Jak prawidłowo wykonać opryski drzew owocowych jesienią? Wskazówki i przydatne porady

jesienny las
Fot. George W Johnson / Getty Images
Opryski jesienne drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów w sadzie o tej porze roku. Chronią drzewa przed chorobami grzybowymi i pasożytami, które mogą pojawić się jeszcze jesienią lub w następnym sezonie. Opryski drzew owocowych najlepiej przeprowadzić właśnie jesienią, ponieważ do następnego okresu wegetacyjnego jest jeszcze dużo czasu, a owady zapylające pojawiają się w ogrodzie sporadycznie lub wcale, opryski nie wyrządzą im więc większej szkody.

Jesienne opryski drzew owocowych przeprowadzamy zwykle pod koniec października lub w listopadzie. Wilgoć, która utrzymuje się w tych miesiącach w połączeniu z utrzymującą się wysoką temperaturą, sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i pleśni, warto więc zapobiegać im już na wczesnym etapie. Opryski drzew owocowych jesienią uchronią nasz sad przed dalszym rozwojem wspomnianych chorób i pomogą chronić drzewa przed zainfekowaniem w kolejnym sezonie. Jesienne opryski są przy tym bezpieczniejsze niż zabiegi wykonywane wiosną, ponieważ nie wpływają na jakość owoców. Podpowiadamy jak wykonać jesienne opryski drzew owocowych – które drzewa należy im poddać, jakich preparatów użyć i kiedy najlepiej je przeprowadzić.

Więcej:

Oprysk miedzianem jesienią. Które drzewa należy mu poddać?

Opryski drzew w okresie wegetacyjnym nakierowane są zwykle na zwalczanie konkretnej choroby lub pasożyta. Jesienne opryski drzew owocowych mają natomiast bardziej uniwersalny charakter – mają za zadanie eliminację szerokiego spektrum chorób i ochronę drzew przed ich rozwojem. Do zwalczania różnego rodzaju chorób grzybowych należy zastosować oprysk miedzianem . Jesienią, gdy wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie, a temperatura wciąż jest dodatnia, zabieg ten jest szczególnie wskazany.

Miedzian jest środkiem grzybobójczym zalecanym do stosowania w amatorskiej uprawie drzew owocowych i krzewów ozdobnych – możemy go stosować na działce, jest również dopuszczony do użycia w uprawach ekologicznych. Jesienne opryski miedzianem należy przeprowadzić na początku listopada, przed nadejściem przymrozków. Temperatura w czasie oprysku nie powinna spaść poniżej 5°C.

Jakie choroby drzew możemy zwalczać za pomocą miedzianu? Takie jak:

  • zaraza ziemniaka,
    • antraknoza,
      • rdza,
        • septorioza liści,
          • zaraza ogniowa,
            • kanciasta plamistość bakteryjna.

              Oprysk miedzianem jesienią polecany jest do zwalczania niebezpiecznej choroby atakującej drzewa owocowe – kędzierzawości liści. Kędzierzawość liści powoduje przebarwienia i zniekształcenia liści rośliny, spadek plonu i osłabienie całego drzewa. Choroba rozwija się w okresie wegetacyjnym, jednak tylko opryski jesienne drzew owocowych mogą jej zapobiec. Oprysk wykonujemy w listopadzie, kiedy drzewo zrzuci już wszystkie liście. Kędzierzawość liści atakuje głównie brzoskwinie.

              Wiśnie i czereśnie w okresie jesiennym opryskujemy przeciwko rakowi bakteryjnemu . Zabieg należy wykonać w listopadzie, kiedy drzewa zrzucą już liście. Chociaż choroba ma podłoże bakteryjne, do jej zwalczania również możemy wykorzystać miedzian.

              Jesienne opryski śliw także możemy przeprowadzić za pomocą miedzianu, jednak drzewa te poddajemy opryskom głównie podczas okresu wegetacyjnego.

              Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem

              Mocznik jest nawozem azotowym, dobrze znanym wszystkim sadownikom. Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem przyspieszą rozkład liści, dzięki czemu pomogą w eliminacji zarodników wielu niebezpiecznych chorób grzybowych – zwłaszcza parcha jabłoni. Dzięki opryskom mocznikiem drzewo akumuluje również azot w zimujących częściach – co pobudza drzewa do szybszego wzrostu w okresie wiosennym. Opryski mocznikiem możemy więc potraktować również jako jesienne nawożenie drzew owocowych .

              Parch gruszy i jabłoni to bardzo niebezpieczna choroba, znacznie pogarszająca kondycję drzew, a co za tym idzie, zwiększająca podatność na przemarzanie i pogarszająca zdolność do zawiązywania pąków w okresie wiosennym. Porażenie parchem znacznie zmniejsza obfitość plonów gruszy i jabłoni.

              Zobacz film: Jesienny las. Źródło: Dzień Dobry TVN

              Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem należy przeprowadzić w drugiej połowie listopada , tuż po pierwszych przymrozkach, ale jeszcze przed zrzuceniem liści. Warto przygotować dużą ilość preparatu, ponieważ drzewa muszą zostać bardzo dokładnie spryskane.

              Jakie drzewa warto poddać jesiennemu opryskowi mocznikiem? Takie jak:

              • grusze,
                • jabłonie,
                  • wiśnie,
                    • brzoskwinie.

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości