Dom

Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę i znaleźć miejsce na pralnię? Radzi Krzysztof Miruć

Dom

Łazienka - prawdziwa zmora większości mieszkań w Polsce. Mała, ciasna, niepraktyczna, nieustawna, a mimo to jakoś udaje nam się ją zagracić. Czasem przypomina PRL-owski skansen przeszłości słusznie minionej, czasem bliżej jej do eklektycznego misz-maszu (czyt. chaosu artystycznego). Jak sprawić, by łazienka była jednak funkcjonalna? Pomoże nam w tym Krzysztof Miruć - pasjonat urządzania praktycznych wnętrz.

Jak sprawić, by łazienka była funkcjonalna?

Krzysztof Miruć to architekt z wykształcenia, a w życiu zawodowym dbałość o detale i funkcjonalność łączy z pasją do pięknego designu. Niestraszne mu żadne remontowe wyzwanie, nawet takie, jak to przedstawione w filmie powyżej. Łazienka jak z podręcznika do historii? Z pomocą prowadzącego HGTV przejdzie prawdziwą metamorfozę.

Hasło "funkcjonalność" to punkt wyjścia dla dalszych prac remontowych. Jeszcze przy rozrysowywaniu wstępnego planu wnętrza Krzysztof Miruć wskazuje na to, jak ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Na prowizorycznym, narysowanym na ścianie schemacie stara się zwizualizować nową wersję łazienki i pokazać, gdzie będą stały poszczególne jej elementy: bateria, toaleta, umywalka. Co więcej, to właśnie już przy opracowywaniu koncepcji trzeba wziąć pod uwagę kwestie praktyczne.

- Do wysokości 120 cm będą płytki, na trzech ścianach, bo tylko tu jest woda i tylko tu są potrzebne - wyjaśnia właścicielce mieszkania. Jak zaznacza, to sposób na zminimalizowanie kosztów. - To mała łazienka - opisuje.

Funkcjonalna łazienka i pralnia według Krzysztofa Mirucia

Ze względu na układ domu bohaterów tej metamorfozy Krzysztof Miruć mógł dać upust swojej pomysłowości i przemienić jedno z pomieszczeń gospodarczych w pralnię - znajdującą się tuż pod łazienką. Co ważne, wybrana przestrzeń spełniała konieczne warunki.

- Całe niewielkie pomieszczenie wykończone. Mamy wodę, toaletę - wylicza architekt - nawet kratkę odpływową w posadzce i podłączenie pod pralkę - podkreśla. Otwór w stropie, rura i kosz okażą się innowacyjnym rozwiązaniem, które połączy oba pomieszczenia: łazienkę na piętrze i pralnię na dole. Jeden ruch ręki wystarczy, by brudne ubrania znalazły się w koszu.

Co jeszcze warto zapamiętać z praktycznych trików Krzysztofa Mirucia? Gdy łazienka jest niemal skończona, płytki położone, a dekor zrobiony, warto pomyśleć o samej (już obmurowanej i obsadzonej) wannie i nalać do niej wody. - To nie dlatego, że któryś z nas będzie brał kąpiel, ale musimy ją ustabilizować. Najlepszą rzeczą jest nalać do niej wody. Wanna pod własnym ciężarem obsiądzie - zauważa Krzysztof Miruć.

Efekt końcowy? Urządzona w minimalistycznym stylu przestrzeń z ustawną wanną, podwieszoną na stelażu toaletą i praktycznie położoną umywalką, z powieszonym na strategicznym miejscu lustrem (tak, by po opłukaniu twarzy móc z rana uśmiechnąć się do swojego odbicia). Najważniejsza w tym projekcie jest jednak niepozorna dziura w podłodze. To bowiem ona łączy przestrzeń łazienki z pralnią.

Zobacz też:

Indyjski wariant wirusa w Polsce - co trzeba wiedzieć? "To nie są tak zatrważające liczby, w porównaniu z Polską"

Poparzony Dominik potrzebuje pomocy. Za nim już 23 operacje, konieczne są kolejne. "Traci całkowitą nadzieję"

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 27 kwietnia

Autor: Ola Lipecka

Źródło: HGTV

Pozostałe wiadomości