Sadzenie róż z gołym korzeniem to tylko jedna z możliwych propozycji, jaką znajdziemy na forach ogrodniczych. Pozornie może się wydawać, że w sadzeniu róż nie ma żadnej trudnej sztuki. W końcu to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych w Polsce. Warto jednak całemu procesowi przyjrzeć się nieco bliżej.
Kiedy sadzić róże?
Sadzenie róż w dużej mierze zależy od ich gatunku i formy, w jakiej mają być uprawiane np. róże rabatowe, angielskie, miniaturowe. Sadzenie róż wiosną odbywa się od końca marca do końca kwietnia. Natomiast sadzenie róż jesienią obejmuje okres od końca września do końca października. Można więc przyjąć ogólną zasadę: sadzenie rozpoczynamy po ustaniu najsilniejszych mrozów (wiosną) i kończymy w momencie pojawienia się pierwszych dość niskich temperatur (jesienią).
Na pytanie, kiedy najlepiej sadzić róże , większość ogrodników odpowie, że jesienią – ze względu na szybsze ich ukorzenianie i wcześniejszą wiosenną wegetację. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalna zasada. Są odmiany róż, które zdecydowanie lepiej sadzić wiosną.
Kiedy sadzić róże na pniu?
Sadzenie róż piennych zdecydowanie lepiej wykonać wiosną. Dlaczego? Ponieważ pozwoli nam to uniknąć zadań związanych z ochroną rośliny przed mrozami. Łatwiej jest przezimować roślinę w chłodnej piwnicy, niż chronić tę wsadzoną do ziemi. Nawet jeśli zakupiliśmy różę pienną jesienią, z jej sadzeniem warto poczekać do wiosny.
Kiedy sadzić róże pnące?
Sadzenie róż pnących rządzi się własnymi prawami. Najlepiej wybrać rośliny w pojemniku i posadzić je już we wrześniu. To daje szansę, że przed nadejściem zimy róże zdążą się ukorzenić. Jeśli dysponujemy okazem o gołym korzeniu, to z jego sadzeniem warto poczekać do listopada.
Jak sadzić róże – wybór miejsca
Sadzenie róż z pojemników i doniczek jest dużo prostsze niż tych z odsłoniętym korzeniem. Niezależnie jednak od rodzaju róży należy zadbać o odpowiednią dla niej lokalizację. Gdzie sadzić róże? Miejsce powinno być ciepłe, zaciszne i nasłonecznione. Róże nie lubią skrajności. Nie będzie im odpowiadała zarówno bardzo wilgotna ziemia i zacienione miejsce, jak i przestrzeń mocno nasłoneczniona z suchą ziemią. Koniecznie trzeba również chronić je przed dużym wiatrem i przeciągami.
Jeśli chodzi o glebę, powinna być przede wszystkim żyzna. Tę gorszej jakości można przed sadzeniem wzbogacić kompostem lub odkwaszonym torfem.
Jak sadzić róże pnące?
Sadzenie róży pnącej wiąże się z koniecznością zapewnienia roślinie silnej i szerokiej podpory. Pędy przywiązujemy do niej w miarę ich wzrostu. Boczne gałęzie dobrze nieco odchylić – dodatkowe miejsce będzie sprzyjać obfitszemu kwitnieniu. Przed zimą należy różę okopczykować lub wyściółkować glebę drobną korą. Większe okazy można osłonić słomą, wikliną lub agrowłókniną.
Sadzenie róż piennych
Sadzenie róż piennych na wiosnę wymaga jednoczesnego myślenia o ich jesiennej pielęgnacji. Określamy je mianem „sadzenia na czop” . Wykopujemy dołek większy od powierzchni korzeni i określamy kierunek, w którym będziemy jesienią przyginać roślinę. Różę umieszczamy w dołku pod kątem około 60° w stronę potencjalnego przygięcia. Czop trzeba umieścić od strony pochylonej. Różę należy obficie podlać i przywiązać prosto do palika.
Jak sadzić róże z nasion?
Sadzenie róż z nasion dotyczy tylko niektórych gatunków, takich jak: dzika róża, róża gęstokolczasta lub róża pomarszczona. Nasiona należy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Jeśli wysiewamy je po zimie, powinny zostać poddane stratyfikacji. Nasiona wysiewa się do pojemników z piaskowo-torfowym podłożem. Należy dbać o odpowiednią wilgoć i temperaturę gleby (20°C). Pierwsze rośliny pojawią się po około 4 tygodniach. Dalsza procedura wygląda analogicznie jak przy sadzeniu róż kupionych w doniczkach.
W jakich odstępach sadzić róże?
Sadzenie róż rabatowych i wielokwiatowych nie powinno przekraczać 5–7 sztuk na metr kwadratowy. Na tej samej powierzchni możemy zasadzić do 3 sztuk róż parkowych lub do 5 róż okrywowych. Gęstość rozmieszczenia róż pnących to 2–3 sztuki na metr kwadratowy.
Sadzenie róż w ziemniaku
Sadzenie róż może odbywać się również niestandardowymi metodami. Jedną z nich jest sadzenie róży z ciętego kwiatu. Po tym, jak kwiat przekwitnie, trzeba go odciąć wraz z pozostałymi na łodydze liśćmi. Trzy centymetry pod miejscem, w którym znajdował się kwiat, należy wykonać ukośne nacięcie. Tak przygotowaną łodygę umieszczamy w ziemniaku . Całość sadzimy w doniczce i okrywamy plastikową butelką z odciętym dnem. Regularnie podlewamy. Po tygodniu róża powinna zacząć wypuszczać pierwsze liście.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN