Psychologia

Wygląd to nie wszystko. Co przyciąga nas do innych? "W dzisiejszych czasach ceni się ludzi, przy których można odetchnąć"

Psychologia

trzy kobiety z roznymi fryzurami obok siebie usmiechniete twarze

Wygląd… choć na początku to właśnie on najbardziej rzuca się w oczy, w bliskich relacjach liczy się jednak coś więcej. Jeśli z zazdrością patrzycie na koleżanki, które nie mogą opędzić się od grona męskich adoratorów, a w Waszych głowach dźwięczy pytanie: co ma ona, czego nie mam ja? Rozwikłamy tę zagadkę. Oto atrakcyjne cechy, które przyciągają do nas ludzi.

Wciąż szukam, a oni uciekają

Marta, lat 27. Ładna, inteligentna, pracowita i wciąż samotna. Dlaczego? Ona sama szuka odpowiedzi na to pytanie. Jak widać, nieudolnie. Przez ostatnie cztery lata nie nawiązała żadnej relacji, czy to partnerskiej, czy koleżeńskiej. Zamknięta w swoim hermetycznym świecie przekonana była, że do szczęścia wystarczy jej dobra praca i dwie przyjaciółki.

W czasie pandemii zatęskniła za bliskością i zapragnęła prawdziwej, partnerskiej relacji. Wtedy do akcji wkroczyły aplikacje randkowe. Kandydaci, widząc jej zdjęcia, dobijali się drzwiami i oknami. Nic dziwnego, w końcu Marta jest naprawę atrakcyjną kobietą. Jednak za każdym razem pojawiało się jakieś "ale" z jej strony oraz przede wszystkim ze strony partnerów, którzy po krótkiej wymianie słów magicznie zapadali się pod ziemię. Wtedy pytań zaczęło rodzić się jeszcze więcej: "co jest ze mną nie tak?", "czy to ja odstraszam ludzi, czy może mężczyźni są niewychowanymi ignorantami, którzy bawią się emocjami kobiet?".

Zanim zaczniemy oceniać zachowanie innych, warto przyjrzeć się i przeanalizować nasz charakter oraz postępowanie. Jak się okazuje, nie zawsze jest ono przyjemne i łatwe w obyciu. Oschłe, zimne i niedostępne osoby, przybierające postawę ponuraka wiecznie narzekającego na świat, prawdopodobnie, zamiast przyciągać, będą odpychać potencjalnych kandydatów niczym dwa identyczne magnesy. No, chyba że traficie na takiego samego ponuraka, który z miłą chęcią dołączy do Waszego klubu i razem ponarzekacie sobie na życie.

Co przyciąga nas do innych, czyli cechy ludzi atrakcyjnych

Wygląd to rzecz względna, choć wszyscy jesteśmy wzrokowcami i ciągnie nas do tego, co ładne i atrakcyjne, w dłuższej perspektywie w relacjach doceniamy zupełnie inne rzeczy. Charakter – to numer jeden. Jak się okazuje, osoby, które mają największe powodzenie wśród partnerów, a także szybko zaskarbiają sobie sympatię w nowym towarzystwie, cechuje szczerość, prawdomówność i dobroć. Te cechy sprawiają, że nawet podczas pierwszego spotkania, druga osoba czuje się w naszej obcości swobodnie.

Według psychoterapeutki Katarzyny Kucewicz, najbardziej lubiane są także osoby autentyczne oraz uśmiechnięte. - Uśmiech naprawdę może przełamać lody, nieśmiałość czy zamknięcie się w sobie rozmówcy. Autentyczne osoby to takie, które nie udają, nie popisują się, nie usiłują się natrętnie autoprezentować rozmówcy - wyjaśniła.

Pociągające dla innych jest także poczucie humoru i ogólny optymizm. Lubimy ludzi, którym się chce żyć, chce działać, które są pozytywnie nastawione. Przyciąga nas również prawda, szczerość, i bycie miłym. Bo przy takich ludziach można być sobą, nie trzeba udawać, "wciągać brzucha". W dzisiejszych czasach ceni się ludzi, przy których można odetchnąć i czuć się komfortowo - życzliwość i ciepło przyciągają więc jak magnes

- powiedziała Katarzyna Kucewicz.

Nie zapominajmy także o naszym rozmówcy. Nawet podczas pierwszego spotkania czy randki łatwo wyczuć, czy nasz potencjalny partner zainteresowany jest rozmową, czy buja w chmurach, myśląc o zupełnie innych rzeczach.

- Najbardziej atrakcyjne to żywe zainteresowanie rozmówcą, zadawanie mu pytań i umiejętność słuchania tego, co ktoś do nas mówi. Taka komunikacja jest niemalże gwarancją sukcesu w relacji – wyjaśnia Katarzyna.

Jeśli wiemy już, co sprawia, że w oczach drugiej osoby stajemy się atrakcyjni, warto wymienić zachowania, które skutecznie odpychają nas od zawarcia nowych znajomości. Według psychoterapeutki to, co najbardziej razi nas w zachowaniu innych to sztuczność i agresywna komunikacja.

- Odpycha także brak empatii, przejawiający się na przykład mówieniem tylko o sobie i interesowanie się tylko sobą. Jeśli relacja nie jest symetryczna, to zawsze w którymś momencie poczujemy się nadużyci, wykorzystani i będziemy swojego rozmówcy unikać – wyjaśniła.

Jak rozmawiać z zakochanymi nastolatkami? Zobacz wideo:

Zobacz także:

Czy 3 filary miłości według Sternberga dotyczą wszystkich par? Psycholog: "W życiu mało rzeczy mamy idealnych

Czy będą alimenty za niewierność? Większość kobiety jest ZA

Krzysztof odnalazł swoją pierwszą miłość po 29 latach. "Postanowiłem, że zrobię to, gdziekolwiek jest i z kimkolwiek jest

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości