Dom

Łazienka dla dwojga - jak urządzić?

Łazienka dla dwojga

mat. prasowe 

Dom

Łazienka dla dwojga - jak urządzić?

Łazienka dla dwojga

mat. prasowe 

W dobrze zaprojektowanej łazience dla pary ważna jest nie tylko estetyczna aranżacja podwójnego wyposażenia, ale przede wszystkim jak najlepsze dopasowanie go do potrzeb dwóch różnych osób. To ważne, by z jednej strony jak najlepiej zagospodarować przestrzeń, a z drugiej - by stworzyć wnętrze funkcjonalne i komfortowe. Jak zaaranżować i w co wyposażyć łazienkę dla dwojga? Podpowiadamy.

Z łazienki często korzysta więcej niż jedna osoba. Zasada ta sprawdza się zarówno w przypadku ogólnej łazienki dla wszystkich domowników, jak i tej mniejszej lokalizowanej bezpośrednio przy sypialni. Nawet we wnętrzach o niewielkim metrażu z łatwością można zaprojektować wyposażenie dostosowane do potrzeb i stylu życia dwóch osób. Kluczowe jest dobre umiejscowienie umywalek blatowych KOŁO, szafek do przechowywania, luster i oświetlenia. O czym pamiętać urządzając łazienkę dla dwojga?

Wanna czy prysznic?

Odpowiedź na to pytanie powinna zależeć wyłącznie od preferencji osób, które na co dzień korzystają z łazienki. Czasami trudno jest pogodzić potrzebę wzięcia szybkiego odświeżającego natrysku z chęcią długiej relaksującej kąpieli. Jeśli tylko metraż łazienki na to pozwala, warto wstawić zarówno kabinę prysznicową, jak i wygodną wannę.

W małym wnętrzu specjaliści od wyposażenia wnętrza zalecają rozwiązanie typu 2w1 czyli wanno-prysznic. Na wannie stawia się wówczas dopasowaną kabinę prysznicową, pojedynczą ściankę prysznicową lub montuje parawan nawannowy. Powstaje multifunkcjonalna przestrzeń, wygodna i komfortowa zarówno dla miłośników relaksujących kąpieli w wannie, jak i zwolenników natrysków.

Popularnym trendem na rynku są obecnie kabiny prysznicowe typu walk-in, bez brodzika lub z modelami minimalnie wystającymi ponad powierzchnię posadzki (jak np. KOŁO Pacyfik z rantem o wysokości zaledwie 3 cm). Takie kabiny ograniczane są jedynie pojedynczymi ściankami prysznicowymi. Daje to możliwość wstawienia stosunkowo dużej kabiny nawet na małej powierzchni.

W łazience dla pary świetnie sprawdzi się wanna Clarissa marki KOŁO z odpływem na środku, o zaokrąglonych i wyprofilowanych zagłówkach z dwóch stron. Wygodne, dobrze wyprofilowane wnętrze dużej wanny pozwala na komfortowe korzystanie z wanny, także we dwoje.

Łazienka dla dwojga

mat. prasowe

Dwie umywalki, więcej szafek i lustra – w co jeszcze warto wyposażyć łazienkę dla pary?

Ile par, tyle różnych potrzeb. I właśnie od zbadania zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych warto zacząć. Chcąc jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce, warto skłaniać się ku rozwiązaniu, które staje się powoli standardem w wielu nowo urządzanych łazienkach. Mowa o zorganizowaniu podwójnego stanowiska umywalkowego, które wyposaża się albo w jedną podwójną umywalkę (np. taką o szerokości 120 cm z serii umywalek KOŁO Traffic z jedną bądź dwiema komorami) albo na blacie lub szafce można postawić dwie niezależne umywalki blatowe.

W łazience dla dwojga warto wygospodarować przestrzeń na potrzeby każdego z partnerów. By uniknąć chaosu i nerwowego szukania "swoich rzeczy" każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce do przechowywania. Na blacie, w szafkach podumywalkowych lub wiszących, na półkach - każdą przestrzeń można wykorzystać do stworzenia sprytnych schowków.

Przy jednej dużej lub dwóch mniejszych umywalkach warto zaplanować szafki pod blatem i tam trzymać wszystkie podręczne rzeczy. Przy małym metrażu świetnie sprawdzają się wiszące słupki, półsłupki lub szafki z lustrzanym frontem (jak np. te z kolekcji KOŁO Nova Pro), które pełnią jednocześnie funkcję miejsca do przechowywania i lustra. Szafki z tej linii produktowej są dodatkowo wyposażone w gniazdka elektryczne, co ułatwia suszenie włosów czy golenie się. Wystarczy dwie takie szafki powiesić nad umywalkami, by stworzyć dwa wygodne stanowiska do porannej i wieczornej toalety.

W kolekcji KOŁO Twins dostępne są szafki o różnych gabarytach, które pomagają wykorzystać na przechowywanie niemal każdy skrawek przestrzeni. Pomocne są systemy cargo z wysuwanymi poręcznymi szufladami o różnej wysokości, gdzie z łatwością zmieszczą się kosmetyki i środki czystości.

Umywalki łazienkowe dla dwojga - co wybrać?

Strefa umywalkowa to ta przestrzeń w łazience, która wykorzystywana jest najczęściej. Warto ją dobrze przemyśleć, by na co dzień pozwalała na komfortowe i ergonomiczne użytkowanie. To też to miejsce, które każdy chciałby zorganizować na własne potrzeby. Przy dwóch niezależnych umywalkach – da się to zrobić. Oferta umywalek KOŁO daje możliwość dopasowania tego obszaru do układu i designu wnętrza oraz bardzo indywidualnych potrzeb użytkowników. Jak zatem wybrać umywalkę?

Umywalka blatowa

To obecnie najchętniej wybierany model ceramiki. W łazience dla dwojga umywalki blatowe pozwalają stworzyć dwa niezależne stanowiska, nawet w przypadku bardzo małej przestrzeni. W kolekcji KOŁO Variform dostępne są modele kwadratowe, prostokątne, owalne, eliptyczne lub w kształcie klasycznej misy, o subtelnej linii wykończenia, które z łatwością wkomponują się zarówno w nowoczesne minimalistyczne wnętrze, jak i w wystrój skandynawski i industrialny.

Przy projektowaniu wnętrza warto pamiętać o tym, że dwie niezależne umywalki potrzebują zaworów doprowadzających wodę w dwóch miejscach oraz dwóch odpływów. Decydując się na umywalkę nablatową, warto przemyśleć też lokalizację i ułożenie baterii. Czy będzie ona postawiona na umywalce czy obok na blacie? To ważne pod kątem wyboru umywalki – wówczas powinna być z otworem na baterię lub bez.

Przy umywalkach blatowych są różne opcje wykończenia przestrzeni poniżej. W pierwszym wariancie pod blatem zostawiamy pustą przestrzeń lub wieszamy jedynie pojedynczą półkę. To świetny wybór do dużych łazienek, gdzie poniżej kamiennego lub drewnianego blatu widoczny jest jedynie ozdobny syfon. Jeśli pod umywalką potrzebujemy miejsca co przechowywania, wówczas warto tę przestrzeń zabudować szafką z szufladami. To wygodne miejsce, by każda z osób pod „swoją” umywalką miała bardzo poręczną i wygodną przestrzeń na własne kosmetyki.

Łazienka dla dwojga

mat. prasowe

 Umywalka z szafką

To dobre rozwiązanie do średniej wielkości i małych łazienek. Praktyka pokazuje, że przestrzeń poniżej umywalki jest tą najwygodniejszą do przechowywania potrzebnych na co dzień kosmetyków i przyborów toaletowych. Aby mieć gwarancję idealnego dopasowania umywalki i szafki, warto dobierać produkty od tego samego producenta, jak np. szafki i umywalki KOŁO z serii Traffic lub Modo z szafkami wiszącymi, półkami lub szufladami. Dostępne są one w szerokościach od około 40 do 120 cm, dając możliwość na swobodny montaż zarówno pojedynczych szerokich dwustanowiskowych umywalek, jak i dwóch niezależnych modeli.

Umywalki meblowe

To modele montowane na blacie lub bezpośrednio na szafkach podumywalkowych. Wygodne rozwiązanie nawet do bardzo małych łazienek dla dwojga. Według opinii użytkowników przy tym typie umywalek warto wybierać zestawy meblowe zawierające ceramikę oraz dopasowaną do niej szafkę wraz z całym zestawem montażowym. Zestawy meblowe z kolekcji Nova Pro, Solo lub Freja to całe funkcjonalne moduły pozwalające łatwo stworzyć wygodną podwójną strefę umywalkową.

Strefa WC – jak ją zorganizować w łazience dla pary?

Jeśli z łazienki będzie jednocześnie korzystać dwie osoby, szczególnie w porannych i wieczornych "godzinach szczytu", wówczas najlepiej byłoby wc przenieść do osobnej toalety. To komfortowe i higieniczne rozwiązanie, aby miskę WC i bidet zorganizować w innym pomieszczeniu. Jeśli w nowo urządzanej łazience jest taka możliwość, skorzystajmy z niej. Z pewnością z czasem docenimy zalety takiego rozwiązania.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
58
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0