Wiąz drobnolistny rośnie dobrze na stanowisku mocno nasłonecznionym i w półcieniu. W łagodnym klimacie może zimować na zewnątrz. Jeśli jednak drzewo bonsai przeznaczone było do trzymania w domu, na zimę należy zabrać je do pomieszczenia. W zależności od regionu Chin, z którego pochodzi wiąz, może on zrzucać liście na zimę lub utrzymywać je aż do pojawienia się nowych pąków.
Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka
Wiąz drobnolistny bonsai
Jeśli zdecydujemy się na hodowlę drzewka bonsai, z dużym prawdopodobieństwem trafimy na wiąz drobnolistny. Drzewko należy ustawić w miejscu jasnym i słonecznym, ale nie w pełnym słońcu. Zimą przenosimy roślinę w chłodne i jasne miejsce. Trzymamy ją w temperaturze około 6-10 stopni. Należy pamiętać, że drzewka bonsai są bardzo wrażliwe na zmiany, dlatego też gorzej znoszą transport. Może się okazać, że po zakupie i postawieniu drzewka w domu, wiąz straci listki. Roślinę należy postawić w nowym miejscu i nie przestawiać ani nie kręcić doniczką. Nie należy także ustawiać wiązu drobnolistnego bonsai w okolicy grzejników czy innego źródła ciepła. Jeśli posiadamy odmianę, która gubi liście, możemy się spodziewać, że na zimę opadną, by już wiosną pojawić się pod postacią nowych pączków. W okresie letnim drzewka bonsai możemy trzymać na zewnątrz (najlepiej od czerwca do września). Musimy jednak pilnować, by temperatura nie spadała poniżej 12 stopni. Wiąz drobnolistny bonsai lubi mieć stale wilgotne podłoże, dlatego podlewamy go obficie, gdy tylko wierzchnia warstwa gleby wyschnie. Jak podlewać bonsai? Najlepiej zanurzyć doniczkę z wiązem drobnolistnym bonsai w wodzie odstanej i miękkiej, poczekać, aż gleba wchłonie wodę, następnie, aż jej nadmiar wypłynie. Dopiero wtedy możemy drzewko odstawić na miejsce. W przypadku drzewka bonsai zarówno nadmiar, jak niedobór wody może skutkować opadaniem liści, dlatego należy usuwać zgromadzoną wody z podstawki i nie dopuścić do przesuszenia. Warto obserwować drzewko i namaczanie w wodzie stosować regularnie, co kilka dni (w zależności od tego, jak duże jest drzewko, np.: większy okaz co 10 dni). Najwięcej wody wiąz drobnolistny potrzebuje wiosną i latem, najmniej zimą. Na powierzchni doniczki można wysypać korę, by jak najmniej wody wyparowało. Do drzewek bonsai stosujemy specjalne odżywki, pozwalające dbać o ich kondycję. Nie nawozimy zimą, gdy wiąz drobnolistny przechodzi w stan spoczynku. Gdy drzewko podrośnie, może zaistnieć konieczność zmiany podłoża. Najlepiej robić to co 1-2 lata, przycinając delikatnie korzenie. Jakie podłoże będzie najlepsze? Możemy zmieszać ziemię liściastą, piasek, torf, akadamę. Jeśli samodzielnie nadajemy kształt swojemu drzewku, musimy robić to wczesną wiosną lub latem.
Wiąz drobnolistny Geisha
Wiąz drobnolistny Geisha to niewielkie drzewko osiągające 3 metry. Jest bardzo dekoracyjną odmianą wiązu drobnolistnego. Ma żółtokremowe liście, które dojrzewając zielenieją w środku, na obrzeżach pozostają kremowe. Jesienią pojawiają się barwy różowe, czerwone, kremowe. Drzewko jest odporne na mróz, jednak nie należy go sadzić w miejscach wietrznych. Dla wiązu drobnolistnego Geishy potrzebujemy gleby żyznej i wilgotnej. Sadzimy raczej w miejscach dobrze nasłonecznionych i dobrze wyeksponowanych, tam będzie najlepiej widoczna jego niezwykła uroda. Listki wiązu drobnolistnego Geishy są misternie ząbkowane. Drzewko bardzo dobrze znosi cięcia, dlatego można je dowolnie formować. Ładnie prezentuje się jako drzewko bonsai, w ogrodach japońskich, a także przydomowych. Najlepsze podłoże to gleba lekko kwaśna – lekko zasadowa.
Wiąz drobnolistny – pielęgnacja
Wiąz drobnolistny nadaje się do uprawy w domu i na zewnątrz. Drzewko lubi pełne światło lub półcieniste stanowiska. Kiedy roślina wypuszcza nowe liście, powinniśmy ją chronić przed ostrymi promieniami słonecznymi. Wiąz lubi zraszanie. Szkodzi mu zarówno przesuszanie, jak i nadmierne nawodnienie. Ziemia powinna być żyzna, lekko kwaśna. Wiązy najczęściej atakują mszyce, gąsienice, wielkopąkowiec. Najgroźniejsza jest holenderska choroba wiązów. Nawożenie wiązów rozpoczynamy od początku sezon wegetacyjnego, a kończymy wczesną jesienią. Jeśli drzewko hodujemy wewnątrz, wiosną i latem nawozimy je co dwa tygodnie, jesienią i zimą co miesiąc. Wiąz drobnolistny przesadzamy każdego roku, jedynie drzewka dziesięcioletnie i starsze rzadziej. Wiąz drobnolistny rozmnażamy przez sadzonki zielne i zdrewniałe w sezonie letnim, a korzeniowe zimą.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN