Jesienne róże przypominają o tym, że lato już się skończyło i nadchodzi zima. Podobnie jak kwiaty późnej jesieni są dobrym materiałem do komponowania barwnych bukietów, które ozdobią nasze wnętrza ciepłymi kolorami.
Choć opadające liście budzą w wielu z nas nieco melancholijne odczucia, to j esień jest chyba najbardziej kolorową porą roku . Żółcie, czerwienie, fiolety i róże w naszych ogrodach świadczą o nadchodzącej zimie i są dla wielu roślin ostatnim pokazem mody w tym sezonie. To także idealny czas na przygotowywanie jesiennych bukietów.
Jesienne róże – popularne odmiany
Jesienne róże, róże smutne, herbaciane… Jesienne róże szepczą cicho o rozstaniu. To słowa piosenki Mieczysława Fogga. Róże uchodzą za królowe ogrodów. Znane od wieków, w wielu kulturach owiane są legendą i czczone za ich piękno. Naturalnie róże występują na półkuli północnej naszej planety. Można przypuszczać, że ich kolebką jest wschodnia Azja. Obecnie mamy tysiące odmian, które niezmiennie zachwycają kolorami i formami kwiatów oraz zapachami. Choć róże są niełatwe w uprawie, to jednak wielu decyduje się na nie ze względu na piękno, którymi się odwdzięczają za ich wytrwałą pielęgnację. O tej porze roku na specjalną uwagę zasługują jesienne róże będące symbolem pożegnania lata . By cieszyć się tymi kwiatami także jesienią, należy wybierać odmiany, które długo kwitną lub powtarzają kwitnienie. Pamiętajmy, by zapewnić im odpowiednie warunki: słoneczne stanowisko i przepuszczalną glebę oraz specjalne nawozy przeznaczone dla róż. Istotne jest także podlewanie (niezbyt obfite) oraz ściółkowanie i kopczykowanie zimą. Róże jesienią zachwycają i cieszą . O tej porze roku możemy liczyć na róże pomarszczone ( Rosa rugosa ) kwitnące na biało i różowo, róże piżmowe ( Rosa moschata ) oraz róże okrywowe, które mogą kwitnąć nawet do zimy. Sprawdźmy, jakie odmiany róż będą kwitły także jesienią:
1. Ballerina - odporna na choroby odmiana róży piżmowej. Ozdobna z drobnych, różowych i bezzapachowych kwiatów. Kwitnie od czerwca, ponawiając kwitnienie aż do jesieni.
2. Bonica – odmiana róży rabatowej. Bywa stosowana jako roślina okrywowa, ale sprawdzi się też sadzona pojedynczo. Zdrowa i odporna na mrozy. Kwitnie na jasnoróżowo od czerwca aż do przymrozków.
3. Darcey Bussell – angielska róża o intensywnym, karmazynowym kolorze kwiatów, które pachną intensywnie owocowo. Po czerwcowym kwitnieniu powtarza je do jesieni.
4. Graham Thomas – piękna odmiana róży angielskiej o ciepłych, brzoskwiniowych kwiatach, które przekwitając, bledną. Powtarza kwitnienie od czerwca aż do mrozów.
5. Jacqueline du Pre – róża krzaczasta o półpełnych, intensywnie pachnących cytrusami i piżmem białych kwiatach. Powtarza kwitnienie do jesieni.
6. Lady Emma Hamilton – róża angielska o jasnopomarańczowych, mandarynkowych kwiatach i owocowym zapachu, nadaje się na kwiat cięty. Kwitnie od czerwca, powtarzając kwitnienie do jesieni.
7. Madame Alfred Carrière – elegancka róża o dużych, pełnych i intensywnie pachnących kremowo -różowych kwiatach. Odmiana róży historycznej, pnąca, zachwycająca.
8. Peace – odmiana róży wielkokwiatowej o niezwykłym, zmiennym kolorze kwiatów od bieli i żółci po jasny róż. Kwitnie od czerwca i następnie ponownie aż do mrozów. Kwiaty mają delikatny, przyjemny zapach.
Kwiaty późnej jesieni
Oprócz róż jesienią możemy także liczyć na wdzięczne towarzystwo astrów ( Asteraceae ), zwanych potocznie marcinkami, które kwitną obficie i długo, bo aż do przymrozków . Kwiaty astrów są od białych przez różowe po fioletowe. Dobrze się prezentują na rabatach, czy przy płotach i ścianach budynków. Kolejna popularna jesienna roślina to wrzos ( Calluna ), który świetnie wygląda posadzony w grupie , tworząc barwne połacie w różnych odcieniach bieli, różu, fioletu, a nawet czerwieni. Wrzosy możemy sadzić także w pojemnikach i ozdabiać nimi balkony oraz tarasy. Inne kwiaty późnej jesieni to jeżówki ( Echinacea ), które królują w coraz modniejszych ogrodach naturalistycznych oraz chryzantemy ( Dendranthema ) dostępne w wielu pięknych kolorach. Warto zwrócić także uwagę na proste w uprawie begonie ( Begonia ) oraz dostojne dalie ( Dahlia ).
Róże z liści jesiennych
Świetnym materiałem na jesienne bukiety mogą być także barwne liście , z których przygotujemy kwiaty róży. Tak powstałe wiązanki to ostatnio bardzo modna alternatywa dla tych tradycyjnych, tworzonych z żywych kwiatów. Do przygotowania róż z jesiennych liści potrzebujemy przede wszystkim liści, najlepiej klonu, taśmy samoprzylepnej, drucików oraz mocnych nici.
Wykonanie róży rozpoczynamy od złożenia listka klonu na pół. Ten pierwszy powinien być mniejszy od kolejnych. Następnie zwijamy go w rurkę. Wokół niego owijamy kolejny liść złożony na pół. Następnie dodajemy kolejny i czynność powtarzamy do momentu, w którym uzyskamy bujną różę. Na koniec możemy dodać listek bez składania go na pół. Taką różę przytwierdzamy do drucika za pomocą taśmy i nici. Przygotowujemy kwiaty aż do uzyskania takiej ilości, jaka jest nam potrzebna do stworzenia bujnego bukietu.
Jesienne róże możemy wstawić do wazonu lub wydrążonej dyni . Dodając inne kwiaty lub liście wedle uznania, stworzymy dekorację, która zaskoczy naszych gości i będzie świetną ozdobą stołu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN