Peru

  Peru

  Patrycja Prządka-Giersz i Miłosz Giersz to małżeństwo archeologów, które bada ślady zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej. Sześć lat temu - po wielu miesiącach pracy - odkopali grobowiec sprzed 1200 lat. Co poczuli, kiedy okazało się, że znaleźli w nim złoto? Co wiadomo o kobiecie, której szczątki także znaleziono w grobowcu? Co jeszcze w nim było? Z archeologami rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  "Rzadko się zdarza, że Miss mają głos na wyborach" - powiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka Ewa Wojciechowska. To pierwszy przypadek w historii, kiedy kandydatki na Miss zabrały głos w słusznej sprawie. Ze sceny, zamiast wymiarów biustu, bioder i talii, padły liczby obrazujące ogrom problemu, którym jest przemoc wobec kobiet. Czy konkursy piękności będą jeszcze kiedyś takie same?

  Podczas powodzi, które w marcu tego roku nawiedziły Peru ucierpiało kilka tysięcy osób, zawaliły się setki domów, szkoły i szpitale. Szybko zaczęło brakować leków, środków opatrunkowych i higienicznych oraz personelu medycznego. Z pomocą medyczną dla poszkodowanych wyruszył m.in. zespół ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Znaleźli się w nim goście Dzień Dobry TVN: pediatra i psychiatra Paweł Szczuciński, pielęgniarka ratunkowa - Katarzyna Kaczmarek-Dawidowska oraz lekarz medycyny ratunkowej Agnieszka Racka. Co tam zastali? Czy coś ich przeraziło?

  Dziennikarka TVN Anita Werner i zastępca dyrektora programowego ds. Kanałów tematycznych Małgorzata Łupina pojechały do Peru, aby nakręcić film dokumentalny zatytułowany "Odbite z rąk Świetlistego Szlaku". Pokazały w nim osoby uwolnione z peruwiańskiego obozu pracy. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedziały nam o kulisach powstawania filmu. Jakie niebezpieczeństwa na nie czyhały? Czy miały ochronę? Kiedy będzie można zobaczyć film?

  Pamiętacie rodzinę Łopacińskich, która w czerwcu wyruszyła w podróż dookoła świata? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki "złapał" ich w Boliwii. Dzień wcześniej byli jeszcze w Peru. Co do tej pory zobaczyli? Jak smakuje shake z żaby i świnka morska? Dlaczego Peruwiańczycy tańczą na cmentarzach? Gdzie będzie ich kolejny przystanek?

  W tej kuchni króluje ostre chilli. W studiu Dzień Dobry TVN prym wiodła kuchnia peruwiańska i klasyczne dania tejże kuchni: sałatka ceviche oraz kisiel z czarnej kukurydzy. Palce lizać!

  W związku z rozpoczynającymi mi dniami Peru w Instytucie Cervantesa w Warszawie , na scenie Dzień Dobry TVN gościliśmy Marita Aban Juarez Quartet z utworem "Toro Mata". Lubicie latynoskie rytmy?