Na co uważać kupując bakalie? Ten jeden dodatek może powodować reakcje alergiczne

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy bakalie są zdrowe?
Czy bakalie są zdrowe?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Święta kojarzą się nam nie tylko z pierniczkami, ale i z bakaliami. Orzechy, suszone morele, czy śliwki. To własne w tym okresie produkty te najczęściej goszczą w naszych domach. Czy wszystkie są jednak tak zdrowe, jak przekonują nas do tego producenci? O właściwościach bakalii i o tym, na co zwracać uwagę w sklepie opowiedziała nam Małgorzata Pielichowska, dietetyczka.

Czy bakalie są zdrowe?

Migdały, orzechy ziemne, włoskie, nerkowce czy laskowe, do tego rodzynki, suszone morele, śliwki, figi i daktyle. Wybór w sklepach jest naprawdę ogromny, a bakalie w różnych kolorach kuszą oczy konsumentów. Czy oby na pewno wszystkie z tych produktów są zdrowe? Zdaniem dietetyczki sytuacja zależy od konkretnego wyboru i ilości, jaką spożyjemy. Otóż orzechy oprócz tego, że bogate są w wartości odżywcze tj. kwasy omega-3, selen, dostarczają także sporą dawkę kalorii. Są również ciężkostrawne, więc mogą powodować bóle brzucha, czy wzdęcia. Owoce suszone są zaś dobrym źródłem żelaza, czy wapnia, ale także dużej ilości cukrów. Stanowią więc dobrą przekąskę w momencie, gdy mamy zaplanowaną aktywność fizyczną.

Ponadto najczęściej do sklepowych bakalii dodaje się dwutlenek siarki, a np. do żurawiny suszonej dodaje się oleje. Szukajmy więc produktów pozbawionych tego typu dodatków.

- Konserwanty zostawiają kolor. To jest największy problem w przypadku owoców suszonych, że dodatek dwutlenku siarki może powodować reakcje alergiczne. Druga rzecz to dodatek cukru do owoców, które i tak są już słodkie. To jest niepotrzebne - wyjaśniła dietetyczka.

Kolejnym pytaniem, jakie nasuwa się przed kupnem bakalii to: wybierać te na wagę, czy w hermetycznych opakowaniach?

- W przypadku orzechów ważne są warunki przechowywania. Orzechy są wrażliwe na wysoką temperaturę i wilgoć. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak bakalie były przechowywane, lepiej kupić te w opakowaniu - dodała. 

Bakalie - ile można ich zjeść?

Warto uzmysłowić sobie, że garść orzechów (30 g) to ok. 200 kalorii. To naprawdę sporo. Nieumyślne jedzenie prosto z opakowania może więc spowodować, że dość szybko zatracimy się w wysokokalorycznej przekąsce. Największy szkopuł polega na tym, żeby bakalie jeść bardzo uważnie i powoli. Owoce suszone należy zaś jeść na sztuki. Mogą być alternatywą dla deseru.

- Warto jeść owoce, ale nie całą miseczkę. Musimy pamiętać, że bakalie mają wysoką kaloryczność. Łatwo jest przesadzić, kiedy one stoją na wyciągnięcie ręki. Najbardziej kaloryczne są orzechy brazylijskie, mają najwięcej tłuszczu. Owoce suszone mają wiele wartości odżywczych. Figi są źródłem wapnia, daktyle źródłem magnesu i żelaza. Chciałabym zachęcić, żebyśmy nie liczyli owoców suszonych na garści tylko na sztuki i skupiali się na smaku - dodała ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości