Materiał promocyjny

Otyłość jako jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych 

Przyczyny otyłości
Przyczyny otyłości
Źródło: mat. prasowe
Otyłość nie jest kwestią natury estetycznej, ani oznaką braku silnej woli. Jest to poważna  choroba, która nie ustępuje samoistnie i ma tendencję do nawrotów. W pierwszej kolejności  stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu  poziomu aktywności fizycznej. Jeśli to nie przynosi spodziewanego efektu, lekarz może  zdecydować o wprowadzeniu farmakoterapii lub zakwalifikować pacjenta do operacji. Sprawdź,  dlaczego otyłość jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. 

Jakie są przyczyny otyłości?  

Otyłość to choroba, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i objawia się nadmiernym lub nieprawidłowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Jest to choroba przewlekła o złożonej patogenezie, a do jej wystąpienia mogą przyczynić się uwarunkowania genetyczne, czynniki psychologiczne i społeczne, niezdrowy styl życia (nieprawidłowe nawyki żywieniowe i zbyt niski poziom aktywności fizycznej), a także przyjmowanie niektórych leków. O chorobie otyłościowej możemy mówić wtedy, gdy wskaźnik BMI wynosi przynajmniej 30 kg/m².  

Do rozwoju otyłości przyczynia się nieregularne spożywanie posiłków, podjadanie czy rezygnacja ze śniadań. Choroba ta może mieć również podłoże emocjonalne. Do czynników ryzyka zaliczamy: wahania nastroju, niskie poczucie własnej wartości, jedzenie emocjonalne i kompulsywne objadanie.  

Właściwe leczenie otyłości jest bardzo ważne, ponieważ choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Warto skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, aby wybrać odpowiednie metody leczenia i uniknąć poważnych konsekwencji dla zdrowia.  

Otyłość – jak ją rozpoznać?  

  •  I stopnia (umiarkowana) – BMI wynosi 30-34,9 kg/m²,  
    •  II stopnia (kliniczna) – BMI mieści się w przedziale 35-39,9 kg/m²,  
      •  III stopnia (ekstremalna, olbrzymia) – BMI przekracza 40 kg/m².  

        Aby sprawdzić, czy pacjent choruje na otyłość, można zmierzyć obwód talii. Chorobę rozpoznaje się, gdy wartość przekracza 88 cm u kobiet, a u mężczyzn wynosi powyżej 102 cm. Warto również wybrać się do dietetyka, który oceni zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Otyłość stwierdza się, gdy wskaźnik wynosi powyżej:  

         30% masy ciała kobiet,  

         20% masy ciała mężczyzn.  

        Zastanawiasz się, jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej? Zapoznaj się z informacjami na stronie https://ootylosci.pl

        Jakie są skutki otyłości?  

        Otyłość jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyka ona głównie mieszkańcy krajów rozwijających się i rozwiniętych. Eksperci często określają ją jako „epidemię XXI wieku”. Nadmierna masa ciała może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, obturacyjnego bezdechu sennego i nowotworów. Specjaliści alarmują, że nieleczona otyłość skraca oczekiwaną długość życia.  

        Nadmierna masa ciała zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów, zespół policystycznych jajników (PCOS), dnę moczanową i zatorowość płucną. Powoduje zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością i bóle kręgosłupa.  

        Choroba otyłościowa może być również przyczyną depresji i stanów lękowych. U pacjentów często pojawia się uczucie bezsilności. Nieudane próby redukcji masy ciała wpływają niekorzystnie na ich samoocenę. Z tego powodu osoby mierzące się otyłością ograniczają kontakty towarzyskie, co wzmaga poczucie osamotnienia.  

        Najlepszych efektów terapii należy spodziewać się, gdy pacjent znajdzie się pod opieką zespołu specjalistów: lekarza, psychologa, fizjoterapeuty i dietetyka.  

        Tekst został przygotowany we współpracy z Novo Nordisk, organizatorem kampanii ''Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości'' (PL24OB00114)  

        Źródła  

        A. Mamcarz, L. Ostrowska, P. Bogdański, Otyłość i jej powikłania. Praktyczne zalecenia diagnostyczne i terapeutyczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021. 

        L.R. Lepori, Atlas otyłości, DK Media, Warszawa 2022. 

        Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

        Materiał promocyjny
        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana