Klon japoński w polskim ogrodzie to rzadki widok. Jego uprawa i pielęgnacja są dosyć wymagające, ale funkcja dekoracyjna, jaką pełni zdrowe i kwitnące drzewo, jest warta poświęceń. Poznaj najpopularniejsze odmiany klonu i dowiedz się, jak dbać o jego młode sadzonki.
W polskim klimacie klon japoński jest drzewem raczej rzadko spotykanym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak pozytywnie na wygląd całego ogrodu może wpłynąć uprawa tej rośliny, tymczasem decydując się na dowolne odmiany klonu japońskiego , można w ogrodzie stworzyć niepowtarzalny klimat. Ze względu na niewielkie rozmiary i maksymalną wysokość do 6 metrów uprawa klonu japońskiego jest możliwa nawet w małych, przydomowych ogródkach. Jak dbać o drzewo? Co zrobić, jeśli na klonie japońskim widać pierwsze objawy choroby?
Klon japoński – czym się wyróżnia? Opis
Naturalnym środowiskiem klonów japońskich jest oczywiście Japonia. Drzewa rosną na stanowiskach słonecznych, często spotyka się je na niewielkich wzniesieniach. W Polsce najlepiej rozwijają się w regionach południowych i południowo-zachodnich, tam gdzie średnia roczna temperatura jest najwyższa. Wygląd klonu japońskiego jest charakterystyczny. Dzięki czerwonym, połyskującym pędom i dużym, purpurowym kwiatom jest to roślina wyjątkowo atrakcyjna wizualnie .
Klon japoński – uprawa i pielęgnacja
Klon japoński to jedno z najbardziej wymagających egzotycznych drzew, którego uprawa w polskich warunkach klimatycznych nie jest łatwa. Tylko prawidłowa, systematyczna pielęgnacja zapewni odpowiednią kondycję klonu, a tym samym uchroni go przed chorobami. Klon japoński potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego lub częściowo cienistego. Źle znosi suszę i wymaga regularnego podlewania , ale z drugiej strony nie może rozwijać się na terenach podmokłych i bardzo wilgotnych. Podłoże, które najbardziej mu odpowiada, to gleba kwaśna, próchnicza i żyzna.
Klony japońskie nie radzą sobie z niską temperaturą , dlatego w niektórych regionach Polski mogą rozwijać się słabo lub zamierać na zimę. Aby drzewa mogły przetrwać mrozy, późną jesienią i zimą warto zabezpieczać ich pędy. Jest to zabieg szczególnie ważny ze względu na płytkie ukorzenianie się klonu. Do ochrony korzeni najlepiej wykorzystać naturalną ściółkę, zaschnięte liście lub szyszki. Przynajmniej raz do roku, wiosną, kiedy miną przymrozki, należy nawieźć glebę. Dodatkowe użyźnienie docenią szczególnie młode sadzonki klonu japońskiego – będą szybciej rosnąć i ładniej kwitnąć.
Klon japoński – odmiany
Klon japoński idealnie nadaje się do przydomowych ogródków. Choć jest stosunkowo niedużych rozmiarów, może być wyjątkową dekoracją całej działki. Oprócz pierwotnego gatunku, istnieje kilka odmian klonu japońskiego , które są najczęściej kupowane i łatwo dostępne w Polsce.
· Odmiana Aureum . Charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi w zielono-żółtym kolorze. Maksymalna wysokość, jaką osiąga odmiana, to 3 metry. Decydując się na ten klon japoński w ogrodzie , nie trzeba mieć działki dużych rozmiarów. Roślina świetnie sprawdzi się jako ozdoba w stylu drzewka bonsai.
Zobacz także: Drzewko bonsai w domu - jak pielęgnować? Przycinanie i podlewanie drzewka
· Odmiana Vitifolium . Swoim wyglądem i kolorystyką drzewo najbardziej przypomina winorośl. Roślina jest ceniona głównie ze względu na nietypowy kształt liści, które jesienią barwią się na czerwono.
· Odmiana Dancing Peacock . Nazwa nawiązuje do ulistnienia drzewa, które kształtem przypomina ogon pawia. Jest to roślina niska, która osiąga 4 metry wysokości.
· Odmiana Aconitifolium . Niewysoka odmiana klonu japońskiego, wokół której często latają pszczoły. W okresie kwitnienia na drzewie pojawiają się pojedyncze kwiaty w żółtym odcieniu.
Klon japoński – czy przycinanie jest konieczne
Przycinanie klonu japońskiego nie jest obowiązkowe i nie trzeba wykonywać go w regularnych odstępach czasu. Dla odmłodzenia lub regeneracji drzewa wystarczy delikatne cięcie korony. Należy pozbyć się uszkodzonych i wysuszonych liści i gałęzi. W przypadku klonu japońskiego cięcie najlepiej przeprowadzać późnym latem lub jesienią.
Klon japoński – choroby
Najczęstszym powodem osłabienia pędów i liści są choroby wywoływane przez grzyby. Klon japoński może być atakowany przez łuszczeńca klonowego, znajdującego się w opadłych liściach, warto więc raz na jakiś czas grabić liście pod drzewem. Przyczyną niektórych dolegliwości mogą być również uszkodzenia korzeni. Choroby, które najczęściej atakują roślinę, to czarna lub papierowa plamistość liści i mączniak prawdziwy.
Wszelkie choroby klonu japońskiego powinny być leczone natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów . Oprócz stosowania środków grzybobójczych i regularnego spryskiwania nimi rośliny, obowiązkowym elementem mającym na celu poprawę kondycji drzewa jest usuwanie chorych liści poprzez ich wycięcie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN