Wiśnia piłkowana – pielęgnacja, uprawa, odmiany

Ojciec z córką w ogrodzie
Fot. Getty Images/Alina Demidenko
Wiśnia piłkowana, podobnie jak inne jej odmiany, pochodzi z Japonii. Sporo odmian spotkamy również w Korei i Chinach. Ten japoński symbol narodowy od VIII wieku nie stracił na popularności i do dziś cieszy się wielkim uznaniem ogrodników. To właśnie wiśnia piłkowana jest popularnie nazywana wiśnią japońską. To niewielkie drzewo o imponujących kwiatach z powodzeniem uprawia się także w wielu innych krajach.

Wiśnia piłkowana ( Prunus serrulata ) to prawdziwy symbol Japonii. To z nią wiąże się tradycyjne japońskie święto Hanami, czyli święto kwitnącej wiśni. Szczęśliwie, aby podziwiać te pięknie kwitnące drzewa, nie trzeba już jechać aż do Azji.

Wiśnia piłkowana – jak wygląda?

Wiśnia piłkowana jest niewielkim drzewem. Osiąga maksymalną wysokość 10 m. Jej korona z kolei może mierzyć nawet 8 m i przyjmuje różne formy: jest parasolowata, kulista albo kolumnowa. Największą ozdobą wiśni piłkowanej są oczywiście kwiaty, choć uwagę zwracają też liście : pojedyncze, o eliptycznym kształcie, z piłkowanymi brzegami. Jesienią barwią się na pomarańczowo, w okresie kwitnienia przyjmują z kolei zieloną lub brązowo-czerwoną barwę.

Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści i tworzą białą, jasnoróżową lub ciemnoróżową koronę, która imponuje nie tylko kolorem, ale i zapachem. Kwitnienie rozpoczyna się na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja. W zależności od odmiany kwiaty, zebrane w mniejsze lub większe kwiatostany, albo obsypują całą koronę, albo rozwijają się stopniowo aż do jesieni. Większość wiśni piłkowanych nie wydaje owoców , natomiast jeśli już się tak dzieje, są one przeważnie trujące.

Większość wiśni piłkowanych osiąga formę małych drzew lub krzewów. Tylko niektóre z nich są nieco wyższe.

Wiśnia piłkowana – odmiany

Wiśnia piłkowana występuje w wielu odmianach. Różnią się one od siebie wielkością, kolorem kwiatów, a także sposobem kwitnienia. Do najpopularniejszych odmian wiśni piłkowanej należą:

· wiśnia piłkowana Kanzan – o karminowych, pełnych kwiatach i zielonych liściach; osiąga do 10 m wysokości i 5–8 m szerokości parasolowatej korony,

· wiśnia piłkowana Amanogawa – mniejsza odmiana, osiągająca do 7 m wysokości i 2 m szerokości korony; charakteryzuje się jasnoróżowymi, pełnymi kwiatami i brązowo-czerwonymi liśćmi, które później zielenieją; odmiana ta kwitnie w maju,

· wiśnia piłkowana Royal Burgundy – jedna z największych odmian wiśni piłkowanej; osiąga 10 m wysokości i 5–8 m szerokości korony; ma purpurowe zarówno kwiaty, jak i liście; odmiana ta kwitnie w maju,

· wiśnia piłkowana Kiku Shidare – o zwisających gałęziach, mocno różowych kwiatach i zielono-brunatnych liściach; odznacza się parasolowatą koroną, która osiąga do 4 m szerokości; samo drzewo nie rośnie wyższe niż na 5 m,

· wiśnia piłkowana Pink Perfection – wysoka odmiana (10–12 m) o jasnopurpurowych kwiatach i jasnobrązowych liściach; korona wiśni ma kształt parasolowaty.

· wiśnia piłkowana Ukon – pokaźna odmiana wiśni piłkowanej, jej korona może osiągnąć nawet 15 m szerokości; okres jej kwitnienia przypada na maj.

Wiśnia piłkowana Amanogawa – uprawa

Wiśnia piłkowana wbrew pozorom nie ma wielkich wymagań. Preferuje żyzne i próchnicze podłoża. Dobrze rozwija się na wilgotnych terenach, jednak radzi sobie również na słabszej glebie, a czasowe niedobory wody nie wpływają na nią niekorzystnie.

Wiśnia piłkowana Amanogawa lubi stanowiska słoneczne. Warto wybierać dla niej miejsca osłonięte od wiatru. Jest to szczególnie istotne zimą, gdyż mroźny wiatr może uszkodzić roślinę. Ta odmiana wiśni piłkowanej nie jest w pełni mrozoodporna. Jest w stanie przezimować jedynie na zachód od Wisły. Z ujemną temperaturą zdecydowanie lepiej radzą sobie młode drzewa. Po 2–3 latach należy je jednak osłaniać na zimę.

Wiśnia piłkowana – pielęgnacja

Wiśnię piłkowaną przycinamy latem. Drzewo nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast przycinanie chroni je przed infekcjami grzybowymi i bakteryjnymi.

Wiśnia piłkowana – wykorzystanie

Wiśnia piłkowana sprawdza się idealnie przy tworzeniu ogrodowych i parkowych ścieżek oraz szpalerów . Dobrze komponuje się z drzewami iglastymi oraz płożącymi irgami. Jej upodobanie do osłoniętych miejsc sprawia, że drzewo dobrze rozwija się w rzędach, alejkach i szpalerach.Wiosną idealnie komponują się z nią również kwitnące magnolie. W małych przydomowych ogrodach sprawdzi się doskonale, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, wiśnia piłkowana Amanogawa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości