Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.
Aromatyczne, smaczne i słodkie. Gruszki to obok jabłek ulubione owoce wielu Polaków. Niestety bywają podatne na liczne choroby, które je osłabiają i niszczą. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pozwalają unikać wielu problemów związanych z uprawą grusz. Wykorzystanie tych metod pozwoli cieszyć się wszystkimi walorami roślin przez długie lata.
Choroby gruszy – przyczyny
Częstym źródłem problemów z drzewami owocowymi jest niewłaściwy dobór gatunku lub odmiany do warunków siedliskowych panujących w konkretnym ogrodzie. Każda roślina ma specyficzne potrzeby dotyczące stanowiska, w którym powinna być posadzona, rodzaju gleby, wilgotności, cięcia oraz składników, które powinny być jej zapewnione do zdrowego rozwoju. Zdarza się także, że za choroby gruszy odpowiadają inne czynniki, na które nie mamy większego wpływu. Zaliczamy do nich szkodniki w dużej mierze przyczyniające się do rozprzestrzeniania niebezpiecznych dla drzewek owocowych patogenów. Choroby gruszy mają najczęściej podłoże grzybowe, wirusowe lub bakteryjne.
Choroby gruszy i ich zwalczanie
Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące choroby gruszy oraz radzimy, jak je zwalczać:
· Parch gruszy – to bardzo częste źródło chorób gruszy. Liście pokrywają brązowo- czarne plamy , a owoce ulegają zniekształceniu i zaczynają pękać. Parch wywołują grzyby, którym sprzyja wilgoć. Walka z parchem polega na niszczeniu chorych części rośliny oraz stosowaniu odpowiednich preparatów.
· Biała plamistość gruszy – to przypadek, w którym mamy do czynienia z grzybowym podłożem choroby gruszy. Na liściach pojawiają się wówczas białe plamy. Kiedy grusza jest już bardzo chora, dochodzi do przedwczesnego opadania liści. W zwalczaniu tej przypadłości pomagają opryski wykonywane przed i w czasie kwitnienia.
· Brunatna plamistość gruszy – choroba grzybowa. Latem na liściach pojawiają się brunatne plamy . Czasami atakowane są także pędy i owoce. Walka z tą chorobą polega na niszczeniu zarażonych części rośliny oraz stosowaniu oprysków.
· Rdza gruszy – pomarańczowe, rdzawe zmiany na liściach świadczą o początkach tej choroby gruszy. Zwalczanie rdzy jej nie jest proste, ponieważ na polskim rynku brakuje odpowiednich preparatów. Choroba jest przenoszona z jałowców , zatem warto nie sadzić grusz w ich pobliżu.
· Zaraza ogniowa – to jeden z poważniejszych przykładów choroby gruszy. Czarne liście są objawem zaawansowanego stanu chorobowego. Wraz z upływem czasu zaczyna także czernieć kora, która pęka i wreszcie odpada. Nie należy bagatelizować tej choroby gruszy. Zaraza ogniowa wymaga wycinania i niszczenia porażonych części , a nawet wycięcia i spalenia całego drzewa.
· Rak gruszy – na pędach i konarach pojawiają się rany ze zgrubieniami . Do zakażenia dochodzi najczęściej przez rany wywołane cięciem lub pojawiające się w czasie zbiorów. By zapobiegać tej chorobie, warto stosować specjalne maści na rany oraz opryski tuż po zbiorze i w momencie pojawienia się ran.
· Żółtaczka nerwów liści gruszy – głównym objawem są żółknące nerwy na liściach . Drzewo słabiej rośnie, staje się mniej odporne na mrozy. W tym przypadku należy zadbać o profilaktykę. Kupujmy rośliny w sprawdzonych, zaufanych szkółkach. Jeśli już pojawią się symptomy choroby, to drzewo należy zniszczyć, by nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się na inne rośliny.
Grusze bywają także często atakowane przez szkodliwe owady , które również sprawiają wiele kłopotu. Oto niektóre z nich:
· Kwieciak gruszkowiec – niszczy pąki grusz. Należy go zwalczać, usuwając zaschnięte pąki w kwietniu lub stosując opryski.
· Mszyce – na gruszach można znaleźć kilka gatunków tych owadów. Ich szkodliwą działalność odczuwają zwłaszcza liście, które ulegają skręceniu i pokrywają się przebarwieniami. Najlepszym sposobem na walkę z mszycami jest dbanie o różnorodność gatunkową w ogrodzie . Mszyce bowiem stanowią pokarm dla wielu innych owadów.
· Miodówki – larwy tych owadów żerują na liściach grusz. Powodują one ich zasychanie i zwijanie. W ciągu roku możemy mieć do czynienia z trzema pokoleniami tych owadów, zatem w tym przypadku walka ze szkodnikiem może potrwać bardzo długo . Na muchówki stosuje się specjalne preparaty, a opryski należy powtarzać według wskazówek producenta.
· Przędziorki – o ich obecności świadczą żółte plamy pojawiające się na liściach wzdłuż głównych nerwów . Drzewa przestają rosnąć i owocować. W tym przypadku można stosować opryski lub jeśli unikamy chemii w naszym ogrodzie, to nie zaszkodzi spróbować ograniczyć populację przędziorków z pomocą dobroczynka gruszkowego.
· Śluzownica ciemna – przypomina z wyglądu ślimaka bezskorupowego. Ta czarna larwa o długości około 5 milimetrów zeskrobuje i szkieletuje liście . W maju samice składają jaja, a w sierpniu pojawiają się larwy. Należy regularnie sprawdzać liście gruszy i gdy na 200 liści znajdziemy 40 larw śluzownicy, to powinniśmy koniecznie rozpocząć zwalczanie szkodnika przy pomocy dostępnych na rynku preparatów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN