Juka ogrodowa – roślina na balkon i do ogrodu. Jak ją uprawiać?

Juka ogrodowa
Fot: Saadetalkan / gettyimages.com
Pod nazwą juka ogrodowa ukrywa się najczęściej juka karolińska. Zgodnie z nazwą, roślina ta idealnie sprawdzi się jako ozdoba przydomowego ogródka. Nie musi być jednak sadzona bezpośrednio do gruntu – juka ogrodowa w donicy również doskonale będzie spełniać swoją rolę. Jakie warunki należy zapewnić roślinie, by rozwijała się bez przeszkód?

Juka ogrodowa ma specyficzny wygląd. Wyróżnia się długimi i sztywnymi liśćmi, które układają się w kształt rozety i pozostają zielone przez cały rok. W przypadku juki ogrodowej, kwitnienie to jej kolejna zaleta. Roślina ma zachwycające białe kwiaty w kształcie dzwonków, które gęsto pokrywają wysoki pęd kwiatostanowy w okresie od lipca do sierpnia. Dzięki walorom estetycznym, bylina chętnie uprawiana jest zarówno w ogrodach, jak i na balkonach.

Juka ogrodowa – odmiany

Juka karolińska, uprawiana jako juka ogrodowa, odmian ma kilka. Podstawowy gatunek wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi, które osiągają rozmiary 30-60 cm długości i 3-10 cm szerokości. Choć najczęściej rosną tuż nad ziemią, możliwe jest także wyhodowanie juki ogrodowej na pniu . Pędy kwiatostanowe rośliny mogą mieć z kolei 1-2 m wysokości. Jej pozostałe odmiany to m.in.:

· juka ogrodowa Bright Edge – odmiana karłowata, która ma liście w kolorze zielono-żółtym,

· juka ogrodowa Variegata – ma niezwykle oryginalne niebieskozielone liście, na których znajdują się kremowe paski,

· juka ogrodowa Ivory Towers – wyróżnia się białą obwódką na brzegach zielonych liści,

· juka ogrodowa Color Guard – brzegi jej liści pod wpływem zimna nabierają lekko różowej barwy,

· juka ogrodowa Golden Sword – dorasta do aż 2,5 m wysokości i ma zielone liście, pośrodku których przebiega szeroki pas w kolorze żółtym.

Każda z nich może być z powodzeniem uprawiana jako juka ogrodowa w donicy lub bezpośrednio w gruncie.

Juka ogrodowa – uprawa

Przed zakupem rośliny należy przygotować dla niej stanowisko. Balkon, trawniki czy ogródki skalne to miejsca, w których na pewno przyjmie się juka ogrodowa. Jaka ziemia będzie dla niej najlepsza? Bylina lubi przede wszystkim glebę żyzną o dobrej przepuszczalności. Najlepiej też, aby była alkaliczna, czyli zawierała wapń.

Zarówno juka ogrodowa w donicy, jak i juka ogrodowa uprawiana w gruncie preferują miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru. Roślina najlepiej czuje się w cieple i potrafi znieść nawet suszę.

Juka ogrodowa – pielęgnacja

W pielęgnacji należy zwrócić uwagę na podlewanie. Juka ogrodowa to kwiat stosunkowo odporny na suszę, jednak w trakcie lata warto regularnie dostarczać mu sporo wody.

Kolejną kwestią jest także ściółkowanie, najlepiej kompostem. Jego warstwę należy rozkładać wiosną i jesienią.

Nie należy również zapominać o odżywianiu rośliny. W pielęgnacji juki ogrodowej nawożenie stanowi ważny element. Już wiosną warto zasilić ją nawozem wieloskładnikowym. Latem najlepiej stosować go regularnie. Ta pora roku jest niezwykle intensywna dla juki ogrodowej. Kwitnienie występuje właśnie w tym czasie i może znacząco osłabić roślinę.

W przypadku juki ogrodowej, pielęgnacja po przekwitnięciu jest równie istotna. Aby odciążyć roślinę, warto usunąć jej pędy kwiatostanowe i zeschnięte części. Należy przy tym zaznaczyć, że kwiaty pojawiają się dopiero 2-3 lata po zasadzeniu. Jeśli juka ogrodowa nie kwitnie , może to oznaczać, że ma za mało słońca, jest źle nawożona lub przemarzła w trakcie zimy. Bylina jest co prawda częściowo mrozoodporna, jednak nie lubi zbyt dużego chłodu.

Jak niską temperaturę zniesie roślina? Jest to zazwyczaj ok. -10℃. Gdy słupek rtęci spadnie poniżej tej granicy, na jukę ogrodową może to źle wpłynąć. Zimowanie jest więc ważnym elementem pielęgnacji. Egzemplarze posadzone bezpośrednio w gruncie należy okryć słomą lub agrowłókniną. Juka ogrodowa w doniczce powinna zostać przeniesiona do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi optymalnie 7-10℃.

Widać więc, że juka ogrodowa ma niezbyt duże wymagania. W związku z tym będzie doskonałą propozycją nawet dla osób, które nie są ekspertami ogrodnictwa.

Juka ogrodowa – przesadzanie

Jak rozmnaża się juka ogrodowa? Rozsadzanie jest w tym przypadku najlepszą metodą. Można również wysiać ją bezpośrednio z nasion, jednak ten sposób daje o wiele gorsze efekty.

W przypadku juki ogrodowej rozmnażanie przez podział jest niezwykle proste. Wystarczy wykopać rozrośniętą roślinę i oddzielić jej kawałek. Miejsce cięcia należy zabezpieczyć środkami grzybobójczymi. Następnie rozsadę trzeba umieścić w nowym miejscu. Bylina szybko się ukorzenia, więc już niebawem będzie można cieszyć się rozrostem młodej juki ogrodowej. Kiedy sadzić tak otrzymaną sadzonkę? Najlepszy termin to wiosna lub koniec lata, ewentualnie wczesna jesień.

Osoby, które dopiero zaczynają uprawę byliny, mogą kupić już wyrośniętą roślinę. Biorąc pod uwagę popularność juki ogrodowej, sadzonki można dostać w wielu sklepach ogrodniczych.

Juka ogrodowa – choroby

Choroby przydarzają się roślinie rzadko. Najpopularniejszymi z nich jest plamistość liści i antraknoza. Jeżeli juka ogrodowa żółknie lub usycha, można zastosować preparaty grzybobójcze. Warto też usunąć zaatakowane liście. W przypadku juki ogrodowej przycinanie chorych części może pomóc w jej odbudowie.

Zobacz film: Jak nawodnić rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości