Newsy

Krynica-Zdrój. Pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew została otwarta

wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

fot.wiezawidokowa.pl

Newsy

Krynica-Zdrój. Pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew została otwarta

wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

fot.wiezawidokowa.pl

W Krynicy-Zdroju została udostępniona turystom niezwykła konstrukcja - pierwsza w Polsce wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew. Drewniane konstrukcja osiąga 49,5 metra wysokości (to odpowiednik 17 pieter!) i wznosi się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m), wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Rozciąga się z niej widok na Beskid Sądecki i Tatry.

Jak poinformował w poniedziałek Grzegorz Lenartowicz, koordynator projektu ścieżki, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce, która ma szansę stać się jedną z głównych atrakcji regionu. „To najwyższa drewniana wieża widokowa, wykonywana i tworzona przez polskich konstruktorów, architektów i cieśli” - podkreślił.

Ścieżka wśród buków, jodeł i świerków

Drewniana konstrukcja wieży ma 49,5 metra wysokości. Prowadzi do niej specjalnie skonstruowana drewniana ścieżka wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Łączna długość ścieżki wynosi 1030 metrów.

Lenartowicz wyjaśnił, że dzięki zastosowaniu drewna akacjowego inżynierowie stworzyli solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. „Umiejscowienie trasy w koronach drzew niewątpliwie wpływa na doznania związane z podziwianiem walorów krajobrazowych okolicy” - ocenił.

Konstrukcja powstała wśród pięknego drzewostanu, na który składają się dorodne okazy buków, jodeł oraz świerków.

Wieża i ścieżka będą czynne przez cały rok

Na trasie zwiedzający mogą bliżej poznać okoliczną przyrodę oraz historię regionu, dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym. Dodatkową atrakcją jest mierząca 60 metrów długości zjeżdżalnia. Wieża i ścieżka będą czynne przez cały rok.

Inwestycja została zrealizowana w ośrodku narciarskim Słotwiny Arena, przy wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Do konstrukcji można się dostać 6-osobową kolejką krzesełkową lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą.

Pogoda w Krynicy-Zdroju


Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
90
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0