Dracena - jak zapobiegać chorobom, rozpoznawać objawy i leczyć.

Dracena
Fot: Feifei Cui-Paoluzzo / gettyimages.com

Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.

Content: Dracena nie jest bardzo wymagającą rośliną doniczkową. Nadaje się do uprawy dla początkujących, ponieważ szybko się regeneruje, a symptomy choroby są widoczne na jej liściach.

Dracena - unikanie choroby, pielęgnacja

Stanowisko

Odpowiednie stanowisko to połowa sukcesu w pielęgnacji draceny. Powinno być jasne, ale nie nasłonecznione, gdyż bezpośrednie promienie słońca mogą poparzyć liście rośliny. Najlepsza temperatura to pokojowa, chociaż podczas zimy możemy dracenę przechowywać w temperaturze nawet 13-18°C.

Podlewanie

Dracenę należy podlewać wodą odstaną lub przegotowaną, szczególnie jeśli jest twarda. Wymagania draceny dotyczące częstotliwości podlewania zależą od pory roku. Latem roślina może mieć stale lekko mokre podłoże, a jesienią i zimą lepiej poczekać z podlaniem, aż ziemia będzie całkowicie sucha. Aby uniknąć pleśni, konieczne jest zapewnienie dracenie drenażu w doniczce.

Zraszanie

O ile z podlewaniem draceny nie można przesadzić, o tyle liście draceny reagują bardzo dobrze na zraszanie. Zwłaszcza zimą, kiedy w naszych domach przez centralne ogrzewanie jest suche powietrze, należy zraszać liście regularnie, aby zapobiec przesuszeniu i chorobom.

Nawożenie

W okresie wiosenno - letnim możemy nawozić dracenę wieloskładnikowymi preparatami (nawóz do palm, juk i dracen). Należy wtedy zachowywać 7 lub 14-dniowy odstęp czasu.

Dracena - choroby i szkodniki. Objawy, przyczyny i leczenie

Dracena - choroby :

· Brązowe plamy na liściach i suche końcówki

To najczęstszy problem posiadaczy dracen. Pojawia się zazwyczaj w okresie zimowym. Roślina komunikuje nam, że dostaje za mało wody lub ma zbyt suche powietrze. Należy wtedy odsunąć ją od grzejnika (jeśli się przy nim znajduje), podlać obficie i zacząć regularnie zraszać. Można również postawić ją w okolicy nawilżacza, aby dodatkowo zbierała wilgoć.

· Ciemnobrązowe powiększające się plamy

Oznacza to, że dracena została zaatakowana przez bakterie. Przy tej chorobie również łodyga może się stać ciemniejsza przez zgniliznę. Jeśli choroba nie jest zaawansowana, należy pozbyć się zainfekowanych liści, a całą roślinę leczyć antybakteryjnym preparatem stymulującym wzrost. W innym przypadku roślinę należy wyrzucić.

· Blade liście

Jeśli zauważamy, że kolor liści zrobił się mniej intensywny, oznacza to, że dracena ma za mało światła. Przestaw ją, pamiętając, aby unikać silnych promieni słonecznych.

· Opadanie liści

Czasem opadanie liści to naturalny proces wzrostu draceny. Roślina gubi dolne liście, za to rośnie jej pień, a z niego wyrastają nowe pędy. Kiedy jednak opadaniu liści nie towarzyszy wzrost i gubi je ona masowo, oznacza to, że jej stanowisko jest zbyt zimne lub ciemne.

· Biały nalot na liściach

Jeśli na liściach draceny powstał biały nalot, prawdopodobnie zaatakowała ją mączniak. Aby się go pozbyć, należy usunąć wszystkie liście z takim nalotem, a samą roślinę odseparować od reszty, we względu na szybkie rozprzestrzenianie się mączniaka. Pozostałe liście pryskamy preparatem grzybobójczym i unikamy nadmiernej wilgoci na czas leczenia.

· Białe robaczki na liściach

Jeśli szkodniki są cienkie jak przecinek, a towarzyszą im czarne muszki, są to larwy ziemiórek. Zwalczanie ziemiórek jest dość skomplikowane, ponieważ należy usunąć nie tylko ich larwy, ale także muszki i jaja złożone w ziemi.

1. Aby pozbyć się muszek, wykorzystaj żółtą tablicę lepową na szkodniki, ustawiając ją przy doniczce.

2. Przygotuj napar z czosnku, który rozprawi się z larwami. Jeden rozgnieciony ząbek zalej 1-2 szklankami wrzątku. Kiedy ostygnie, wlej do butelki 1,5-2 litrowej i dopełnij wodą. Podlej roślinę.

3. Na koniec zapewnij roślinie kąpiel dezynfekcyjną.Wyjmij ją z ziemi, dokładnie obsypując z niej korzenie. Starą ziemię wyrzuć, a korzenie zanurz na 24 godziny w preparacie przyrządzonym o proporcjach:

· 1 litr wody

· 1 łyżka stołowa płynnego mydła potasowego (lub rozpuszczonego szarego mydła)

· 1 łyżka denaturatu

4. Posadź roślinę w świeżej ziemi i doniczce. Jeśli chcesz wykorzystać starą doniczkę, koniecznie umyj ją szarym mydłem.

5. Jeśli zauważysz pojedyncze muszki w okolicy, wystaw ponownie pułapkę w postaci tablicy lepowej, aby mieć pewność, że rozprawiłeś się z ziemiórkami raz na zawsze.

Dracena - choroby. Najczęstsze błędy w pielęgnacji

Podsumowując, większości wyżej wymienionych chorób draceny możemy uniknąć dzięki prawidłowej pielęgnacji. Starajmy się unikać przede wszystkim:

· nadmiernego podlewania, które powoduje pleśń i choroby o podłożu grzybiczym,

· nadmiernego nasłonecznienia, które parzy liście,

· wystawienia na skrajne warunki atmosferyczne.

Zobacz film: Jak przesadzać kwiaty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie