Dom

Naprawa spłuczki krok po kroku. W którym miejscu znajduje się usterka i jak ją zlikwidować?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Spłuczka

Jak naprawić cieknącą spłuczkę, lub taką, która zupełnie nie działa? Problemy mogą pojawić się w każdej chwili. Do najczęstszych środków zaradczych na tego typu kłopoty należy wymiana uszczelek czy naprawa pływaka w spłuczce (a właściwie jego regulacja), ale nie tylko.

Naprawienie spłuczki w większości przypadków jest banalnie proste. Aby było jeszcze bardziej banalne, warto zaopatrzyć się w uniwersalny zestaw naprawczy do spłuczki. Naprawa spłuczki starszego typu oraz spłuczki podtynkowej przebiega bardzo podobnie, dlatego również można ją przeprowadzić samemu.

W przypadku naprawy spłuczek w zabudowie (w ścianie) należy najpierw zdemontować przycisk, który daje dostęp do części wewnętrznych spłuczki. Jak naprawić spłuczkę bez konieczności wzywania fachowców?

Naprawa spłuczki - przydatne informacje na początek

Prawdziwość powiedzenia "złośliwość rzeczy martwych" potwierdzają niespodziewane awarie. Niektóre z nich trzeba naprawiać jak najszybciej. Klasycznym przykładem jest awaria spłuczki klozetowej. Niedziałająca może nie tylko uniemożliwić korzystanie z toalety, ale także spowodować dodatkowe, poważne zniszczenia. Na przykład cieknąca spłuczka jest częstym powodem zalewania mieszkań, a co się z tym wiąże - późniejszej konieczności wymiany podłogi, a nawet płacenia odszkodowania sąsiadom, mieszkającym piętro niżej. Jak naprawić spłuczkę?

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Na wstępie warto wiedzieć, z czego składa się mechanizm spłukujący. Wbrew pozorom po zdemontowaniu urządzenie to może wydawać się bardziej skomplikowane, niż można by sądzić początkowo. Mechanizmy spłukujące składają się z zaworów napełniających i odcinających wodę, przycisków aktywujących spłukiwanie, uszczelek zaworu spustowego, uszczelek zbiornika, korpusu, dzwonu, linki i śruby mocującej.

Chociaż różne elementy spłuczki mogą ulec awarii, do najczęściej zgłaszanych usterek należą problemy związane z trzema elementami: zaworem spustowym, regulującym dopływ wody pływakiem lub uszczelkami. Na marginesie warto też zaznaczyć, że często można spotkać się z wątpliwościami dotyczącymi tego, jak naprawić spłuczkę w zabudowie (osadzoną w ścianie). Naprawa takiej spłuczki prawie niczym nie różni się od naprawy "zwykłej" spłuczki. Dostęp do mechanizmu jest utrudniony, ale możliwy po zdjęciu przycisku, za którym znajduje się otwór rewizyjny spłuczki.

Bez względu na to, którego z podzespołów dotyczy naprawa, przed każdą ingerencją należy upewnić się, że właściwie został zakręcony dopływ wody. Pozostała w zbiorniku woda powinna być całkowicie opróżniona. Czasami naprawa spłuczki może być trudna, nawet dla tzw. złotej rączki. Warto więc zawsze mieć pod ręką numer do hydraulika, który może przyjechać i profesjonalnie zająć się naprawą.

Jak naprawić spłuczkę – krok po kroku

Po dostrzeżeniu problemu nie warto długo zastanawiać się, jak naprawić cieknącą spłuczkę lub taką, która po prostu nie spłukuje. Poniższe porady przewidziane są dla uszkodzonych spłuczek, które nie są zamontowane w stelażu podtynkowym, gdyż to wciąż najczęściej występujący w Polsce rodzaj spłuczek. Naprawa spłuczek podtynkowych wygląda podobnie, jednak należy rozpocząć od zdjęcia przycisku, a widok na poszczególne części jest bardziej ograniczony. Podobnie wygląda naprawa spłuczek starszego typu.

Po zakręceniu dopływu wody pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest wykręcenie przycisku zwalniającego, co umożliwi zdjęcie pokrywy (w przypadku trudności można pokrywę delikatnie podważyć). Jeżeli w tej chwili widać już, że woda wypełnia korpus po brzegi i przelewa się, to znaczy, że pływak regulujący dostęp wody był niewłaściwie ustawiony. Na szczęście naprawa pływaka w spłuczce jest banalnie prosta - metodą prób i błędów należy ręcznie poprawić jego wyważenie, a w najgorszym wypadku kupić nowy (koszt kilku-, kilkunastu złotych).

Źródłem awarii niedziałającej i cieknącej spłuczki może być także któraś z uszczelek. Aby się do nich dostać, należy najpierw rozebrać pływak i zawór napełniający spłuczkę, a następnie odkręcić jego nakrętkę. Wewnątrz niej znajduje się uszczelka, która może być już zużyta. Często przyczyną awarii uszczelek są zgromadzone przy uszczelce nieczystości, które należy usunąć. Jeśli to nie pomoże, konieczna może okazać się naprawa zaworu napełniającego spłuczkę lub naprawa zaworu spustowego spłuczki.

Ten pierwszy zawór znajduje się w górnej części korpusu, tuż przy doprowadzającym wodę wężyku oraz pływaku. Drugi z zaworów, spustowy, usytuowany jest na samym dole spłuczki. Zawory wystarczy wykręcić i zamontować na ich miejsce nowe. Koszt jednego zaworu wynosi ok. 20 zł. Istotny jest jednak jeden parametr - średnica przewodu. Spotykane są zawory z przewodem przyłączeniowym o średnicy ⅜ oraz ½ cala.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kinga Krzeminska/GettyImages

Pozostałe wiadomości