Newsy

Wiosna na Wielkanoc w Polsce? "Śnieg nie ma już szans w starciu ze słońcem"

wiosna, wielkanoc, pisanki

Westend61/Getty Images

Newsy

Wiosna na Wielkanoc w Polsce? "Śnieg nie ma już szans w starciu ze słońcem"

wiosna, wielkanoc, pisanki

Westend61/Getty Images

Dobre wieści dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się wiosny za oknem. Istnieje spora szansa, że święta wielkanocne upłyną w iście wiosennej aurze. Ale czy możemy już zapomnieć o zimie?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami

"W marcu jak w garncu" i "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" to przysłowia, które dźwięczą w naszych głowach zawsze wtedy, gdy zastanawiamy się, kiedy w końcu przyjdzie wiosna. W tym roku to szczególnie interesująca kwestia, bo właśnie na przełom marca i kwietnia przypadają tegoroczne święta wielkanocne.

- Większość przysłów to bajki, ale te o marcu i kwietniu są akurat prawdziwe – wskazuje Damian Dąbrowski, nauczyciel geografii, który od dzieciństwa pasjonuje się pogodą, a od kilku lat pisze o niej w mediach społecznościowym.

- Na pewno nie będzie już takich silnych ochłodzeń, jak mieliśmy do tej pory w marcu, ale trzeba pamiętać, że kwiecień ma swoje prawa. Kolejne dni będą przynosić ocieplenie, w przedświąteczny weekend w całej Polsce będzie już kilkanaście st. C – zapowiada pan Damian i dodaje: 

- Od piątku (26.03) w całym kraju będziemy mieć do czynienia z termiczną wiosną, a to oznacza, że średnia dobowa temperatura będzie powyżej 5 st. C. Maksymalnie w ciągu dnia termometry pokażą 10-15 st. C, choć przelotne opady mogą się jeszcze zdarzyć. Wygląda na to, że końcówka marca będzie jeszcze cieplejsza.

Pogoda na Wielkanoc – jaka będzie?

Do świąt wielkanocnych pozostało jeszcze trochę czasu, wiele wskazuje jednak na to, że już możemy pożegnać się z zimową aurą. 

- Moc marcowego słońca jest już tak duża, że śnieg nie ma szans w starciu z nim. Jak tylko wychodzi słońce, musi go stopić – podkreśla Dąbrowski. 

Jest jednak małe "ale". Pan Damian, który znany jest z tego, że jego prognozy pogody sprawdzają się z niemal 100-procentową skutecznością podkreśla, że ze względu na położenie geograficzne Polski, trzeba liczyć się z tym, iż pogoda może szybko się zmienić

- Nie sądzę, żebyśmy spędzili te święta w zimowej aurze, ale na wielki wybuch wiosny też nie powinniśmy się jeszcze nastawiać. (...) Polska leży w miejscu, w którym mieszają się skrajne masy powietrza, dlatego pogoda może zmieniać się bardzo często i dość drastycznie. Taka jest specyfika naszego klimatu. Tak było, jest i będzie – zauważa Damian Dąbrowski.

Zobacz wideo: Geograf, którego prognozy pogody sprawdzają się w 100 proc. 

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0