Domowe sposoby

Co zrobić ze skorupkami jajek? Kilka ciekawych i przydatnych rozwiązań

Domowe sposoby

Elva Etienne/Getty Images

Wielu z nas skorupki od jaj wyrzuca po prostu do kosza. To duży błąd. Dlatego, że skorupki stanowią cenne źródło składników odżywczych. Zawierają m.in. sole wapnia, magnez, fosfor czy selen. Warto więc wykorzystać ich właściwości do różnych celów, a ekologowie będą nam wdzięczni. Oto kilka znanych patentów.

Do czego można wykorzystać skorupki po jajkach?

Naturalny nawóz

Ze skorupek warto przygotować naturalny nawóz. Skorupki świetnie regulują pH roślin, niwelując kwaśny odczyn gleby. Warto więc je pokruszyć, wsypać na samo dno doniczki i na to ziemię albo po prostu zrobić mieszkankę - skorupki połączyć z ziemią. W taki sposób z upływem czasu skorupki się rozłożą, co uczyni glebę bardziej bogatą w wapń. Ten patent warto zastosować w ogródku, np. do pomidorów. Przy okazji ta metoda odstrasza pełzające szkodniki, takie jak ślimaki.

Naturalny wybielacz

Skorupki jajek mogą być wybawieniem podczas prania firanek czy zszarzałych ubrań. Wystarczy wrzucić do pralki wypełniony woreczek skorupkami. Wówczas materiał odzyska biel. W przypadku mocno zszarzałej tkaniny może się przydać kilka sakiewek ze skorupkami jajek. Nie dość, że ekologicznie, to jeszcze - tanio i łatwo.

Czyszczenie naczyń

Co więcej, skorupki jajek świetnie sprawdzą się również podczas sprzątania. Pokruszone skorupki, wystarczy wymieszać z wodą oraz mydłem i wyszorować naczynia. W ten sposób wyczyścisz najtłustsze osady z naczyń ze stali nierdzewnej albo emaliowanych.

Skorupki jaj przydadzą się nie tylko ogrodnikom czy do sprzątania domu. To również naturalny suplement. Rozkruszone i wyparzone skorupki mogą być przysmakiem dla ptaków. Na tym nie koniec. Ze skorupek warto też przygotować maseczkę do twarzy.

Maseczka do twarzy ze skorupek jaj

Skorupki z dwóch jaj należy umyć i wyparzyć. Następnie trzeba je rozetrzeć, np. w moździerzu. Wymieszać z białkiem. Maseczkę nałożyć na oczyszczoną twarz, pozostawić do wyschnięcia, po czym spłukać letnią wodą. Skorupki działają jak peeling – usuną martwy naskórek, a zawarty w nich wapń przyspieszy regenerację komórek skóry.

Zobacz wideo: Z jajek robi prawdziwe dzieła sztuki

Zobacz także:

Aby być piękną, nie musisz robić wiele. "Jesteśmy zmęczeni sztucznie wykreowanymi ideałami"

Inspirujący styl Justyny Czerniak. "Nie ma rzeczy, których w modzie nie wypada"

Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Kiedy zrobi się cieplej?

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: healthandnaturalliving.com/wellandgood.com

Pozostałe wiadomości