Pierwszy przypadek zakażenia nowym, groźnym wirusem. Co to za choroba i gdzie występuje?

Nowy wirus
Źródło: Dzień Dobry TVN
Naukowcy z Francji ożywili wirusa sprzed 48 tysięcy lat
Naukowcy z Francji ożywili wirusa sprzed 48 tysięcy lat
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Żel w walce z guzami mózgu
Żel w walce z guzami mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Moje życie po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Nowa metoda terapeutyczna po udarze mózgu
Demencja dopada coraz młodszych
Demencja dopada coraz młodszych
Niewidziany nigdy wcześniej wirus wywołał silne objawy u 20-letniego mężczyzny. Naukowcy przyznają, że nigdy dotąd nie spotkali się z tą chorobą. Jakie są symptomy flebowirusa?

Pierwsze zakażenie nowym wirusem

Nieodkryty dotąd wirus wywołał chorobę u 20-letniego mężczyzny w Peru. Pacjent trafił do szpitala z objawami obejmującymi gorączkę, dreszcze oraz bóle mięśni i stawów. Naukowcy, którzy odkryli patogen po pobraniu próbki jego krwi i stwierdzili, że wirus prawdopodobnie krąży w dżungli w środkowym Peru.

Od razu wezwano lokalnych szefów związanych ze służbą zdrowia do monitorowania wirusów powodujących objawy podobne do malarii, aby mogli wykryć ryzyko pojawiających się infekcji.

Flebowirus - nowy wirus

Ustalono, że wirus jest flebowirusem, który może być przenoszony przez muchy piaskowe, komary lub kleszcze. Zakażenie wywołuje wysoką gorączkę, silne bóle głowy, bóle mięśni i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Do tej pory w Peru wykryto tylko trzy flebowirusy wywołujące gorączkę.

Analiza badań sugeruje, że patogen powstał w wyniku ponownego połączenia wirusa Candiru z nowym szczepem wirusa Echarate. Zespół kierowany przez technika badawczego Gildę Troncos stwierdził, że w dżungli środkowego Peru krąży właśnie nowy wariant wirusa Echarate. Choroba przypomina dengę, malarię i inne infekcje tropikalne – napisano w czasopiśmie "Emerging Infectious Diseases".

Naukowcy ostrzegają, że konieczny jest stały nadzór pacjentów z tymi objawami, aby wykryć nowe wirusy i chronić zdrowie publiczne. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!