Jak uprawiać krokosmię?

 Czerwony Kwiat krokosmii
Suna Viro / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Krokosmia należy do kwiatów wieloletnich, których urokiem możemy się cieszyć przez długi czas. Musimy jednak spełnić jeden warunek – krokosmia ogrodowa wymaga zabezpieczenia na zimę, ponieważ nie jest odporna na mróz. Dobrze zabezpieczona roślina zakwita w lecie, zdobiąc ogród swoimi barwnymi płatkami.

Krokosmia Lucifer, czyli jedna z najpopularniejszych odmian, zachwyca ognistym kolorem czerwieni. Roślinę można z powodzeniem wykorzystywać jako kwiat cięty do bukietów. Uprawa krokosmii nie należy do bardzo skomplikowanych – wystarczy zadbać o glebę, a na zimę zabezpieczyć roślinę lub wykopać ją z gruntu.

Krokosmia – co to za roślina?

Krokosmia jest byliną, a więc rośliną wieloletnią. Inna nazwa to cynobrówka lub montbrecja. Jej dekoracyjny wygląd sprawia, że jest to kwiat o charakterze ozdobnym. Naturalnie występuje na terenie Afryki, uprawiana jest w Europie. Roślina rosnąca dziko przyzwyczajona jest do ciepłego środowiska, dlatego nie jest odporna na mróz. Krokosmia ogrodowa wymaga więc zabezpieczenia na zimę lub wykopania, dzięki czemu będzie rosnąć przez kilka lat. Jest to roślina cebulowa, którą można rozmnażać przez podział bulwy. Oprócz ciekawego wyglądu – licznego rozstawienia kwiatów na łodydze czy intensywnej barwy, krokosmia wyróżnia się charakterystycznym zapachem, przypominającym szafran.

Kwiat jest często wykorzystywany do aranżacji rabat i skalniaków. Wraz z innymi roślinami cebulowymi w kontrastowych kolorach będzie tworzyć barwną kompozycję. Można ją sadzić także w towarzystwie drobnych krzewów. Krokosmia uprawiana jest w doniczkach i stanowi dekorację domów, balkonów lub tarasów. Roślinę często wykorzystuje się jako kwiat cięty do wykończenia bukietów.

Jak wygląda krokosmia?

Krokosmia swoim wyglądem przypomina gatunki mieczyka uprawianego w Polsce. Jest to dość wysoka roślina, może osiągać maksymalnie do 100 cm wysokości. Ma długie łodygi i lancetowate liście. Krokosmia ma kwiatostan złożony z kielichów kilku mniejszych kwiatów. Są one gęsto rozmieszczone na łodydze. Rosną stopniowo - u góry młode okazy, w dolnej części zawiązane wcześniej. Kolor kwiatostanu różni się w zależności od odmiany. Kwiaty mogą być intensywnie czerwone lub mieć odcień żółto-pomarańczowy. Roślina kwitnie na przełomie późnego lata i jesieni.

Jakie odmiany ma krokosmia?

Krokosmia ma odmiany, które powstały z krzyżowania wielu typów roślin. Z połączeń powstają rodzaje o różnym kolorze czy odporności na niekorzystne warunki naturalne. Wśród najpopularniejszych odmian znajduje się:

· Krokosmia „Luficer” – maksymalnie osiąga do 80 cm wysokości. Ma wyjątkową, intensywną barwę czerwieni. Lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru oraz wilgotną glebę. Świetnie prezentuje się z innymi cynobrówkami lub mieczykami, tworząc z innymi kolorami atrakcyjny kontrast.

· Krokosmia George Davidson – odmiana osiąga maksymalnie 100 cm wysokości. Wyróżnia się żółto-złotym kolorem kwiatostanu. Wymaga słonecznego, ciepłego miejsca. Roślina jest dość odporna na mróz, choć w przypadku bardzo niskiej temperatury poniżej -10˚C wymaga dodatkowej osłony części nadziemnej i podziemnej.

Jak uprawia się krokosmię?

Jeśli podoba nam się krokosmia, uprawa tej rośliny nie będzie należała do najłatwiejszych. Trzeba jej zapewnić ciepłe miejsce i odpowiednią ziemię. W przypadku wieloletniej rośliny jaką jest krokosmia, cebulki sadzi się na wiosnę, najlepiej w drugiej połowie kwietnia. Bulwy można umieścić w ziemi gęsto i płytko. W przypadku większych okazów należy zachować odstęp co najmniej 10 cm, umieszczając je na głębokości około 8 cm. Roślina wymaga słonecznego, osłoniętego od wiatru stanowiska. Ważne jest, aby gleba była przepuszczalna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna, z odczynem pH obojętnym lub lekko zasadowym. Cynobrówkę w okresie kwitnienia można dodatkowo nawozić kompostem lub preparatami wieloskładnikowymi. Aby zachować zdrowy pokrój rośliny, należy ją systematycznie odchwaszczać a w porze suszy również regularnie podlewać. Powinno się też usuwać chore, słabo rosnące i uschnięte pędy. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć kwiatostany, dzięki czemu roślina będzie lepiej rosnąć w kolejnym sezonie.

Krokosmia w ogrodzie może przemarzać, dlatego najlepiej wykopać bulwy na przełomie jesieni i zimy (na początku października). W cieplejszych rejonach kraju można pozostawić roślinę na zimę w gruncie, choć jest to ryzykowne. W takim przypadku należy zabezpieczyć górne pędy grubą, podwójną warstwą okrycia (np. z agrowłókniny). Dolne korzenie pomoże ochronić warstwa stroiszu lub suchych liści.

Jak zimuje krokosmia?

Aby krokosmia pięknie rosła, jej zimowanie powinno przebiegać w pomieszczeniu. Zanim wysadzimy roślinę, należy delikatnie ściąć pędy do wysokości maksymalnie 10 cm. Następnie wykupujemy i ostrożnie wyciągamy bulwy. Kolejnym krokiem jest ich podsuszenie, oczyszczenie oraz przechowywanie w chłodnym miejscu w temperaturze do 10˚C. Bulwy przysypujemy torfem, można dodatkowo zabezpieczyć je też trocinami lub piaskiem.

Zobacz film: Sekretne życie drzew.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości