Jak uprawiać jaskier azjatycki?

Różowy kwiat jaskieru
Denise Taylor / Getty Images
Źródło: Moment RF
Jaskier azjatycki należy do roślin jednorocznych, które pięknie prezentują się w doniczce i w gruncie. Przystępna cena i względna łatwość uprawy sprawiają, że roślinę tę warto mieć w swoim domu. Różnorodne kolory kwiatów pięknie ożywiają latem balkon czy ogród.

Zimowe warunki źle wpływają na jaskier azjatycki. Jak go sadzić, aby zachował piękny wygląd przez cały rok? Wystarczy uprawiać go w doniczce lub wykopać z gruntu w okresie jesiennym i przechować w domu. Wtedy będzie się nadawał do wieloletniej uprawy.

Jaskier azjatycki – co to za roślina?

Jaskier azjatycki to na ogół bylina jednoroczna, pochodząca z Azji i Europy, choć uprawia się ją w wielu krajach na świecie. Ze względu na liczne kolory i zaokrągloną formę kwiatów jest uznawana za roślinę ozdobną. Można ją uprawiać zarówno w doniczkach, jak i w gruncie, choć w tym drugim wypadku wymaga zabezpieczenia przed zimą. Jako roślina ogrodowa ma szerokie zastosowanie – świetnie prezentuje się na rabatach, przy zbiornikach wodnych czy wzdłuż ścieżek. Ile kosztuje jaskier azjatycki? Cena wynosi 3-5 zł za 10 cebulek. Za piękny, kolorowy kwiat do doniczki i ogrodu to bardzo niewielki koszt.

Decydując się na uprawę tej rośliny, trzeba jednak zachować ostrożność w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Jaskier zawiera bowiem toksyczną substancję (ranunkulinę), którą zatrucie może wywołać poważne skutki, takie jak biegunka, zapalenie żołądka, niewydolność krążeniowa lub oddechowa. Należy szczególnie chronić dzieci przed zrywaniem kwiatów lub rozcieraniem liści.

Jak wygląda jaskier azjatycki?

Jaskier azjatycki ma nieco wzniesioną i zwartą formę pędów. Może osiągać maksymalnie 40 cm wysokości. Kwiatostan podobny jak w przypadku róży lub maków – płatki duże, gęste, o różnej wielkości, w środku z pręcikami i słupkami. Ciemnozielone liście o jajowatym kształcie mają ząbkowane brzegi. Okres kwitnienia rośliny przypada na późną wiosnę i lato. Kwiaty przybierają piękne, intensywne kolory – od barwy białej, żółtej, pomarańczowej aż po odcienie różowe, czerwone, niebieskie, a nawet wielobarwne. Ze względu na całoroczną dostępność, atrakcyjny pokrój i odcień kwiatostanu, jaki przybiera jaskier azjatycki, bukiet ślubny złożony z tych kwiatów prezentuje się bardzo ładnie i należy do popularnych wiązanek.

Jak uprawiać jaskier azjatycki?

Jeśli wybierzemy do swojego domu lub ogrodu piękny jaskier azjatycki, uprawa tej rośliny będzie wymagająca głównie pod względem gospodarki wodnej. Kwiaty potrzebują bowiem gleby wilgotnej, dlatego ważne jest regularne podlewanie, ale w niewielkiej ilości. Zbyt duża ilość wody działa niekorzystnie na roślinę, zwiększając jej podatność na gnicie i choroby grzybowe. Najlepiej, jeśli gleba jest gliniasto-piaszczysta, żyzna, o odczynie obojętnym – 6,8-7,2. Jaskier dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Należy go osłonić od wiatru. Dla pobudzenia wzrostu można go nawozić preparatami wieloskładnikowymi.

Jak sadzić jaskier azjatycki?

Z kupionych w sklepie ogrodniczym bulw wyrasta kolorowy jaskier azjatycki. Jak sadzić roślinę, aby zapewnić jej prawidłowy wzrost? Zanim bulwy umieścimy w podłożu, należy moczyć je przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Następnie umieszcza się je w glebie na głębokość 5 cm oraz w rozstawie 15 cm, aby ostra końcówka bulwy była odwrócona w górę. Jeśli jaskier azjatycki chcemy uprawiać w ogrodzie, powinien być posadzony do gruntu w okresie wiosennym, po przymrozkach. Ze względu na brak odporności na mróz roślinę przed zimą należy wykopać, oczyścić i wysuszyć. Aby przetrwała na kolejny sezon, powinno się ją umieścić w pojemniku, zabezpieczyć trocinami i przechowywać w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 10˚C.

Jak rozmnażać jaskier azjatycki?

Jeśli chcemy mieć więcej niż jeden jaskier azjatycki, rozmnażanie wykonuje się najczęściej przez podział bulwy w okresie jesiennym, gdy rośliny trzeba wykopać i zabezpieczyć przed zimą. Jak to zrobić? Po wyciągnięciu bulwy z ziemi należy oddzielić niewielkie części potomne (o wielkości do 3 cm) od większego elementu macierzystego. Otrzymane w ten sposób nowe bulwy sadzi się w okresie wiosennym do gleby na głębokość 5 cm, wcześniej namaczając je przez kilka godzin w ciepłej wodzie. Innym sposobem rozmnażania są nasiona, które wysiewa się płytko na warstwie ziemi darniowej i torfu. Gdy zaczną się pojawiać liście, należy pikować rośliny do oddzielnych pojemników lub doniczek, nie zapominając o regularnym ich nawadnianiu.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości