Krzewy zimozielone iglaste i liściaste – uprawa, pielęgnacja, odmiany

GettyImages-102732462.jpg
GettyImages-102732462.jpg

Krzewy zimozielone wyglądają pięknie przez cały rok - zachwycają kolorem zieleni i nie gubią liści. Nie dziwi więc fakt, że są tak chętnie wybierane jako rośliny do ogrodów, gdzie są dumą i chlubą właścicieli.

To dzięki krzewom zimozielonym ogród 365 dni w roku jest jak żywy. Kiedy inne rośliny lub drzewa w czasie mrozów nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, krzewy zimozielone „nadrabiają urodowe zaległości” ogródka, ciesząc oko zielenią, która nie mija wraz z nastaniem jesienno-zimowego sezonu.

Krzewy zimozielone – jak uprawiać?

Decydując się na ten typ krzewów w swoim ogrodzie, należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Idealną porą na ich sadzenie jest wiosna lub jesień, choć tak naprawdę zabieg można przeprowadzić zawsze wtedy, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Ważne, aby korzenie miały sporo miejsca, więc dołek warto zrobić nieco większy. Ziemię warto przekopać wraz z kompostem. Krzewy zimozielone nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę, powinna być ona jednak żyzna i wilgotna. Po zakończeniu sadzenia odmiany iglaste dobrze jest wyściółkować korą sosny. Pomimo, że dobrze znoszą one zimno, dobrze jest je chronić przed mroźnym wiatrem, dlatego warto przemyśleć ich lokalizację. Odmiany liściaste nie mogą stać w miejscu zbyt nasłonecznionym, bo mogą cierpieć na tzw. mrozową suszę , kiedy to dochodzi do przegrzewania liści i odparowywania wody. Dobrze więc, aby krzewy te stały w miejscu słonecznym lub półcieniu. W pielęgnacji ważne jest systematyczne odchwaszczanie, przycinanie lub usuwanie martwych pędów oraz nawożenie (np. obornikiem). Krzewy te nie wymagają regularnego podlewania, chyba, że w czasie upałów. Należy pamiętać o tym, aby nawadniać je także podczas zimnych dni (zimą najlepiej podczas odwilży). Jeśli są pokryte zbyt dużą ilością śniegu, należy go usunąć, jednak nie do samego końca, by ochronić krzew przed słońcem. Krzewy iglaste zimozielone , czyli popularne „iglaki”,mają tę zaletę, że są zdecydowanie lepiej przystosowane do klimatu kontynentalnego. Krzewy liściaste zimozielone mogą zaś mieć kwiaty czy piękne „korale”.

Krzewy zimozielone – rodzaje

Kwitnące ozdobne krzewy zimozielone sprawiają, że ogród tonący w kolorowych kwiatach wygląda jeszcze piękniej. Do takich okazów należy np. hebe, rododendron, laurowiśnia wschodnia. Krzewy zimozielone kwitnące to także głogowiec, berberys Thunberga, kalmia w wąskolistna, pieris japoński czy mahonia pospolita. Krzewinki zimozielone z kwiatami to m.in. wrzos pospolity, lawenda wąskolistna, barwinek pospolity czy golteria chilijska.

Zobacz także: Wrzosy – uprawa i pielęgnacja w domu. Kiedy przycinać wrzos w doniczce?

Aranżując ogród, warto zastanowić się nad wysokością danych gatunków. Niskie krzewy zimozielone to np. runianka japońska, różanecznik, irga płożąca czy mahonia pospolita.

Krzewy zimozielone wysokie to np. ostrokrzew kolczasty czy trzmielina Fortune'a.

Dla wielu osób ważnym czynnikiem jest także tempo wzrostu danego okazu. Szybkorosnące krzewy zimozielone to ognik szkarłatny, rododendron oraz iglaki, czyli np. świerk, jodła kalifornijska czy jałowiec.

Krzewy zimozielone na żywopłoty

Istnieje kilka typów krzewów zimozielonych do ogrodu, które idealnie sprawdzą się w roli żywopłotu. Zalicza się do nich np. ligustr pospolity , który osiąga nawet do 5 metrów wysokości i jest gęsto ugałęzionym gatunkiem. Posiada białe kwiaty, których miejsce z czasem zajmują kuliste jagody. Jest on idealny do formowania, a przy tym mało wymagający - świetnie radzi sobie w mrozy, upały i równie dobrze znosi obecność spalin. Jest światłolubny. Wysokie krzewy zimozielone to także bukszpan wieczniezielony. Dorasta on do ok. 4 metrów wysokości i ma jajowate i błyszczące liście. Można go dowolnie przycinać, więc świetnie nadaje się także na obwódki czy nawet ogrodowe rzeźby. Lubi on miejsca lekko wilgotne, o niezbyt intensywnym nasłonecznieniu i przyjmuje się prawie na każdej glebie. Kolejną rośliną zimozieloną na żywopłot jest ognik szkarłatny , który posiada jaskrawe, dekoracyjne owoce. Ten rodzaj krzewu - w odróżnieniu od wymienionych wcześniej roślin - najlepiej wygląda, jeśli nie jest przycinany. Kaskady pięknych „korali” zachwycają nawet wtedy, kiedy za oknem jest śnieg. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza oraz mniej mroźne wiatry, dlatego dobrze jest wybrać miejsce, które ochroni go przed zbyt dużym wiatrem.

Inne gatunki polecane na żywopłot to : laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita, cis pospolity, ostrokrzew maservy oraz berberys juliany, świerk pospolity czy bluszcz irlandzki.

Krzewy na żywopłot zimozielone to takie, które dobrze znoszą cięcia. Powyższe przykłady doskonale sprawdzą się w takiej roli.

Zobacz film: Polana roszponki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie