Czy warto pytać o eks?
Naturalną rzeczą jest fakt, że w momencie, gdy zaczynamy budować relację z nową osobą, interesuje nas jej przeszłość. Chcemy wiedzieć między innymi, z jakimi problemami się borykała, aby wiedzieć, czego mamy się ewentualnie spodziewać. Trzeba jednak pamiętać, że nie o wszystko warto pytać. Może być to bowiem niezwykle trudne przeżycie - szczególnie dla pań.
- Z badań wynika, że mężczyźni o swoich eks mówią ciepło i z sympatią, co może w obecnych partnerkach wzbudzić wątpliwości i niepokój . (...) Kobiety dużo chętniej wyciągają ze swoich obecnych partnerów te informacje. Mają potrzebę dociekliwości i weryfikacji, co on ma za doświadczenia. Natomiast niestety to bywa pułapka, drodzy panowie, ponieważ jeżeli za dużo będziemy o tym mówić, a do tego będziemy mówić z jakimś sentymentem w głosie, to murowane problemy . My, kobiety, na pewno to bardzo dobrze wychwycimy, ponieważ słyniemy z emocjonalności - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Marzena Mawricz.
Kiedy ludzie łączą się w pary (a dzieje się to około 30 roku życia, ponieważ ten czas się opóźnił), to według badań Izdebskiego, mają wówczas za sobą statystycznie 4 związki. Oczywisty jest dla tych osób fakt, że nie będą dla siebie pierwszymi partnerami. Warto jednak wiedzieć, że rozmowy o byłych relacjach często nie przynoszą pozytywnych doświadczeń, a mogą rodzić wiele frustracji czy niepewności.
- Jest taka zasada - co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr. Skupmy się na tym, co jest teraz. Mówmy o tym, co nas łączy, a nie, co potencjalnie może podzielić - dodała psycholog.
Wyjątki, w których warto wiedzieć
Ekspertka powiedziała, że trzeba dociekać, jakie błędy były w przeszłych związkach, ale swoich, a nie u drugiej osoby. To z własnego postępowania należy wyciągać wnioski. Nie należy zbytnio ingerować w intymne przestrzenie. Jest jednak kilka wyjątków. Jakich?
- Kiedy zauważamy jakieś powtarzalne schematy relacyjne w naszym związku, czyli widzimy trudności komunikacyjne, seksualne. Wówczas możemy partnera o to dopytać, czy podobnie było w minionej relacji. Nie pytamy o byłego partnera i jego cechy, tylko pytamy o jego doświadczenia relacyjne . (...) To dopiero może być przedmiotem refleksji czy dalszej pracy nad obecną relacją. (...) Druga sytuacja jeszcze, kiedy nie unikniemy rozmów o byłych partnerach, to wtedy, kiedy wchodzimy w system patchworkowy - mówiła Marzena Mawricz.
Psychoterapeutka par zdradziła, że jeżeli ktoś dużo opowiada o byłych partnerach i ich wychwala, to chce pokazać pewien deficyt w obecnej relacji. Może to oznaczać niespełnienie lub rozdarcie emocjonalne, a także wewnętrzne niezakończenie poprzedniej relacji. Kiedy mamy bowiem przepracowaną relację - nawet taką, w której była przemoc i krzywda - nie chcemy do tego wracać. Inną kwestią jest też tendencja do wyszukiwania byłych partnerów w mediach społecznościowych i porównywania się do nich. Wynika to z braku pewności siebie, niskiej samooceny i potrzeby kontroli.
Zobacz też:
- Marta Żmuda Trzebiatowska podjęła odważną decyzję i odeszła z pracy. "Będę za Wami tęsknić"
- Rockowy styl Beaty Kozidrak. Poprzez ubrania gwiazda podkreśla swoją osobowość
- Maciej Zień zorganizował pokaz mody online. Co znajduje się w jego kolekcji na sezon jesień/zima?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba