Choć temat zaburzeń i chorób psychicznych coraz częściej poruszany jest w przestrzeni publicznej, to osoby, które mają tego rodzaju trudności, ciągle wstydzą się przyznać, np. w pracy, z czym się zmagają. Jak na tę kwestię patrzy prawo? Czy takie pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Andrzej Silczuk, specjalista psychiatra oraz Eliza Kuna, adwokat.
"Chodziłam po ulicach i szukałam pomocy".
Co zrobić z wycofanym lekiem?
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
Kilku rad udzieliła Aleksandra Juszkiewicz, zwyciężczyni IX edycji "MasterChefa".
Jak przebiega leczenie?
"Naszym celem jest znalezienie terapii".
Magdalena Macios to najbardziej utytułowana zawodniczka sumo w Polsce. Trenerka kadry narodowej młodzików i kadetów pracuje za biurkiem. Trenuje w klubie sumo we wsi Lubzina, a mieszka w maleńkim Podgrodziu na Podkarpaciu. Jej przygoda z sumo zaczęła się od zapasów.
Jakie mają sposoby?
Jak poradzić sobie z pyleniem? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówił alergolog, prof. Jerzy Kruszewski.
"Chłoniaki, różnego rodzaju nowotwory".
Zamiast igły miałby być stosowany strumień powietrza pod niewielkim ciśnieniem.
TikTokerka z Australii poleciała do Turcji, by spełnić marzenie o idealnym biuście. O zabiegu marzyła, odkąd była nastolatką. Chirurg miał pomóc jej uporać się z kompleksami. Nie obyło się bez komplikacji.
Ekspertka podpowiada, jak się do tego zabrać.
Brak snu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.
Metamorfoza Kasi Kucewicz.
"To ma natychmiastowe efekty".
"To prawdziwy cud".
Katarzyna Glinka niedawno wyczuła niepokojącą zmianę w jednej z piersi. Aktorka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej reakcji.
Z pozoru drobna rana może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Przekonała się o tym mama kilkulatka. Kobieta aż trzy razy w ciągu 24 godzin zgłasza się z synem do szpitala.
Co się stanie, jeśli wypijmy ją po terminie?
"Jedną z przyczyn może być przebyty covid".
Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Polsce narkolepsję ma zdiagnozowaną zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej. Co to za choroba? Czy możną ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lek. Agnieszka Pukaluk-Lewinska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Narkoleptycznego oraz dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
"Płyną do nas bardzo dobre wiadomości z rodziny Dawida Kubackiego".
Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk radzi, jak unikać ukąszenia i jak postępować, gdy to się stanie.
"Podwójny czas" - czas letni i zimowy - obowiązuje w blisko siedemdziesięciu krajach na całym świecie. W nocy, z soboty na niedzielę będziemy spać krócej. O godzinie 2.00 wskazówki zegarków musimy przestawić na godzinę 3.00. Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Nadmiar tego produktu może szkodzić zdrowiu.
"Problem polega nie na tym, że jest zmiana, tylko co z nią robimy"
Jakub Staszel zaczął mieć niekontrolowane napady śmiechu. Badania pokazały, że przyczyną tego nietypowego zachowania był guz mózgu. Chłopcu pomogli lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" przeprowadzając u niego zabieg laserowej termoablacji. Na czym on polega?
Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.