Finanse i Praca

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za wyjazd zagraniczny? Radca prawny: "Mamy do czynienia ze specyficznym czasem"

Finanse i Praca

Zwolnienie dyscyplinarne za podróż za granicę w czasie pandemii - taką decyzję podjął pewien pracodawca. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał mu rację. Z radcą prawnym, Pawłem Jancem rozmawiamy o prawach pracowników i pracodawców.

Zwolnienie dyscyplinarne - powody

Punktem wyjścia do rozmowy o prawach pracowników i pracodawców jest sytuacja, która zdarzyła się w Polsce. Pracownik nie poinformował swojego przełożonego o zagranicznym wyjeździe w trakcie pandemii. Kiedy pracodawca dowiedział się o zaistniałej sytuacji, dyscyplinarnie zwolnił swojego pracownika. Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał rację pracodawcy.

Sąd nie miał na myśli tego, że pracownik nie może wyjeżdżać. Nie chodzi tutaj o ograniczenie w tym zakresie wolności pracowników. Bardziej chodzi o odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu i jakich obowiązków dopuścił się naruszenia w sposób poważny. Oczywiście nie znamy dokładnie sytuacji faktycznej

- tłumaczy Paweł Janc, radca prawny.

Od prawie roku żyjemy w innej rzeczywistości. Nasze życie i naszą pracę zdeterminowała pandemia. - Mamy do czynienia ze specyficznym czasem, kiedy pracodawca musi dbać o dobro pracowników, o dobro zakładu pracy, bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy zostały wprowadzone pewne regulacje, a zakładam, że były, które wyraźnie wskazywały na to, że pracownik musi poinformować o wyjeździe – wyjaśnia ekspert.

Zwolnienie dyscyplinarne - konsekwencje

Paweł Janc zaznacza, że prawo nie ogranicza wyjazdów pracownika. - Nie mamy zapisów w źródle prawa, że nie można wyjeżdżać za granicę, albo trzeba poinformować o wyjeździe. W tej szczególnej sytuacji pracodawca ma możliwość wprowadzenia w drodze regulaminu, bądź rozesłania maila, że wprowadza taki obowiązek. O zwolnieniu dyscyplinarnym możemy mówić wyłącznie w sytuacji, kiedy taki obowiązek w sposób zawiniony przez pracownika nie będzie spełniony, a będzie naruszony – mówi.

A należy pamiętać o tym, że zwolnienie dyscyplinarne może przeszkodzić nam w dalszym rozwoju kariery. - Niewątpliwie jest to czarny bilet dla potencjalnych przyszłych pracodawców. To znaczy, że ten pracownik naruszył w sposób poważny obowiązki pracownicze. Nowy pracodawca może obawiać się pewnych skłonności do naruszania obowiązków – zauważa.

Czy pracodawca może nałożyć na nas obowiązek szczepienia? Odpowiedź na pytanie poznasz oglądając całą rozmowę.

Zobacz też:

PIT 2020 i ulga na Internet. Jaką kwotę można odliczyć?

Jak skutecznie inwestować małe kwoty? Ekonomista radzi: "Zwykle rzeczy, które są modne, są drogie"

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? Ekspert wskazuje jeden prosty sposób

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości