy w domu w doniczkach, należą do roślin ozdobnych i jak sama nazwa wskazuje, mają ozdabiać nasze pomieszczenia. Ich obecność daje nam oczywiście o wiele więcej, bo także przyjemność z obcowania z naturą i co jest dużą zaletą kwiatów w domu – czyste powietrze. Rodzajów kwiatów domowych jest mnóstwo, dlatego bez problemu można dopasować je do charakteru każdej aranżacji wnętrza. Najczęściej wybieramy rośliny wieloletnie, liściaste lub odmiany, które na zewnątrz rosną jako drzewa i krzewy. Decydujemy się zarówno na takie, które mają duże wymagania, jak i takie, które wybaczają nam braki w pielęgnacji. Pewne gatunki cieszą się szczególną popularnością i mają duże grono miłośników. Przedstawiamy kilka z nich: kaktusy, palmy i bluszcze, które odznaczają się dużym zróżnicowaniem.

Kaktus doniczkowy – rodzaje

Kaktusy to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają kwiaty, ale zdarza im się zapomnieć o ich pielęgnacji albo często nie ma ich w domu. Wytrzymałe kaktusy przetrwają bez podlewania bardzo długo, przez co wydawać by się mogło, że są łatwe w uprawie, jednak nie wszystkie ich odmiany mają małe wymagania. Większość z nich lubi słoneczne stanowiska i suche podłoże, więc należy uważać, by nie przelać ich wodą. Zima jest dla nich okresem spoczynku, kaktusy powinny być wtedy przechowywane w chłodniejszych pomieszczeniach (nawet w temperaturze 12-15 stopni).

Najpopularniejsze rodzaje kaktusów doniczkowych z łatwością można dostać w sklepach ogrodniczych, przez co dość licznie pojawiają się na naszych parapetach. Echinokaktus Grusona, zwany fotelem teściowej, wyróżnia się kulistym kształtem i długimi, kremowymi cierniami. Jak większość kaktusów, nie jest trudny w pielęgnacji. Łatwa w uprawie jest również opuncja drobnokolczasta, która wzbudza zainteresowanie swoim oryginalnym pokrojem przypominającym mały krzak z kilkoma płaskimi łodygami. Należy na nią uważać, gdyż jej ciernie są bardzo ostre. Równie popularnym kaktusem jest koryfanta, która latem pięknie kwitnie na żółto lub czerwono. Innymi chętnie wybieranymi rodzajami kaktusów doniczkowych są: ferokaktusy, Echinopsis Eyriesa, gatunki należące do rodzaju Gymnocalycium, rebucja oraz mamilaria.

Zobacz film:Jak przesadzać kwiaty?. Źródło: Dzień Dobry TVN

Palmy doniczkowe – rodzaje

Palmy zdobią nasze mieszkania od bardzo dawna, wprowadzając do nich powiew egzotyki. Są chętnie wybierane do dużych pomieszczeń, w których ich spore rozmiary nie przytłaczają wnętrza. Dla palm należy wybierać miejsca słoneczne, ale z rozproszonym światłem, tak by liście nie zostały poparzone przez słońce. Przez lato palmy dobrze radzą sobie w temperaturze pokojowej, ale zimą warto je przestawić do chłodniejszego pomieszczenia. W cieplejszych miesiącach podlewamy je obficie, zaś zimą ostrożnie. Palmy lubią zraszanie wodą. Najlepiej sadzić je w długich i wąskich pojemnikach, wykorzystując do tego specjalne podłoże do palm, które spełni ich wymagania.

Popularnym rodzajem palmy doniczkowej , która często jest wybierana do naszych mieszkań, jest chamedora wytworna. Ceniona za egzotyczny wygląd jest okazale rosnącym kwiatem pokojowym, który potrzebuje dużo przestrzeni, aby prezentować się efektownie. Równie chętnie wybierana palma kokosowa w uprawie domowej osiąga wysokość 2-3 m. Na nią również należy przeznaczyć większe pomieszczenie w domu – świetnym miejscem będzie przestronny salon. Można ją wyhodować z kokosa. Innym popularnym rodzajem palmy doniczkowej jest daktylowiec kanaryjski. Jego długie liście są często obcinane i wykorzystywane do dekoracji bukietów i wieńców. Może być też ciekawą ozdobą tarasu lub balkonu.

Bluszcz doniczkowy – rodzaje

Popularnym rodzajem pnącza w naszych mieszkaniach jest bluszcz. Ten cenny kwiat doniczkowy jest chętnie wybierany ze względu na dekoracyjność, szybki rozwój i łatwość w uprawie. Jego liście są wiecznie zielone i zależnie od rodzaju – małe, duże, pstrokate, w różnych kształtach. Bluszcz może piąć się lub swobodnie zwisać. Spotykamy takie rodzaje bluszczu, które rosną najlepiej na stanowiskach półcienistych, i takie, które wymagają miejsca słonecznego. Nigdy jednak nie powinno się go ustawiać w pełnym słońcu. Bluszcz podlewamy umiarkowanie.

Najczęstszymi rodzajami bluszczu doniczkowego są bluszcz pospolity i kanaryjski. Ich domowe odmiany, w odróżnieniu od ogrodowych, wyróżniają się drobnymi, ciekawie ubarwionymi liśćmi. Należy pamiętać, że gatunki bluszczu pospolitego lub kanaryjskiego o zielonych liściach należy uprawiać w miejscach półcienistych lub lekko zacienionych, a te o jasnych liściach potrzebują również jasnych stanowisk.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości