Złocień dalmatyński – jesienna ozdoba ogrodu

kwiatek
Fot. SharonWills / Getty Images
Często zastanawiamy się nad tym, jakie rośliny powinny zagościć w naszym ogrodzie – ozdobne czy pożyteczne? Jeśli chcemy połączyć obie te wartości, dobrze przyjrzeć się bylinie, jaką jest złocień dalmatyński.

Content: Roślina, której dotyczy ten artykuł, kiedyś zaliczana była do rodzaju złocień ( Chrysanthemum ) i to jest powód, dla którego w Polsce dominuje nazwa złocień dalmatyński (drugi człon nazwy wziął się od regionu występowania tej rośliny, czyli Dalmacji, a dokładniej wschodniej części Adriatyku). W najnowszych pracach naukowych zaliczana jest jednak do rodzaju wrotycz. Nazwa „złocień” jest więc nieprawidłowa, chociaż zdecydowanie dominuje w mowie potocznej.

Więcej:

Złocień dalmatyński – ozdobna bylina

Złocień dalmatyński to bylina zielna , która żyje ponad dwa lata, a jej części znajdujące się nad ziemią nie są zdrewniałe. Zwykle to te właśnie rośliny wielokrotnie wydają nasiona. Polska znajduje się jednak w takiej sferze klimatycznej, gdzie rośliny muszą mierzyć się również z warunkami zimowymi. Mają jednak wiele różnych sposobów umożliwiających przetrwanie. Ich kwiaty przypominają stokrotki (białe z żółtym centrum), łodygi są bardzo liczne i raczej sztywne, a liście niebieskozielone, również liczne. Jeśli chodzi o wysokość, osiągają od 45 do 100 cm. Kwitną po pierwszym roku (od czerwca aż do września, przycięte mogą zakwitnąć drugi raz).

Złocień dalmatyński – uprawa

Złocień dalmatyński można bez problemu dostać w sklepie ogrodniczym. Ludzie zaczęli jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak tanie i pożyteczne może być obsadzenie ogrodu roślinami zielnymi. Pojawił się więc internetowy rynek wymiany i sprzedaży nasion złocienia dalmatyńskiego . Przeglądając różne strony internetowe, coraz częściej możemy natknąć się na ogłoszenie: „ złocień dalmatyński sprzedam ”. Nie są to oczywiście propozycje sprzedaży całej rośliny. Kupując nasiona, również możemy zaplanować, aby w zagospodarowaniu naszej przestrzeni wokół domu, czy zwyczajnie w ogródku działkowym, pojawił się właśnie złocień dalmatyński . Jeśli już wybraliśmy sposób zakupu nasion, musimy upewnić się, że warunki, w jakich ma rosnąć nasz złocień dalmatyński, będą dla niego odpowiednie. Wysiewamy go oczywiście wiosną. Nie jest jednak polecany dla początkujących ogrodnikom, ponieważ należy do bylin dosyć wymagających. Na pewno bardzo ważnym, o ile nie podstawowym czynnikiem mającym wpływ na poprawny wzrost tej rośliny jest rodzaj i jakość gleby. Najlepsza będzie tutaj gleba żyzna, sucha, dobrze przepuszczalna lub po prostu mało wilgotna, ale również bogata w próchnicę. Przed wysiewem możemy zastosować nawóz z obornika. Warto również nabyć wiedzę o różnicach pH w danych rodzajach gleb. W tym przypadku dobrze, abyśmy zmieścili się w zakresie od 5,2 do 7,5 pH. Złocień dalmatyński bardzo źle będzie czuł się w cieniu. Rozplanowując więc sianie wybranych bylin, warto zapewnić mu miejsce jak najbardziej słoneczne. Gdy już w naszym ogrodzie pojawią się piękne zielone kosze z dziesiątkami białych kwiatów, pamiętajmy, że w trakcie surowych lub bezśnieżnych zim bylina ta może przemarzać, dlatego dobrze jest ją okryć już na początku mrozów. Jeśli chodzi o pielęgnację złocienia dalmatyńskiego, ważne jest jego regularne odchwaszczanie. Młode okazy wymagają podlewania, ale tylko gdy lato jest bardzo gorące i suche. Złocień dalmatyński będzie ładnie wyglądał jako element słonecznych rabat. Posadzony w większej grupie stworzy ładną kompozycję. Zwykle spotkać go można w ogrodach wiejskich, śródziemnomorskich lub naturalistycznych.

Zastosowanie złocienia dalmatyńskiego

Pomijając efektowność tej rośliny, jednym z głównych powodów, dla których siejemy złocień dalmatyński, są korzyści, jakie możemy z niego czerpać. Obecnie uprawiany jest głównie jako ochrona innych gatunków bylin czy kwiatów, nawet w domu. Możemy go trzymać również w doniczce na tarasie czy na balkonie. Co więcej, dorosłe rośliny można ciąć i tworzyć z nich piękne bukiety. Oto największa korzyść, jaką da nam uprawa złocienia dalmatyńskiego – preparaty z samych kwiatów skutecznie i w sposób naturalny odstraszą karaluchy, prusaki, pluskwy i wszelkie szkodniki innych roślin.

Najczęściej wybieramy złocień dalmatyński do obsady ogrodu ze względu na to, że odstrasza komary. Mając tę wdzięczną roślinę blisko domu czy altany w ogrodzie, możemy spokojnie wypoczywać wieczorami na świeżym powietrzu.

Właśnie jako naturalne źródło owadobójcze używany od wieków złocień dalmatyński stał się ważny pod względem ekonomicznym. Same kwiaty, bez ich białych płatków, mielone są tak długo, aż otrzyma się z nich pył. W sprzedaży najczęściej spotykamy go w postaci sproszkowanej, oleju czy zawiesiny. Dlaczego bylina ta jest tak skuteczna? W surowcu kwiatów zawarte są tak zwane pyretryny, które atakują system nerwowy szkodników i powstrzymują samice komarów przed gryzieniem. Niestety złocień jest również szkodliwy dla ptaków i ssaków, jednak zdecydowanie największe zagrożenie stanowi dla ryb.

Złocień dalmatyński – ciekawostki

W starożytnym Rzymie i krajach Bliskiego Wschodu stosowany był w medycynie (przeciwko wszom). Do dzisiaj jest wykorzystywany w weterynarii jako środek odstraszający pchły.

Zobacz film: Spacer w koronach drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana