Porady

Wyjazd służbowy w czasie pandemii. Ekspertka tłumaczy, na co należy uważać

Porady

Aktualizacja:

Osoby prowadzące własne firmy w czasie pandemii próbują wykorzystać ten fakt, żeby wyjechać na urlop. Jak twierdzą, w tym czasie mogą pracować online. Czy jest to zgodne z prawem? Sprawę wyjaśniała w naszym programie adwokat Eliza Kuna.

Wyjazd służbowy a koronawirus

Widzka Dzień Dobry TVN przesłał do naszej redakcji pytanie:

- Wpłaciłam we wrześniu 30% zaliczki na tygodniowy wyjazd od 27-go grudnia. Prowadzę własną firmę. Czy jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, mogę podciągnąć ten wyjazd pod służbowy, skoro mogę pracować online?

Adwokat Eliza Kuna nie ma wątpliwości, że traktowanie urlopu wypoczynkowego jako wyjazdu służbowego może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

- Sformułowanie "podciągnąć" budzi wątpliwości, co do uzasadnienia tej podróży. W razie kontroli konieczne jest udowodnienie celu takiej podróży służbowej. Musi być to związane z przedmiotem naszej działalności gospodarczej, czynności prowadzonych w ramach tej działalności, być może ze spotkaniami biznesowymi. Z tego powodu wykluczona jest podróż z rodziną czy dziećmi. Warto w ramach takiej podróży służbowej poprosić o wystawienie faktury VAT na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą na pobyt w hotelu - mówi prawniczka w Dzień Dobry TVN.

Koronawius w Polsce - dane z 3 grudnia 2020 r.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 14 838 – podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 620 osób.

Łącznie od początku epidemii wykryto w Polsce 1 028 610 przypadków COVID-19. Zmarło 18 828 chorych.

Koronawirus - jakie są pierwsze objawy?

  • wysoka gorączka,
  • suchy kaszel,
  • zmęczenie.

U wielu osób występuje także utrata węchu i smaku.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości